Leucojum vernum (un fel de ghiocel)

daisy111

Active Member
Eu am acasa numai ghiocei din astia. :D Miros superb!Sper ca anul acesta sa pot ajunge acasa cand sunt ei in splendoarea lor sa-i pot fotografia.
 

Heidi

Member
Se numesc Leucojum Vernum sau luscute (ghiocei bogati). Dupa cite stiu eu, sunt flori ocrotite. Se gasesc si in padurile din judetul Mures, in aproprierea localitatii Sovata.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am cautat si eu mult timp prin magazine bulbi de luscute. Azi am gasit la Indagra, astfel de bulbi la standul Vilmorin. ;-)
 

bluegeannie

Member
Luscute din astea frumoase asa am vazut la Sieberz. Si nici nu sunt foarte scumpe si cred ca nu sunt seminte ci plantute semi-mature, la ghiveci, cred...sau bulbi? Nici nu stiu ce fel de radacini au.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu i-am cumparat in primavara de la tarani din piata, in paharele de unica folosinta, infloriti, cu bulbi cu tot :D
am dat vreo 2 lei pe un paharel cu 3-4 bulbi
 

mirela06

Active Member
Na, ca eu, chiar ca nu am vazut asa minunatii. Superbi Iza. Sa-i stapinesti sanatoasa. Sunt deosebiti :)
 

IZA

Active Member
mirela06 a spus:
Na, ca eu, chiar ca nu am vazut asa minunatii. Superbi Iza. Sa-i stapinesti sanatoasa. Sunt deosebiti :)
Daca spuneai mai devreme iti varam 2-3 bulbi in colet dar lasa ca vad eu cum fac si-ti trimit. :D
 

mirela06

Active Member
Lasa drago.Alta data.
Ai vazut ca asa am patit si eu, dar nu-i trecut timpul si fac alt colet, iar cind vin la Tm. procedez la fel :rofl:
 

coral

Member
Am vazut bulbi de leucojum in oferta de la Anthesis,inca se mai pot comanda si nu cred ca e tarziu pentru plantarea lor in gradina.
 

mirela06

Active Member
Daca vine repede coletul, minunat, deoarece timpul mai tine cu noi, daca nu si comanda este facuta, se pot pune in pamint, apoi la lumina si la rece, sau se vor pastra la intuneric si loc uscat, in talaj, bulbii. Rau este ca , nu stiu daca specifica , sau explica pastrarea lor, detailat.
Asa, ele, se comporta ca orce floare de primavara. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu azi am reusit sa pun bulbii pe care i-am primit cadou (multumesc mult Cornelia :hug: ) si cind am citit ca sunt gigantici :) chiar m-am bucurat .Fiindca intii i-am plantat si apoi am citit :tavalit: ca ajung la 40 de cm. inaltime.
 

mirela06

Active Member
Felicitari. Sunt f. frumosi. Si eu voi fi fericita posesoare a unor astfel de frumuseti dupa ce-mi trimite Iza :)
 
Sus