Leptospermum

riana

Active Member
astazi am fost pana la Arad si mi-am luat un arbust care se numeste Leptospermum.nu am mai vazut pana acum acest arbust si am intrat pe net sa ma documentez si am gasit ca infloreste primavara vara si trebuie protejat iarna. am uitat sa spun ca are florile rosii. are cineva? va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii :D
 

riana

Active Member
mersi mult . cred ca nu-l pun inca in pamant astept primavara. oare daca mai creste tot asa sensibil e la frig?
 

Fleur

Active Member
Pana la ce temperatura rezista? Imi place si mie dar sa nu trebuiasca sa-l pun in dormitor :)
 

riana

Active Member
l-am pus totusi afara si l-am acoperit. astazi am luat folia de pe el si e verde. a rezistat saracutul temperaturei de -23 grade , dar nu a rezistat catelului meu care s-a culcat pe el si i-a rupt o crenguta :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
riana a spus:
l-am pus totusi afara si l-am acoperit. astazi am luat folia de pe el si e verde. a rezistat saracutul temperaturei de -23 grade , dar nu a rezistat catelului meu care s-a culcat pe el si i-a rupt o crenguta :(
L-ai acoperit numai cu folie sau ai umplut-o si cu frunze si uscaturi?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Inseamna ca s-a descurcat bine, ca din cate am citit rezista nprotejat pana la -12 grade, e de zona 8. Sa ai grija dupa ce-l descoperi ca zice-se ca e sensibil la ingheturile tarzii. Inca ceva: zice-se ca frunzele sunt bune de ceai! Stii ce, iti pun link-ul, sunt convinsa ca te-ai informat, dar poate afli ceva in plus, nu strica niciodata, sau le confrunti
P.S. Daca-ti face seminte, pot sa ma abonez la cateva?
http://www.pfaf.org/database/plants.php ... +scoparium
 
Sus