Leonardo da Vinci (Meilland, 1994)

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E frumos, nu-i asa? :D Eu nu ma mai satur sa-l privesc. Nu pot sa ies in gradina fara sa-i fac o vizita.
Vara trecuta florile au rezistat la fel de bine si pe soare. Pentru mine este un trandafir perfect: o floribunda cu flori superbe, rezistent la boli, frumos parfumat.
Intr-un singur an, transformarea lui este foarte spectaculoasa.

Deja mi-am facut o listuta cu trandafiri Tantau. Data viitoare cand ajung in Hornbach sa nu ma mai uit ca matza'n calendar la ei si sa nu stiu pe care sa-l aleg :rofl:
 

dancoman

Member
Nu stiu de ce dar eu tot spun ca nu este Baronesse a lui Tantau,pare apropiat mai repede de Leonardo da Vinci.Ai te rog o poza din lateralul florii,caci la Baronesse floarea este ca farfuria,aproape plata...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu stiu ce sa cred :gandit:.
Intr-adevar seamana cu Leonardo. Sunt fete pe forum care il au pe Leonardo, ar putea sa ne lamureasca.
Intrebarea e: cei de la Tantau il au in oferta pe Leonardo da Vinci?

Florile inca nu s-au deschis complet. Au forma globulara in acest moment. O sa le mai urmaresc.
 

dancoman

Member
Acum am vazut si ghimpii de pe pagina unu .in mod clar nu seamana,cei ai lui Baronesse sunt mai curbati in jos,mai lungi putin si mai rari,maine am sa merg in gradina din nou(acum am o singura poza cu ghimpii la al meu)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ok, astept impresiile de maine, sper sa faci si poze cu tot trandafirul, nu doar cu florile.
Apoi schimb titlul topicului, imi e indiferent cum il chiama, tot un trandafir superb ramane! :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai dreptate, Carmen, e superb indiferent cum il cheama :rofl: Eu astept sa va lamuriti, sa-l pot saluta pe numele lui adevarat si sa stiu ce sa caut :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu vreau trandafirul asta, poate sa-l cheme orisicum ca e de vis. Numai sa stim cum, ca sa stim ce cautam :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pai de fapt asta e problema reala pentru care trebuie corect identificat. Nu vreau sa ma strangeti de gat cand veti descoperi ca ati plantat in gadina cu totul alt trandafir, oricat de bine ar semana :rofl: :rofl: :rofl:

Apropo de asta, cel mai sigur e sa va dau butasi la toamna :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Tu esti o fata minunata dar chelesti trandafirul la cati doritori or sa fie. :rofl: :rofl: Mai bine faci toate eforturile sa depistezi cum il cheama exact :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Na, ca daca-i Leonardo da Vinci atunci am facut si eu ca si tine Caramell, cu clematita, prea multi l-au vrut si atunci m-am incapatanat eu sa nu-l iau :rofl:
 

carla

Active Member
Leonardo da Vinci a fost de vanzare anul trecut la Hornbach impreuna cu seria de la Tantau, deci daca l-ai luat de acolo e posibil sa fie el
Si faptul ca rezista florile la ploaie e un indiciu, Leonardo da Vinci e recunoscut pentru aceasta calitate. Oricum, e un trandafiri superb
 

anette_b

Member
acum vreau si eu din asta ! :x :cry: am si eu doar trei trandafiri , din comanda de la bulgari ..si vreau mai muuulti !
e superb !
 

IULIA

Active Member
am achizitionat si eu un leonardo de la baumax ploiesti. la reducere. are peste 1,5 metri inaltime si e dat destul de bogat. cred ca voi poceda la fel cu englezii cu aceeasi inaltime, adica nu voi taia nimik la el. are un suport executat din 5 betze de bambus pe care o sa le montez si in pamint.
sper sa fie ca cel al lui Caramell, care m-a omorit dpdv al culorii si formei florii. daca si miroase, m-am scos. il pun linga aleea principala, am un gard de plasa scund, dar se vad doar florile trandafirilor de la peste 1 metru in sus.
 
Sus