Leonardo da Vinci (Meilland, 1994)

dancoman

Member
In mod cert pe HMF sunt poze care nu sunt reusite,mult mai inchise la culoare,al meu are si (pe primele petale de la margine)uneori dungulite albe,intr-adevar bobocul este mai inchis si la mine,dar nu are nici un pic de verde pe petala la baza ei,iar in privinta parfumului eu i-as da cu INDULGENTA 2 si asta pe o scara de 10 puncte,pe una de 5 puncte 1 cu indulgenta-aproape ca nu simt parfum la el.Am mai gasit cativa care seamana leit cu Baronesse dar au culoarea mai inchisa,dar nu ma mai avant sa spun ceva pana nu sunt sigur,si asta din cauza parfumului care spui ca il are al tau.Eu l-am achizitionat (parca) din Hornbach....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pai si eu tot din cauza parfumului sunt nedumerita. Eu imi amintesc ca era parfumat. Ma gandesc totusi sa nu fi fost vorba si de autosugestie. Eu fiind convinsa ca am cumparat Blue Parfum, care trebuia sa fie un trandafir foarte parfumat, sa nu mi se fi parut doar ca florile sunt puternic parfumate, cand de fapt ele erau doar usor parfumate :?
Cu siguranta o sa ma lamuresc cand va inflori. :|


Pe de alta parte, trandafirul l-am cumparat tot din Hornbach, in acele ghivece originale Tantau. Daca iti amintesti, ghivecele aveau chiar o protectie interioara din plasa de sarma. Ori nu vad cum ar putea vinde cei de la Tantau, chiar si din greseala, un trandafir ce nu il au in propria pepiniera. Nu vorbim de un producator de mana a treia. Ca se pot incurca etichete, ok. Poate chiar un client a scos din greseala o eticheta si a pus-o in alt ghiveci. Dar ca nu este un trandafir Tantau, asta e imposibil! Iar in aceasta situatie, uitandu-ma in catalogul Tantau, Baronesse e singurul trandafir ce corespunde cu ce am cumparat.
 

dancoman

Member
..asa este,atunci este Baronesse caci nu au avut altul asemanator,chiar eu am vazut cum lucratorii puneau aiurea etichete cazute,am fost si anul acesta la H. dar imi par totusi mari preturile (mai ales cand iti doresti mai multi trandafiri),astept reducerile!! :D
 

adrianam

Well-Known Member
Tocmai voiam sa va intreb de unde ati achizitionat asa frumusete!
Sa-l stapaniti sanatosi!
Daca este rezistent la ploaie si mai este si parfumat, atunci se apropie de perfectiune! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumim, Adriana :D

dancoman a spus:
..asa este,atunci este Baronesse caci nu au avut altul asemanator,chiar eu am vazut cum lucratorii puneau aiurea etichete cazute,am fost si anul acesta la H. dar imi par totusi mari preturile (mai ales cand iti doresti mai multi trandafiri),astept reducerile!! :D
Si eu am trecut pe acolo si m-am tot invartit pe langa trandafirii Tantau. La fel, sper la niste reduceri de pret, dar cum nu ajung prea des prin Hornbach, mi-am cam luat gandul.
 

dancoman

Member
Caramell a spus:
Multumim, Adriana :D

dancoman a spus:
..asa este,atunci este Baronesse caci nu au avut altul asemanator,chiar eu am vazut cum lucratorii puneau aiurea etichete cazute,am fost si anul acesta la H. dar imi par totusi mari preturile (mai ales cand iti doresti mai multi trandafiri),astept reducerile!! :D
Si eu am trecut pe acolo si m-am tot invartit pe langa trandafirii Tantau. La fel, sper la niste reduceri de pret, dar cum nu ajung prea des prin Hornbach, mi-am cam luat gandul.
am sa anunt eu cand fac reduceri caci deja ma cunosc vanzatoarele :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Incepe spectacolul, promite a arata superb. :visator:

In ciuda faptului ca i-am taiat jumatate din boboci, din cauza larvelor de viespe, arata incredibil de bogat.

Dan, aveai dreptate, este usor parfumat si nu puternic parfumat. ;-)



Surpriza! Nu stiu cine e mamica lui (poate Mariatheresia) mi-a facut un bobocel bicolor. Astept cu nerabdare sa se deschida. Trandafirul a fost lovit de grindina din zilele trecute, de aceea atat frunzele cat si boboceii au avut de suferit.
 

gabrielais

Active Member
Mi-a taiat rasuflarea, atat e de frumos!! Sa iti traiasca!!
Evident, deja figureaza pe lista mea de achizitii...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ti-l recomand fara ezitare. E cu atat mai de apreciat cu cat florile sunt pozate azi, dupa ce au trecut printr-o grindina, 2 zile de ploaie torentiala si 2 zile de ploaie marunta (nu neaparaqt in aceasta ordine) :D.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu ma pot abtine sa nu il laud! Este cel mai frumos trandafir din gradina mea, sunt pur si simplu indragostita de el! Chiar daca e roz bombon :rofl:

Aceste flori arata asa dupa ce au fost lovite de grindina.
De lunea trecuta la noi ploua continuu, din cand in cand torential.


Pentru comparatie, si a intelege de ce il iubesc atat de mult pe Baronesse, vi-l prezint pe Rumba dupa grindina si o saptamana de ploaie:

Nu mai vorbesc de faptul ca florile lui Baronesse rezista cu mult mai mult in timp.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chiar foooooooooooarte frumos,intr-adevar. :D E un roz tare dar da pata de culoare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Nu ma pot abtine sa nu il laud! Este cel mai frumos trandafir din gradina mea, sunt pur si simplu indragostita de el! Chiar daca e roz bombon :rofl:

Aceste flori arata asa dupa ce au fost lovite de grindina.
De lunea trecuta la noi ploua continuu, din cand in cand torential.
Trandafirul asta e belea!!! E frumos rau de tot, m-ai omorat! S-U-P-E-R-B!!
 
Sus