Lemn cainesc bolnav.

Tony

New Member
Buna ziua, am in curte lemn cainesc plantat de bunici in urma cu mai bine de vreo 20 de ani. Anul trecut in vara s-a umplut de omizi si era plin de panza, ca un fel de panza de paianjen. L-am tot stropit cu insecticid din cand in cand, l-am tuns in fiecare primavara, insa nu si-a revenit si am sperat ca dupa ce trece iarna sa inverzeasca iar in primavara. Si-a revenit pe ale locuri insa este iar plin de omizi pe unde e verde si cam 75% este uscat, ars. Nu stiu cum as putea sa-l salvez. Exista ceva solutii pe care sa le pot folosii? Ma gandeam sa-l tund cam la 10-15 cm de sol ca poate acolo mai are seva si poate da iar sa creasca. Ma poate ajuta cineva cu vreo idee sau un sfat cu ce as putea sa fac, va rog? Pot sa pun poze daca ajuta.
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu zic sa nu-l tunzi, intai stropeste-l si vezi ce-si revine. Eu am avut anul trecut un mar defoliat complet, ca am tot amanat sa-l tratez, si dupa 2 stropiri la interval de o saptamana a infrunzit din nou.
Ce insecticid ai folosit? Eu iti recomand Calypso sau Karate zeon, si faci substanta mai ceva mai tare, si dai de 2 -3 ori la intervale de o saptamana. Poti alterna substantele, sau daca-i disperarea mare le combini. Si la iarna viitoare, prin februarie, cand prinzi zile insorite cu peste 5 grade sa-l stropesti cu Confidor oil, sa-l stropesti pana la imbaiere ca sa moara toate larvele. Acum nu se mai da cu oil ca omori planta de tot.
 
Ultima editare:

Tony

New Member
Nu stiu, l-as tunde local sa vad pana unde e uscat. D-abia il ating la varfuri si se rupe, atat de uscat e de anul trecut. Nu mai stiu ce insecticid am folosit, era un praf la plic si amestecat in 5 l de apa. Am sa merg azi la o florarie sa vad daca gasesc insecticidul recomandat de dumneavoastra si ma pun pe stropit. Daca stiam, il dadeam iarna trecuta cu Confidor oil. Credeam ca mor toate larvele cu oua cu tot in timpul iernii, de la frig. Multumesc de sfat!
 
Sus