Legislatie seminte

cornelia

Fondator
Membru staff
alinteo Trimis: Mie Sep 28, 2005

Buna ziua tuturor, as avea si eu o mica problema si ma gandeam ca poate ma puteti ajuta. Ca sa incep cu inceputul: in urma cu cateva zile am comandat de pe net niste seminte (de strelitzia) urmarind 2 link-uri gasite aici pe forum. Cand a venit primul plic l-am ridicat fara probleme de la posta. Acolo era o doamna ofiter (vames probabil) care s-a uitat in plic, m-a intrebat ce este acolo si totul a fost ok. Astazi dimineata m-am dus dupa al doilea plic. Nu mai era nici un vames, doar angajatii postei( cred,pt ca nu am vazut pe nimeni in uniforma). De data acesta plicul a fost controlat de un individ.I n afara de faptul ca s-a purtat destul de urat, mi-a atras atentia ca este prima si ultima data cand ma lasa sa ridic seminte prin posta, motivand ca a mai avut pe cineva care a spus ca are seminte de floarea-soarelui dar avea altceva, probabil, cannabis. Acum intrebarea mea este: stie cineva care este exact legislatia privind acest gen de comert? Pentru ca mai am un plic de primit si nu as vrea sa am surprize cu individul ala.Va multumesc si sper ca nu v-am plictisit cu aceasta "scrisoare".


mflorian Trimis: Mie Sep 28, 2005 12:24 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

vezi ultimul articol din anexa la http://www.incs.ro/ordinul_maap_nr_257_2002.htm
care zice asa:
Citat:
(2) Conform art. 6 alin. (2) din Normele metodologice de aplicare a Ordonantei Guvernului nr. 136/2000, prin cantitati mici de plante si produse vegetale se intelege:

a) fructe si legume proaspete, care impreuna nu trebuie sa depaseasca 20 kg;

b) flori taiate si parti de plante care formeaza impreuna un aranjament � un buchet;

c) organe vegetative de inmultire: bulbi, rizomi, cormi, tuberculi, cu exceptia cartofului, care impreuna nu trebuie sa depaseasca 2 kg;

d) seminte ambalate in pliculete originale, cu exceptia semintelor de cartof, nu mai mult de 100 g;

e) plante la ghiveci � 5 bucati.

(3) Se excepteaza de la prevederile prezentului regulament cantitatile mici de seminte si material de inmultire prevazute la alin. (2) pct. b) - e), precum si semintele de marimea bobului de grau sau mai mari, in cantitate mai mica de 2 kg, in ambalaje originale, introduse in tara de persoane particulare, care nu necesita aviz de import si documente de calitate.


Ar fi util sa listezi legea si sa o ai cu tine. Succes si tine-ne la curent
 

fixpix

Active Member
si eu mai primesc din cand in cand seminte... colete cu bulbi... uneori nu chiar de la firme care comercializeaza... ci persoane fizice...

dar incerc sa ma limitez la EU. din cate stiu.... nu se mai desfac pachetele primite din EU... nu??? in ultima vreme nu mi se mai deschid...

asa ca...

poate daca se cumpara asa online de la firme... mai merge...

tocmai am primit de la o prietena din anglia un plic cu bule de aer in care erau bulbi de lalele si multe pliculete cu seminte... nu mi l-a deschis nimeni... mai ales ca nu l-a trimis ca si colet ci ca si scrisoare...

:)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Chiar daca unele scrisori nu se desfac, colete din UE continua sa fie desfacute la posta. Nu sub nasul tau ci inainte. Si apoi mai au si tupeul sa puna o tidula cum ca asa a ajuns coletul. Aoleu, sa nu mai aud de astia si nici sa nu-i mai vad. M-am saturat de ei ca de mere acre.
 

fixpix

Active Member
atuncea.... sa le fie rusine! asa sa le zici!

amica mea mi-a trimis un colet dar in plic mare cu bule,... in regim de scrisoare... si dupa el nu a trebuit sa mai merg la unica posta cu colete externe care e hat! la cucurigu.

si asa o sa fac si eu. si eu trebuie sa ii trimit ceva plantutze... ca asa e la un schimb... si am intrebat la [posta.... si daca e max 2 kile si in plic din asta mare cu bule... nu se trimite in regim de colet...si e si mult mai ieftin...decat cu taxa fixa si apoi extra taxa pe fiecare kil.


pai daca ar fi colet m-ar costa aproape 100 lei sa il trimit... pe cand asa... e numai 25.

LOL
 

iuli_agasat

New Member
fixpix a spus:
si eu mai primesc din cand in cand seminte... colete cu bulbi... uneori nu chiar de la firme care comercializeaza... ci persoane fizice...

dar incerc sa ma limitez la EU. din cate stiu.... nu se mai desfac pachetele primite din EU... nu??? in ultima vreme nu mi se mai deschid...
eu i-am trimis prietenei mele prin posta normala .. un plic cu menta... si dupa cate zicea ea politia i-a adus acasa plicul :) .. tare nu?
 
Sus