Legile naturii!? e Anarhie!

ecstasytm

New Member
Stiu ca nu am postat deloc poze cu plantutele mele, nici macar o descriere nu mi-am pus, inca o compun, mai adaug cate ceva in pauzele de la lucru.
In schimb, am o povestioara pe care simt nevoia sa o impartasesc cu cat mai multa lume si voi, fiind iubitori ai sufletelelor ascunse in tulpini, flori, frunze si radacini, veti aprecia probabil... lectia (oare e o lectie?)
Am avut un atac al purecilor verzi printre flolile mele, apoi am avut fainare si inca ma chinui sa scap de ea, apoi am avut paianjeni rosii...
apoi am avut... porumbei!
la un moment dat m-a infiorat ca printre toate plantele mele de pe balcon aveam mai multe bete de frigarui infipte cu tepusele in sus decat tulpini. Si tot culcate le gaseam. Si le ridicam ca a doua zi sa le gasesc iar pleostite. Drept urmare am mai pus un pachet intreg. Si ce credeti ca am gasit seara asta?

http://www.facebook.com/photo.php?pid=2 ... 0501713787

asta am gasit. Am incercat cu disperare sa ma impotrivesc. doua motive si le zic invers:
2. pentru ca tin la "gradina" mea si nu vreau sa fie devastata de porumbei
1. pentru ca pe prietenul meu il enerveaza la culme ca in fiecare dimineata porumbeii nostri se iubesc si stau la povesti pe marginea balconului si fac zgomot cat grupa mica de la gradinita in ora de joc liber.

si in ciuda faptului ca m-am impotrivit cu toate puterile, chiar aveam de gand saptamana asta sa pun o plasa pe care sa o pot rabata in timpul zilei peste plante tocmai ca sa evit... inevitabilul, care intr-un final s-a intamplat. Si tocmai de-aia m-am pus la legile naturii, pentru ca natura a vrut-o iar eu nu am putut sa intervin in timp util :)

ar trebui sa topicul asta sa ajunga la "experimente"?:rofl:
urmeaza sa ma imprietenesc cu cei doi porumbei, pentru ca trebuie sa invete sa imparta balconul cu mine, seara cand ud si cand mai ies la o tigara.
o sa vedem rezultatul peste cateva saptamani, nu? :)
daca va intereseaza, va tin la curent. daca nu, voi posta la un moment dat o poza cu puiul iesit din tufa de marar :rofl:
ciao !


...nu stiu sa postez direct poza, asa ca va trebui sa va multumiti cu un link. sau daca se inghesuie careva, poate da un save as... de pe facebookul meu si sa posteze mai jos poza. danke!...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) Lor le-a placut acolo,in jardiniera ta si numai acolo s-a simtit fetita acasa si a depus oul.A "simtit" acel ceva care a facut ca porumbita sa vina la balconul tau si cum nimic pe lumea asta nu e intimplator considera ca si acest lucru nu numai ca nu este facut din intimplare ci este chiar un semn dat de .........natura TIE .........
Eu una chiar sunt curioasa cum evolueaza :D
Primeste-i chiar daca fac zgomot si incearca sa pui marar in alta jardiniera.Fiindca seminte de marar poti pune toata vara dar oua de porumbel??? :rofl:
 

grumpy

Member
Am o veste proasta pentru tine. :) Vor mai depune inca un ou dupa o zi de pauza pentru ca asa fac ei, cate 2. Lucreaza pe schimburi, ziua cloceste masculul iar noaptea femela.

Dupa 17-18 zile vor iesi puii care sunt hraniti de parinti la inceput cu "lapte de gusa" si dupa vreo saptamana incep sa introduca seminte.

Ca sa iti faci o idee despre ce urmeaza sa se intample in stufarisul tau, uite aici etapele:
http://www.porumbei.ro/evolutia-unui-pu ... 6-de-zile/ - sigur, ai tai vor fi ingrijiti de parintii lor.
 

mg

Member
Nu cred ca ne putem pune cu natura ...
Eu am sperat sa scap de pisici . N-am mai vrut , ma saturasem de mizeria lor .
Azi dupa ce am spalat terasa am gasit asta : un pisoi murat in ghiveciul cu muscate . L-am recuperat , l-am sters , si acum dorme la soare sa se usuce ... Ce sa fac acum ??? :x
Se pare ca asa functioneaza lumea asta . Fiecare animalut incerca si el sa supravietuiasca ... :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Nu inteleg ce-i cu porumbeii. Sunt porumbei salbatici sau ai tai?
Eu am inteles ca pur si simplu au venit la ea/el () :? ) in jardiniera...........

Vaiiiiiiiiiiiiiiiiii Mircea.............. saracutul ...........Cred ca ii e bine acum.Cum sa lasi sa iti scape printre...ghivece asa o frumusete ? :D I-ai facut o poza superba :)
 

victoria222

Active Member
:eek: Saracutul, ce mic si speriat este in poza...Si la noi s-a aciuat un catelus vara trecuta, cand inca nu ne mutasem la tara. La inceput am crezut ca este din vecini si nu l-am bagat in seama mai ales ca a fugit cand ne-a vazut, dar weekendul viitor cand am venit din nou la tara, el tot acolo era, si ne-am dat seama ca e singurel, asa ca l-am adoptat. Este foarte fericit cu noi si ne-a facut trei catelusi in iarna :p din care am pastrat doi, ca tare-s dulci, iar pe al treilea l-am dat unor vecini si il vizitez de cate ori vreau :D
 

mg

Member
Mda ! Sa-mi traiasca ! :x Acum vreau nu vreau , trebuie sa am grija de el . Acum este speriat , sta afara , i-am dat sa manince cu forta :x ...adica i-am bagat mincarea in gura deoarece nu cred ca stia ca aia este mincare ...Sa vad , daca ramine si nu dispare , daca se adapteaza si imblinzeste , il pastrez .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mg a spus:
Mda ! Sa-mi traiasca ! :x Acum vreau nu vreau , trebuie sa am grija de el . Acum este speriat , sta afara , i-am dat sa manince cu forta :x ...adica i-am bagat mincarea in gura deoarece nu cred ca stia ca aia este mincare ...Sa vad , daca ramine si nu dispare , daca se adapteaza si imblinzeste , il pastrez .
:rofl: :rofl: Lasa, nu fi suparat, ca-i tare dragut! :D Incearca mai bine sa-i dai niste lapte, sa-l vari cu boticul, ca poate se invata mai usor decat sa te apuci sa-l "indopi"
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mg incearca si cu bobite junior de la pet shop. Si al meu era mititel si a mancat din prima.
 

ecstasytm

New Member
Nu e o veste proasta ca vor mai depune un ou, mie imi plac. Seara asta am iesit sa ud iar porumbelul care era la "randul" de clocit (il recunosc dupa pata alba de pe coada, era si ieri seara, cred ca e porumbita) nu s-a mai speriat de mine. Vreau sa ma imprietenesc cu ei ca sa nu le provoc palpitatii de fiecare data cand ma tin de programul pe care il aveam. Nu ma deranjeaza sub nici o forma ca mi-au stricat mararul, e un leu ditamai legatura la piata la tarani :)

Trebuie cumva sa le fac umbra in timpul zilei ca pana pe la ora 1 bate soarele si ma gandesc ca e crunt si pentru ei. deocamdata le-am pus un lighean mic mic plin cu apa, poate fac baie au si ei chef de un strand :rofl:

Din fericire mi-au crutat restul verdeturilor si nu par sa fie interesati de ele, ci doar de jaridiniera aia.

Pfff, sunt tare incantata :rofl: la ai mei in iluminator mai e o pereche care e la a doua tura de pui anul asta.

O intrebare. O fi vreo diferenta intre zi si noapte pentru ei si felul in care ma vad? Ziua parca se sperie mai tare, adica zboara imediat cu deschid plasa. Noaptea in schimb ajung sa ud ardeii de la nici 20 cm de porumbel si doar sta un pic mai crispat.
 

grumpy

Member
Daca incerci sa faci umbra si modifici mult decorul pe acolo s-ar putea sa paraseasca ouale, nu le plac schimbarile mai ales in apropierea cuibului. Noaptea vad mai slab si sunt sanse mai mari sa ramana pe cuib dar daca cumva totusi se sperie si pleaca pe intuneric sunt sanse sa se raneasca sau chiar mai rau.
 

ecstasytm

New Member
grumpy a spus:
Daca incerci sa faci umbra si modifici mult decorul pe acolo s-ar putea sa paraseasca ouale, nu le plac schimbarile mai ales in apropierea cuibului. Noaptea vad mai slab si sunt sanse mai mari sa ramana pe cuib dar daca cumva totusi se sperie si pleaca pe intuneric sunt sanse sa se raneasca sau chiar mai rau.

Deocamdata am tras restul ghivecelor putin mai departe, cred ca i-am ajutat sa aterizeze mai usor, pentru ca se tot loveau de betele de frigarui, pe care nu vreau sa le iau de acolo pentru ca altfel imi devasteaza plantele, se pun langa ele, le ciugulesc si le sapa.
Cu umba nu as vrea sa ii deranjez, dar au soare de la prima ora pana pe la 1, cand deja e insuportabil de cald. Daca primesc un sfat sa nu fac asta probabil nu o voi face, pentru ca nu stiu cum se comporta porumbeii si nu vreau sa fac ceva pripit si sa ii alung, ca sa trebuiasca dupa aia sa clocesc si sa am grija singura de un pui de porumbel :rofl:
 

mymo

Active Member
Poza cu pisicul mi-a placut,povetea m-a intristat :( dar poate se adapteaza si il pastrezi langa tine :D
Ma mir ca nu mananca,somaleza mea halea tot ce-i dadeam.....acum s-a modificat schimbarea si face mutre de printesa :rofl:
Outul de turturica.....e minunat ca le ai atat de aproape si le poti vedea tot timpul.
Sa traiti fericiti.....aveti suflet bun :clap:
 

Blitz

Active Member
Faine "floricelele" voastre :D . Animalutele de cele mai multe ori ne aleg ele pe noi, noi doar avem impresia ca alegem :rofl:

Referitor la porumbei: prieteni de-ai nostri de asemenea au gasit intr-o jardiniera pe balcon oua de porumbei. Oamenii, bine intetionati, sa-u gandit sa mute totul intr-un loc mai "confortabil" pentru musafirii lor inaripati. Din pacete, porumbeii pur si simplu au abandonat cuibul. :cry:

Deci nu cred ca ar trebui "imbunatatit" confortul, sigur au stiut de ce si-au ales exac acea jardiniera si nu alta.
 

mg

Member
Sint blestemat sa nu scap de pisici ... :x
De dimineata pisica renegata de mine mi-a mai adus un pisoi gri iar cind am venit acasa l-am gasit si pe al treilea , alb cu negru .
Pisoiul alb a inceput sa se invete cu noi , maninca si chiar se simte bine ..
Cel gri inca este sperios ...
Cel alb cu negru cind l-am vazut mi-a venit rau . Avea ochii umflati , plin de scursura intarita si uscata pe fata .... L-am curatat cu putin ceai de musetel si desi l-am cam chinuit a stat cuminte , parca intelegea ca " e de bine " .
Dupa toaleta l-am hranit fortat deoarece nu stia gustul mincarii si apoi pisica l-a preluat ...

Povestea este ca pisica renegata s-a intors cu puii deoarece a gasit " terenul sensibil "
Bun ! Acum ce ma fac ? Deja am o grija . Miine sa cumpar ceva pentru ochii lui ala amarit , sa le mai iau ceva de mincare pt pitici , ceva de puricii ....offfff ! Iarasi incep ?????

Pt poze m-a ajut fiul iar mama mea imi dadea tamponele de vata ... deci toti am colaborat .
 
Sus