Legarea cu sarma

cornelia

Fondator
Membru staff
gabib77 Trimis: Joi Sep 08, 2005 2:38 pm Titlul subiectului: Legatul cu sarma

--------------------------------------------------------------------------------
Am citit pe ici pe colo despre legatul bonsailor cu sarma... Am insa cateva nelamuriri... Se leaga cu sarma pentru modelarea crengilor sau pentru stagnarea cresterii si ingrosarea tulpinii... Care ar fi cateva reguli majore le legare? In ce perioada sa-i leg? Am spicuit tot din forum ca cei cu frunze cazatoare ar fi bine sa-i leg primavara prin aprilie-mai... Sarma de cupru de 2 mm e buna pentru legare? Cat timp sa-i tin legati?

Multumesc de pe acum de raspunsuri


Shohin Trimis: Joi Sep 08, 2005 7:07 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Legarea are in vedere obtinerea formei, nu stoparea cresterii. Prin urmare, are rost sa legi crengile doar atunci cand stii cum vrei sa arate bonsaiul tau. O forma alternativa este atarnarea unor greutati. Ca sa te lamuresti cat de cat pe acest capitol, iti sugerez doua link-uri:

http://www.absbonsai.org/articles/wiring.html
http://www.absbonsai.org/articles/wiring/wiring2.html


D3rutat Trimis: Joi Sep 08, 2005 9:32 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
durata de legare depinde de mai multi factori. cei mai importanti fiind
1:daca e conifer sau foios
2:conditiile oferite, luminozitate si umiditate,sol
3:anotimp.

Astfel, un conifer trebuie in regula lasat cam un an pana se schimba sarma...La foioase nu exista un numar fix de luni, se schimba cand vezi ca incepe sa raneasca scoarta.acelasi lucru se aplica si la conifere.
In general, nu se leaga iarna deoarece exista pericolul sa plezneasca lemnul, si in combinatie cu frigul este f posibil sa pierzi acea ramura.
Mare atentie trebuie avuta primavara.copacelul se ingroasa f repede si exista riscul ca sarma sa "muste" din scoarta.Momentul cel mai bun pt legare e dupa ce copacul si-a terminat prima infrunzire.adica prin Aprilie-mai, depinde de copac.

Referitor la sarma: eu am gasit prin bazaruri, e sarma de cupru cu izolatie neagra, la pret de 7000/metru.cred ca are 2 mm...deci e buna


gabib77 Trimis: Joi Sep 08, 2005 10:05 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Multumesc pentru sfaturi... m-am cam lamurit...


kazuya Trimis: Dum Oct 16, 2005 1:43 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
M-am chinuit azi sa leg ficusul si vreau sa va spun ca a fost un adevarat chin..voi cum procedati in cazul unui pui foarte fragil? mi-a fost foarte greu sa nu intersectez firele; pana la urma am ales varianta cu 3 fire mai subtiri cu care am plecat concomitent de-a lungul trunchiului dupa care le-am despartit, fiecare legand cate o ramura mai mare..insa ce sa fac cu ramurile mai subtiri pentru ca sunt nevoit sa intersectez sarmele..altfel nu merge..sugestii?


D3rutat Trimis: Dum Oct 16, 2005 1:51 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
daca ramura nu e f groasa, adica se poate indoi cu mana, atunci nu se leaga normal, ci se foloseste tehnica Air-wiring...adica, trebuie sa construiesti o spirala de sarma in jurul crengutei prin care sa o dirijezi
sau astepti sa se ingroase suficient


gabib77 Trimis: Mar Nov 01, 2005 10:26 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Vad ca iar nu mai am ce sa citesc pe aici si mai pun si eu o intrebare de incepator: Cand se leaga crengile cu sarma, pana acum le-am legat pe cele flexibile pentru a le inclina cum vreau eu... Are sens sa leg cu sarma si o parte a tulpinii mai groasa (sa zic 1-2 cm)? Se mai inclina acea parte in vreun fel? Dada DA, pana la cate grade se poate inclina?


D3rutat Trimis: Mar Nov 01, 2005 10:41 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
depinde de grosimea tulpinii. Daca este inca flexibila, desigur ca o poti lega, insa daca nu, nu are nici un rost...Decat ca pe post de ancora pt celelalte ramuri.... lucrez la un articol despre legarea cu sarma o sa-l pun sapt viit


gabib77 Trimis: Mie Nov 02, 2005 12:23 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Imi pare rau ca nu mai tin minte unde am vazut articolul in care spunea ca si tulpina rigida se poate stramba cu ajutorul sarmei... M-am gandit eu ca vorbeste prostii, dar am vrut sa fiu sigur


D3rutat Trimis: Mie Nov 02, 2005 12:43 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
stai un pic, ca e relativ
In cazul tulpinelor groase, ce la prima vedere nu se pot stramba, exista o tehnica speciala... Pentru inceput, se infasoara scoarta cu rafie, sau cu ziare umede daca nu ai rafie... apoi se leaga cu un fir de cupru/otel foarte gros, insa spatiul dintre bucle este lasat mult mai larg. Apoi, se mai infasoara inca o data cu ziare umede/rafie si se pun de-a lungul trunchiului mai multe sarme groase si ele paralele cu trunchiul. Adica nu se leaga, ci doar se face un cofraj din sarma. Apoi peste acestea se mai pune un strat de rafie/ziare si apoi se leaga cu sarma in mod normal...Apoi, cu ajutorul a mai multor oameni, se indoaie copacul....Totusi, tehnica este riscanta, deoarece cu cat trunchiul e mai gros, cu atat riscul ca el sa plezneasca e mai mare...


angela draganoiu Trimis: Mie Nov 02, 2005 11:43 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
foarte interesant. trebuie sa fie o treaba minunata o data terminata. dar cit timp trebuie sa stea tulpina legata asa ? oare nu e "dureros" pt planta ?


D3rutat Trimis: Mie Nov 02, 2005 12:31 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Hmm, depinde de copac... in general, se lasa intre un an si doi...
bine, trebuie sa ai grija sa nu inceapa firul sa "muste" din scoarta.. lucru ce nu ar trebui sa se intample deoarece trunchiul se ingroasa f greu.. Deci, minim un an, depinde acum de specie, de duritatea lemnului, de cat de bune sunt conditiile de crestere.etc... Daca e dureros? hmm, nu e, tocmai d-aia folosim rafie ca sa ne asiguram ca nu o "doare"


vali Trimis: Mie Nov 02, 2005 2:04 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Mă bag şi eu în vorbă...
"Durerea" nu intervine la nivelul scoarţei în contact cu sârma. Adevărata "durere" dacă e să existe are loc la nivelul stratului de cambium de sub scoarţă. La îndoire, acesta este parţial distrus datorită tensiunilor create asupra sa. Dar acesta este şi rostul legării cu sârmă şi al îndoirii. Îndoim pentru a ajunge în poziţia dorită şi legăm pentru a fixa în acea poziţie. Stratul de cambium parţial distrus face restul, adică începe, încet, încet, să se refacă, dar în noua poziţie, astfel că după înlăturarea sârmei ramura sau trunchiul va rămâne aşa.
De aceea, este indicat să ai bine întipărită în minte poziţia dorită, pentru că nu ai dreptul decât la o încercare. Dacă îndoi, îndrepţi, iar îndoi, tot nu-ţi place şi mai încerci şi altfel, vei distruge stratul de cambium în asemenea hal încât ramura s-ar putea să moară. Deasemeni, dacă e vorba de o îndoire mai drastică, e bine ca aceasta să fie executată pe etape, pe parcursul mai multor sezoane. Altfel spus, puţin câte puţin, pe parcursul mai multor ani.
Chestia cu sârma care să nu atingă scoarţa ţine de estetică, pentru că urmele rămase (dacă totuşi se întâmplă ca sârma să se încastreze) vor sta acolo mulţi ani. La unele specii mulţi, mulţi, ani.
 
Sus