Leandrul meu este bolnav !

Niki123

New Member
Salut,

Mi s-a imbolnavit planta. Precizez ca ea sta inauntru, la temp de 20 grade, la geam. I-au iesit si frunze noi, dar din pacate unele frunze mai vechi sunt lipicioase, cele de la baza tulpinilor mor, si tulpinile au pete.

Ce recomandati sa fac?
 

Atașamente

crysty

Active Member
Buna ziua, patarea neagra pe frunze si pe tulpini este de la o bactierie, acea patare se cheama fumagina, care apare pe zonele cu secretie lipicioasa de la insecte. Patarea odata aparuta asa ramane numai dispare. Frunzele cu timpul mai cad si se schimba dar pe tulpini si crengi asa o sa ramana si se va vedea urat, deci treebuie sa va grabiti cu stropitul pentru paduchele testos.
Se vede clar in poze ca pomul/pomii sunt invadati de paduchele testos.
Asa erau si leandrii (11 bucati in total) de care am avut grija la un bar si un restaurant,i-am scapat cu greu de insecte dar am reusit.
La inceput i-am tuns pentru ca nici nu erau tunsi demult si cu ocazia asta se consuma si mai putin insecticid, pentru ca la 11 leandri se consuma litri intregi in total. Si erau plini de paduche testos dar si de paduche lanos.
Dupa ce i-am tuns i-am stropit a 2a zi cu amalgerol ca sa ii pregatesc "sufleteste" pentru stropit cu insecticid.
Dupa 2 zile am facut solutie de Calypso (o fiola de 2 ml la 5 litri de apa) si cu un pic de adjuvant Siltim si am trecut la pensulare cu mana.
E foarte important sa fie pensulat la inceput cu o pensula pe cat posibil fiecare frunza pe fata si pe dos si fiecare tulpina. Astfel am realizat o udare buna cu insecticid peste tot. Nu stropiti ci pensulati pentru ca paduchele testois are carapace si se prinde cu ea de planta si solutia la stropit nu ajunge la insecte cum trebuie chiar daca vorbim de insecticid sistemic. In acest caz de invazie recomand neaparat si adjuvantul Siltim sau ce gasiti pentru el dedurizeaza apa si o face sa se intinda mai bine pe frunze ca un fel de ulei.
Notati in calendar ziua cand ati pensulat tot pomul si dupa 6 zile faceti a 2a pensulare .(deci al 2lea tratament)
Dupa alte 6 zile puteti stropi cu o pompa cu aceeasi solutie, nu mai e cazul de pensulare daca ati pensulat bine datile trecute. Si astfel ati facut al 3lea tratament.
E foarte posibil ca dupa 3 saptamani la o asa invazie sa mai gasiti cate un paduche dar doar unul rar pe alocuri, caz in care recomand si a 4a stropire si eventual pensulati locul unde mai este acel paduche solitar, ca o sa se desprinda imediat si o sa cada. Daca dupa a 4a stropire si saptamana care urmeaza inca se mai vede cate unul inseamna ca nu ati avut rabdare sa pensulati bine planta, ori nu ati stropit si pe sol si pe ghiveci pe dinafara ori nu ati respectat concentratia de 1 fiola mica la 5 litri de apa .
Dar daca tot se mai vede cate unul pe frunze chiar si dupaa 4a stropire , nu aveti voie sa mai stropiti iar , ci lasati-i plantei un ragaz de 1 luna sa se recupereze un pic dupa chimicale.
Cand pensulati planta stropiti cu un bidonas cu pompa si pe sol dar si pe marginea ghiveciului. Ajuta si asta chiar daca este insecticid sistemic ce trebuie sa intre in frunze, totusi paduchii or sa vrea sa circule dar cum totul e stropit, unii or sa bea din solutie sau se uda la migratie, fara intentie. :-D
Calypso nu degaja miros asa ca puteti stropi la interior daca trebuie. E bine sa aveti niste manusi de menaj cand pensulati sau/si va spalati pe maini bine dupa terminarea stropitului. Cand pensulati folositi o tava de plastic de asta de la ambalaj cum ar fi una de la carne si turnati solutie in ea si inmuiati pensula.
Nu pot sa imi dau seama cu exactitate de marimea plantei dar la o prima vedere sunt aproape sigur ca o fiola de 2ml (adica 1.8 ml) care costa undeva la 6 lei, adica 5 litri de solutie pregatita o sa va ajunga pentru tratamentul complet de o luna (adica stropit de 3-4 ori )

Dupa ultima stropire, fie ca e a 3a sau a 4a , asteptati vreo 2 zile si pe urma stropiti cu amalgerol iar dupa alte 2 zile stropiti cu solutie de Cropmax.
Amalgerolul este un stimulent anti-stress pentru plante si costa vreo 11 lei sau 22 de lei o sticlutar de 100 ml sau de 200 ml dar nu e obligatoriu daca nu va permiteti. Totusi ajuta planta destul de bine sa faca fata invaziilor chimice si stresului de orice natura.
Cropmaxul este si el scump costa 15 lei pentru 50 ml dar nu este neaparat sa il luati daca nu va permiteti. Este un stimulent bun pentru crestere.
Oricum daca le luati nu o sa ramaneti cu ele nefolosite, puteti stropi o data pe sapatamana cand cu unul cand cu altul saptamana viitoare. Ele nu previn atacuri si imbolnaviri dar fac planta mai puternica.

Din cate observ calypso este din ce in ce mai greu de gasit la fitofarmacii inclusiv cele online, cred ca s-a sistat productia lui si acum se face altceva cu alt nume dar de exemplu inca mai este aici pe stoc https://fitomag.ro/magazin-brasov/insecticide-agro/insecticid-calypso-480-sc/ sau daca nu atunci scrieti la cautare google, "fiola calypso pret" dar sa nu uitati sa dati un telefon sa intrebati daca da la bucata. Si nu uitati ca transportul online costa de la 16 lei in sus. La fitofarmacie un alt insecticid bun ar fi si Movento dar intrebati de un echivalent bun pentru Calypso.
In afara de Movento altceva bun ar fi si Decis Expert dar cred ca asta degaja miros de chimicale si trebuie stropit doar afara in aer liber.
 
Ultima editare:
Sus