Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
D

dyayzh

Guest
cornelia a spus:
E mai bine sa-i tunzi cu ceva vreme inainte de a-i duce in casa, asa incat cand ii vei duce in casa sa aiba deja cresteri noi cam de 20 cm. Daca ii tunzi chiar atunci or sa ramana cheli pana in primavara sau lastarii noi vor fi anemici.
Hariclea a spus:
Sau poti sa-i tunzi prin februarie...
Hariclea a spus:
Gabiuta, din experienta mea: i-am tuns in primavara, destul de tarziu, de aceea de-abia acum au inflorit, dar i-am tinut mereu numai afara cu soare de dimineata pana seara si ingrasamant la doua saptamani. Asadar parerea mea e sa-i tunzi primavara devreme (februarie-martie), ca sa aiba timp sa se infrunzeasca si sa infloreasca frumos vara!
Hariclea a spus:
Leandrului ii merge cel mai bine cu soare din belsug, in aer liber si un pamant care sa dreneze foarte bine si repede; incearca sa-i administrezi si ingrasaminte...
simonac a spus:
hariclea, leandrul meu e lung cam de un metru si nu are nici o ramificatie... daca-i tai varful de vreo 15-20 cm si-l pun la prins (in februarie la sfarsit, cum ai zis), crezi ca e ok?
Gabiuta a spus:
Aceasta operatie poti sa o faci si acum.In mod sigur.
Si in banuti.Metoda cea mai eficienta.Cu sticla in cap!!!Nu vei da gres.
Dar daca vrei,poti astepta si primavara!
Hariclea a spus:
Pentru viitorii lastari care vor da din leandrul matur dupa tundere, dupa cum a spus si Cornelia mai sus, este bine sa il tunzi in februarie, ca sa fie vigurosi.
Pentru lastarul pe care vrei sa-l inradacinezi - este bine sa fie semilemnificat ca sa ai sanse mari sa se prinda!
cornelia a spus:
Ar trebui sa stiti ce varietate de leandru aveti si care este temperatura minima pentru ea. De exemplu, eu am unul care rezista pana la -12 gr. C, altii care rezista pana la 0-2 gr. C si altii carora nu le place sub 5.
carmenn a spus:
Ajutorrrr....
Leandrul meu iar e napadit de purici mici si negri, si multi de tot...
S-au intors ( sau n-au plecat niciodata )...si se pozitioneaza pe varful lastarelor, invadeaza frunzele pe ambele parti si snt foarte multi...
am scos iar leandrul afara de frica sa nu invadeze si celelalte flori, si poate dc il ia frigul mor ganganiile...pana acum nimic...
l-am da iar cu insecticid, si la sfaturile forumistilor, nu il voi spala decat peste cateva zile...
mai astept sugestii....
cornelia a spus:
Poti sa tunzi varfurile foarte afectate. Si daca scapa de daunatori, nu vor mai arata la fel de bine. Tunderea te va ajuta sa-i tii sub control.
cornelia a spus:
Se pare ca e sezonul paianjenilor rosii la leandri. Taiati varfurile afectate si stropiti riguros cu acaricide (Mitac, Neoron, Nissorun).
Simina a spus:
Din vara, am leandrul mare roz invadat de paduchii testosi. Nici cum nu scap de ei. S-au transferat de la stephanotis la leandru. :roll:
gabi_gabriella a spus:
Am avut si eu, dar am dus o lupta indarjita cu ei . Am curatat frunza cu frunza si fiecare crenguta de intrusii astia pacatosi si i-am si stropit.
Toata vara , de cate ori treceam pe langa el , mai curatam cateva frunze sau ramuri .
Vreo 2 ani n-am scapat de ei
Floria a spus:
Pentru paduchii lanosi, cea mai buna pentru stropit este apa de var stins.
Adica, daca ai var stins, adaugi in el cativa litri de apa. o lasi pana dimineata sa se limpezeasca si apoi o pui in dispozitivul de stropit si pulverizezi bine arbustul. Vei scapa sigur de invadatori. Succes!
 
D

dyayzh

Guest
sorina a spus:
Am sa va povestesec ce am constatat eu la leandrii mei ( sau mai bine zis ce am in vatat de la batrini ) Leandrul cumparat de la florarie si singurul meu supravietuitor . I-am scos afara , i-am udat regulat si stagnau , adica NIMIC . Atunci i-am pus pur si simplu intr-un vas cu apa si efectul s-a vazut imediar in 2 saptamini au aparut frunzulite noi iar cel nou cu bobocii care nu vroiau sa se deschida s-au deschis intr-o veselie .
lili a spus:
dyayzh a spus:
Sorina...poate pe moment in face bine..o fi fost deshidratat..dar in timp, nu cred ca e o solutie buna. Ai mari sanse sa-i putrezeasca radacinile. Nu stiu...alte pareri?
Leandru este unul dintre putinele plante, care suporta apa la picioare :wink: Acest lucru nu trebuie sa se intample iarna .
VioletaB a spus:
Da, apa la picioruse chiar ii place leandrului ! :)
 
D

dyayzh

Guest
v.cristina a spus:
Ieri mi-am cumparat din metro un leandru rosu si acum ma uitam sa vad cum trebuie ingrijit
Ce am invatat din cele citite pana acuma :idea: ca iubeste apa la picioruse si ca nu trebuie lasat afara iarna, nu rezista dar eu mai stiu ca leandru este foarte folositor in gradina datorita faptului ca alunga insectele daunatoare ceva de genul cum petuniile alunga furnicile si acesta este motivul pentru care l-am cumparat...de protectie cu toate ca nu este o floare urata este chiar draguta :oops:
Cristiana a spus:
Eu am lasat un leandru peste iarna in garaj, a fost cat de cat ferit dar garajul nu este incalzit. Ideea este ca i-am dat extrem de putina apa, ca asa sunt eu, mai econoama din fire. Leandrul este bine mersi, sanatos si plin de flori, asa ca la iarna tot acolo o sa locuiasca.
Simona D. a spus:
Eu am cumparat un leandru, in primavara, care avea lanosi. D-na de la sera a spus ca au fost tratati cu mospilan dar inca mai erau destui pe el cand l-am luat eu. Cand am ajuns acasa al luat un betisor de urechi si cu el muiat in spirt am curatat fiecare loc unde am mai vazut lanosi. La fel am facut si cu un benjamina care l-am luat tot cu lanosi, tot de la sera respectiva :x
Dupa tratamentul cu spirt nu au mai aparut . Au trecut 2-3 luni de atunci ...
AngelEyes a spus:
Fleur a spus:
Alb si roz iti dau eu ca am vazut niste lastari care trebuie sa-i tai. Vrei sa ti-i pun la prins ca mie imi iese din prima :D
Multumesc mult de tot,da as vrea cei doi lastari daca ii poti convinge sa faca radacini mai ales...mie nu imi prea reuseste anul asta vad :rofl:

Cornelia ai incercat sa le faci baie leandrilor ? Cu apa si cu sapun...ii speli la propriu,dupa ce acoperi ghiveciul cu cateva pungi sa nu ajunga apa cu sapun pe pamant.Iei un lighean ceva si pui ghiveciul in el...si apoi torni apa cu sapun peste ei pana ii imbaiezi bine.Apoi nu clatesti...lasi asa.Eu am salvat un lamai asa.
carmenn a spus:
Ce le faceti leandrilor sa infloreasca ?
Al meu de anul trecut n-a mai inflorit.
si in plus unul incepe sa aiba frunze uscate...
Gabiuta a spus:
Apa muuuuuuuuuulta si soare muuuuuuuuuuuuult!!!!
 
D

dyayzh

Guest
In Italia leandru creste peste tot...de aiurea..am vazut lan de leandru. E absolut superb. Nu am poze caci nu a vrut "inamicul" sa opreasca masina in trafic sa fac eu poze :cry: Doream doar sa spun..ca in mediul lui natural leandul este o splendoare...la noi in balcoane abia daca isi arata 10 % din frumusete.
 

Heidi

Member
Asa este, cel putin ce am eu aici in balcon, cred ca daca ar fi dupa ei, s-ar sinucide :rofl:
Leandrul nu este pentru bloc, nu pentru terasa din bloc. Iarna nu reusesc sa le tin la temperatura optima ptr ei ...
Italia este o tara interesanta, am vazut cale pe marginea drumului, ca la noi ... papadiile. La noi cala era ceva special pe vremuri, prin anii 1990, cel putin pentru mine.
\
 
Pacat ca nu se vede la orizont nici o vacanta in Italia...cel putin in viitorul apropiat...ca tare mi-as dori sa "culeg" leandru rosu.
:(
Sau in Turcia...am auzit ca si pe acolo sunt f multi. :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dar Tenerife,Tunisia sau Maroc sau in oricare colt de lume unde conditiile lor de dezvoltare sunt optime :?: .
Eu iubesc enorm aceasta planta mai ales ca la mine ii merge foarte ,foarte bine.Creste cu repeziciune,da spectacol floral toata vara ............ce mai.......este pe sufletul meu :rofl: .
Si fiindca stie lucrul acesta tot mereu apar noutati in ograda :p
 

claudia_s

Member
Si mie imi sunt tare dragi leandri mai ales ca nu sunt pretentiosi deloc. Iarna ii pun in beci iar primavara ii scot aproape la fel de frumosi cum i-am bagat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Inca unul inflorit:
iar ei: stau in asteptare (doi somoni sigur,unul............:?)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa este.Sunt superbi si nu incetez sa o spun .Devin obsedata sau obsesiva :?: :incapatanat: Sper sa nu va supere. :giggle:

I-as aseza pe toti grupati ca sa-i pozez dar nu am cum .Unii sunt asa de mari ca ies din poza :p iar unora le-au trecut florile.
Din 14 numai 6 mai am infloriti acum. :oops:
 

yca

Member
deci o sa ai 22 ?? Ooooooo ai spatiu nu gluma.. spor la treaba!
sunt foarte frumosi :!:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am la inradacinat citiva adusi dar nu este cea mai buna perioada pentru ei acum.Doi i-am zarit cu radacini restul........ :( astept.Acum,ce am batut vreau si simplu si invers.Plus varietati de nuante.Unele imperceptibile sau mai bine zis perceptibile de catre cei care ii iubesc si le place.Nu-i asa Gabi :?: :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus