Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
IoanaTweety a spus:
Aha am inteles... :) inseamna ca pot sa-i aduc in camera mea, unde sunt cam 24 si le va fi si mai bine, au si soare dimineata, nu? Mersi, miki.
Nuuu, lasa-i acolo . O duc mai bine la racoare si daca ii muti unde e mai cald pot face acarieni.
 

miki70

Active Member
Cu placere. Daca au inceput sa faca flori acolo unde sunt inseamna ca le place. Sa te uiti des la frunze sa nu faca paienjeni din cauza aerului uscat, pulverizeaza-i din cand in cand cu apa.
Asteptam poze cu floricelele :wink:
 

anette_b

Member
am si eu o pastaie cu seminte la un leandru si de cateva zile s-a deschis. nu am avut timp sa privesc cu atentie si nu stiu daca semintele nu au zburat prin tot balconul. sunt mici , le mai gasesc sau au ramas la locul lor ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai daca fugi pana-n balcon si te uiti la pastaie o sa afli precis daca mai sunt acolo, nu? :mrgreen: :wink:
 

anette_b

Member
:) :rofl:
treaba ar fi cam asa :mi-e si teama de ce gasesc , sau nu gasesc...de fapt nu stiu cum arata respectivele , or fi mici ca bobul de mac ?
dau un search pe google ca mi-e rusine. :oops:

totusi , daca le mai gasesc , trebuie semanate acum sau se pot pastra ?

sunt la servici acum , dimineata cand vin acasa , le caut.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
sigur mai gasesti din ei :) sunt mici si au un puf pe ei ! se pot pastra citeva luni sau se pot semana acum !

dar parerea mea este ca cea mai buna perioada este pe la sfarsitul lui februarie -inceputul lui martie ,pt ca acum e foarte putina lumina si te chinui doar cu ei ! :D
 

LauraT

Member
Am pierdut miculul pui de Altini,luat impreuna cu voi din comanda aceea comuna, l-au devorat paienjenii rosii ,iar cand i-am observat a fost prea tarziu pentru el :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( chiar imi pare sincer rau..... :( Dar optimista din mine zice ca o sa iti infloreasca curind altul :)
 

anette_b

Member
sannamaria a spus:
sigur mai gasesti din ei :) sunt mici si au un puf pe ei ! se pot pastra citeva luni sau se pot semana acum !

dar parerea mea este ca cea mai buna perioada este pe la sfarsitul lui februarie -inceputul lui martie ,pt ca acum e foarte putina lumina si te chinui doar cu ei ! :D
multumesc ! acum am gasit raspunsul. :D da , erau acolo , noroc cu puful acela de pe seminte , au ramas agatate de pastaie. sunt multe , poate chiar va rasari ceva din ele...
 

elenafles

Active Member
In octombrie era inflorit si mi-a fost mila sa-l bag in beci asa ca l-am dus in balcon.Dupa ce s-au trecut florile ,prin decembrie au aparut tije noi. :D
 

miki70

Active Member
Eu am pierdut 4 pui iarna asta dintre care si cel variegat :cry: Au fost prea mici sa-i pun in balcon si din cauza caldurii au facut paianjeni. I-am tratat dar nu am putut sa-i salvez.
:(
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus