Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

kerkyra

Well-Known Member
Oooo, cata hotarare :rofl: Deci copacelul meu nu mai are scapare, pun fierastraul pe el si il dau afara, poate acolo ii merge mai bine pana la toamna.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Categoric ca afara.O sa vezi cum isi va reveni.Si fa-o cit mai repede cu putinta ca sa prinda soare mult.
 

aleynad

Active Member
Moderator
l-am cumparat acum 3 ani drept leandru pitic, nefiind nevoie sa-l tund niciodata, dar abia anul acesta a fost pentru prima data cand am fost multumita de bogatia florilor!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos, Daniela! Ce fain ca-i pitic, eu am tot evitat leandrii din cazuza ca se fac mari si nu am unde sa-i cazez iarna.
Pana la urma mi-a trimis un prieten un pui anul trecut, din seminte, iar anul asta s-a dezvoltat foarte bine, daca nu ma insel in varf are cativa bobocei de floare si e abia in al 2-lea an de viata :) Pa urma va trebui sa-i gasesc un stapan binevoitor... :(
 

miki70

Active Member
Claude de ce nu-l tunzi scurt in fiecare an atunci cand ii pui la iernat? Nu stiu cat de ok este ac procedeu dar eu asa am procedat cu copacul meu si a inflorit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
pai vorba ta, nu stiu cat de ok este procedeul :? In plus, acum inca e mic, are doar 50 cm, dar cand mai creste va trebui si sa aiba un ghiveci pe masura si sa-l car pana in Cluj la parintii mei, la etajul 4... :mrgreen:
 

miki70

Active Member
Foarte ok nu-i procedeul dar eu dupa ce l-am frezat la intrarea in iarna s-a stufarit. La radacini eu i-as aplica primavara o micsorare a balotului dupa care adaugi pamant bun, va suferi putin dar apoi sigur isi va da drumul din nou. Atunci cand nu mai au loc radacinile in vas asa voi face la toti, doar nu ma apuc sa cumpar vase de 50l , cine mi-i cara apoi? :nu-mi_place:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asae, e greu cu astea care au nevoie de vase mari...eu m-am deselat carand galetile cu brugmansii si altele, darmite unele mai mari...La iarna cred ca-l voi caza in pivnita vecinei, are un mic geam si sper sa-i ajunga atata lumina...iarna trecuta l-a tinut tot ea intr-o camera racoroasa si a continuat sa creasca, doar ca distanta internoduri era mai mare. As prefera sa-si piarda frunzele si sa intre in repaus decat sa faca lastari lungi si firavi.
 

miki70

Active Member
Eu tin minte ca atunci cand eram mica mamaia mea ii depozita iarna in beci iar beciul avea o ferestruica mica. Cred ca avea vreo 6-7 leandri pusi in galeti de 10l de metal si le mergea binisor. Zic binisor pentru ca-mi aduc aminte ca faceau des paduchi testosi dar amintirile mele sunt de acum 35 ani asa ca nu mai stiu cat de bune sunt :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus