Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iris

Active Member
ira a spus:
iris a spus:
:) Va multumesc sunt tare mandra de el e cel mai frumos dintre leandrii mei . Au inflorit inca 3 soiuri insa am uitat sa le administrez ingrasamant saptamanal si anul acesta nu mai sunt plini cu floricele
http://irismihnea.sunphoto.ro/Leandrii_2011[/quote De regula le adminisrtezi ingrasamant sptamanal????Intreb pt ca eu nu stiu......anul acesta este primul in care detin si eu cativa leandrii :)
Eu anul trecut le-am administram ingrasamant complex ( cel la sac fiind mai ieftin ) dizolv in apa 100 gr. ingrasamant complex la 10 litrii de apa si au fost plini cu floricele. Anul acesta nu i-am bibilit ca anul trecut si se vede dar recuperam noi ....sper :) .
 

iris

Active Member
sannamaria a spus:
cel mai mult si mai mult imi place Papa G,e probabil cel mai frumos leandru :clap:
Din pacate aparatul nu reda culoarea reala a acestui soi :( e frumos insa nu are floarea asa de mare precum o are cel ciclam cu gatul alb :)
 

Pocalinda

Member
Of, ce va invidiez.Am avut si eu o spelndoare alba cu mijloc galben, mi-a murit peste iarna, era plin de testosi :cry: Aia maronii p spatele frunelor de secreta o substanta lipicioasa.oricat am incercat nu l-am putut salva.

Acum am luat altul si cand m-am uitat la el aseara...plin si el...ce sa-i fac sa nu-l pierd? :cry:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Pocalinda a spus:
Of, ce va invidiez.Am avut si eu o spelndoare alba cu mijloc galben, mi-a murit peste iarna, era plin de testosi :cry: Aia maronii p spatele frunelor de secreta o substanta lipicioasa.oricat am incercat nu l-am putut salva.

Acum am luat altul si cand m-am uitat la el aseara...plin si el...ce sa-i fac sa nu-l pierd? :cry:
uite aici e vorba despre testosi http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2863

incearca cu Mospilan !
 

magda

Active Member
Moderator
Cel variegat este de la o florarie din oras. Este printre putinele flori mai deosebite cumparate din amaratele florarii severinene.A fost o tulpina lunga neramificata anul trecut cand l-am luat, dar a inflorit. Pupa mama pe el de frumos. Toti leandrii mei au avut paianjen rosu, dar se pare ca au scapat.
Eu am scapat de testosi curatand toate fiecare frunza in parte cu un tampon de vata inmuiat in apa cu spirt. Norocul meu ca doar un leandru a avut. Dureaza ceva timp, dar la mine a fost reusita 100%
 

carmenushka

Active Member
Magda sa-ti traiasca frumosii si sa te bucure cu multe flori! Leandru ala variegat e superb! Dar stii ca trebuie tuns in fiecare an ca sa infloreasca :) :wink
 

magda

Active Member
Moderator
Stiu :) Sa mai creasca putin si il tund. Are 3 ramificatii . Am zis sa ma bucur si eu de un rand de flori.
 

christine

Member
Magduto, ai niste minunatii de leandrii Cel variegat este deosebit! Sa-ti infloreasca mereu! :clap:

Trebuie sa vin sa-i admir mai de aproape. :hug: :*
 

vivi23ro

Member
un sfat de la cine se pricepe
la 2 dintre leandri mei am obs ca pe frunze apar pete ca o fainare alba, o fi arsura de la soare? si leandri se ard?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus