Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

albela

Active Member
Acestia sunt singurii mei leandri (pana la 14 mai am de muncit):

Si asta este prima floricica de leandru din viata mea. E roz, batuta si minunat parfumata :D

(si cam in ceata :) )
 

claudia_s

Member
Gabiuta si Gabi_gabriela, ce sa mai zic, m-ati lasat fara replica.Jos palaria! :clap: Felicitari pentru asa colectii.
 

sini

Well-Known Member
M-am imbogatit cu cativa lastari de leandru.Deocamdata ii tin in apa.As avea cateva intrebari despre inradacinarea leandrului:cat de mare trebuie sa fie lastarul pentru pus la inradacinat(in cm.)?cate frunze trebuiesc lasate? cum e mai bine:in pamant sau in apa?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca exista o "reteta" pentru asa ceva.Oricum NU lastar de virf tinar si NU in pamint cu multa apa.Se poate si in apa si in pamint .
 

zamfira

Member
Gabiuta a spus:
Acum,ce am batut vreau si simplu si invers.Plus varietati de nuante.Unele imperceptibile sau mai bine zis perceptibile de catre cei care ii iubesc si le place.Nu-i asa Gabi :?: :wink:
Cam asa e Gabi :)

Sini , frunze nu prea multe . eu de obicei las 3 sau 6 , depinde .
Eu mai nou, i-am pus la intadacinat in pamant cu pet -parca e ma isigura metoda . Dar din care mai am, am pus si in apa ..astia de care nu prea imi pasa :) ..si unii au facut radacini iar altii nu . In iulie mi se pare ca au facut cel mai repede radacini in apa .
 

v.cristina

Active Member
mie imi plac cel mai mult lendrii cu flaorea batuta pentru ca din cate am simtit au flori foarte parfumate
al meu este simplu si nu are nici un miros dar imi place de el ca ii merge tare bine si la mine mai rar asa ceva :oops: :oops: :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sini,mie metoda cu petul nu mi-a dat gres niciodata pe cind in apa :? am cam asteptat mult si drept sa zic nu prea imi place.Dar merita de incercat ambele metode daca ai dubluri ca sa faci si tu o comparatie si verifici ce merge mai bine :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Desi nu este topicul "specializat" dar fiind vorba de leandru scriu aici fiindca trebuie sa aduc multumirile mele Corneliei care mi-a daruit leandrii ei pentru a-mi mari mie colectia cu alte minunatii. :hug:
 

lili

Member
asta da sprijin !!!!!! :D
Si asa era gradina cu leandrii , la cat de multi si variati erau la inceputul verii :clap: ... iar de atunci si pana acum s-au adunat de-o nurserie!!!!
 

valentyna

Member
eu am trei lastari si pe toti i-am prins in apa.ba chiar un altul prins tot in apa i l-am dat surioarei caci ea nu reusise sa prinda. :D
 

angela draganoiu

Active Member
Gabiuta cind vor inflori toti sa ma chemi si pe mine sa stau printre ei sa le simt parfumul delicat si sa ......... ma intepe albinele :rofl:
 

Simona D.

Member
Gabiuta, vezi daca ai fost cuminte :) Ma bucur ca ti-ai marit colectia :wink:

Astazi mi-a mai inflorit si mie unul din lastarii primiti de la tine ( unul roz de data asta ) :dans: Are doua tulpini florale si una a inceput azi spectacolul . Din pacate nu am cu ce sa-l pozez acum :( Sper sa ma mai bucure cu flori ca sa-l pot poza sa vi-l arat :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaaaa..........la fetele cuminti vin leandrii deosebiti :rofl: .Asa ca............trage concluzia :twisted:
 

yca

Member
si mie mi-a inflorit azi leandrul este alb si frumos dar din pacate nici eu nu am cu ce sa-l pozez
 

oana_oana

Member
Apropo de inmultit...
Am citit undeva ca lastarii de leandru ar trebuii tinuti putin in apa calda pentru a se scurge nu stiu ce din ei. Este adevarat? A incercat cineva sau voi ii puneti direct in apa/pamant?
Si inca ceva...
Poate ati observat ca leandrii fac niste teci...acolo sunt semintele? Cand trebuiesc culese?
Daca cineva stie si a incercat sa cultive seminte sa-mi spuna si mie.
 

Roxana

Active Member
sa se scurga latexul deoarece acesta impiedica inradacinarea plantei. si eu am facut la fel la Synadenium cupulare si la Euphorbia.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus