Leandru ,partea a III-a.

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pe masura ce florile de leandru se scutura, daca au fost polenizate in locul lor vor aparea fructele, adica pastaile de leandru. Planta isi va folosi energia pentru a dezvolta aceste fructe in detrimentul unei infloriri bogate. De aceea unii preferam sa inlaturam pastaile imediat ce apar. Daca nu le inlaturi, in cateva luni vei avea seminte de leandru.
 

marylaura

New Member
Am inteles multumesc Eu le taiam florile trecute imediat ce se uscau pt a inflori din nou Sincer nici nu ma incanta semintele la leandru mi se pare o treaba migaloasa si nu am rabdare
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Buna ziua, sunt foarte noua pe acest forum si va urmaresc discutiile de foarte mult timp.Mi-am imbogatit si eu colectia de leandrii cu inca 4 pui rosii si galbeni(cred) si aveam doi mari: roz si alb. Acum ma gandeam ca mai vreau vreo 30 de bucati. S-a uitat sotul foarte mirat la mine de ce vreau atatia. I-am zis ca as vrea sa vand pui inradacinati( alt motiv nu am gasit). Dar ar fi o idee buna? Adica s-ar cumpara? Ca as fi mandra sa produc niste bani facand ce mi-ar place. Stiu ca poate va deranjeaza intrebarea mea ca doar ce mi-am facut cont, dar tin foarte mult la parea voastra. Acum, ca spatiu de depizitare iarna as avea un pod al casei nelocuit. Ma gandesc ca daca pun un aer conditionat si mentin temperatura pe timpul iernii undeva la 10 gr, leandrii nu se vor supara pe mine.
 
Ultima editare:

popescu gp

Well-Known Member
Lendrii rezista pana la 5 grade C deci nu este o problema prea mare cu temperatura si chiar nici cu lumina(prea mare) in timpul iernii;succes
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La trebuie lumina si iarna ... da s-ar vinde daca sint soiuri mai deosebite.... poate ar fi bine sa verifici si in orasul tau. Nu te grabin insa cu cantitate mare decit daca stii ceva despre vanzare sigura (adica ai facute temele de casa). E destula lume aici care vinde oleandri.. incepe si tu mai incet un pic si fa-ti temele de casa cu partea de vanzare... ca butasi pt inmultire se pot face usor. Nu deranjeaza pe nimeni o intrebare...... fi activ(a) pe forum sa vada lumea ca iti pasa sa contribui si o sa poti si vinde.
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Buna ziua fetelor, ramasesem datoare cu o poza. Am inceput sa achizitionez leandrii. Am momentan 7 soiuri si 2 pui de anul trecut de la cei mari. Am alb, roz, 2 rosii, 2 galbeni si unul primit care inca nu stiu ce culoare este. Cei inradacinati prin ianuarie i-am vandut 5 lei. Am prins vreo 5 , dar am fost tare fericita.
Nu stiu cat se vede in poza ca telefonul meu nu mai focuseaza.
O zi buna sa aveti!
 

Atașamente

Ciubotariu Alina

Active Member
Revin cu update. Am 7 mustaciosi. Cineva doritor sau la schimb? Am 4 buc cu denumirea generica de roz. E un roz pal cu floare batuta. Planta mama e tunsa din primavara si nu am poze cu floarea. Le-am sters pe toate:banghead:. Mai am 3 buc alb. Am poze. Si 2 buc de leandru tot roz, pus in pamant de 1 an. Am mai pus la inradacinat 22 de buc. :D
 

Atașamente

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca are fi bine sa postezi si florile de la fiecare varietate....eu as fi interesat de cei rosii... dar doresc neaparat sa vad floarea. Acum cred ca e cam tarziu in an pt facut butasi....
 

adriana nencu

New Member
Buna ziua oameni frumosi! Vreau sa intreb pe cele care ati inmultit leandrii din seminte, ce culori au florile nou obtinute? Seamana cu planta mama, sau sunt culori total diferite? Va multumesc
 
Sus