Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pana nu da bine soarele pe ei eu zic ca mai avem de asteptat florile. Eu n-am solar asa ca ma mai abtin putin, ca sa nu-i tot trambalez. Nici stresini nu am (la locul unde ii scot in plin soare) ca sa fie adapostiti de ploi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai in sera e complet diferit , seara nu e la fel de frig si ziua urca binisor. Dar pentru doar ghivece mici nu cred ca fac hernie daca o fi si-o fi
 

Paulyna

Active Member
Fetelor oare o sa mai fie frig cu minus,ca as scoate leandrii in solar,e tare frumos azi si cald.
Cred ca le-ar prinde bine soarele !
 

popescu gp

Well-Known Member
Si eu am boboci la leandrul Rubis de 2 ani.Pe batrani ii mai las la adapost cel putin pana le 23 martie( dupa babele pe vechi-asa am procedat si cu albinele de peste 34 ani)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Inteleg ca nu este obligatorie intrarea leandrilor in repaos iarna? Cum i-ati iernat pe cei care au facut acum boboci?
 

belisima

Well-Known Member
eu am un lenadru mare afara de vreo 2 sapt., de o saptamana am scos si un ghiveci cu un pui care m-a adus la exasperare cu paianjenii rosii, e bine mersi si acela. eu cred ca i scot pe toti chiar daca se anunta -1 -3 grade in viitorul apropiat.ii pun la perete sub streasina
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu pe cei doi mici-Rubis si Sarga i-am tinut la sera(improvizata) cu incalzire centrala si Rubisul are boboci.Cei la rece au avut pastai care acum au inceput sa plezneasac,dar nu le insamantez;daca doreste cineva sa ma contacteze si sa-mi trimita un plic francat cu adresa.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Inteleg ca nu este obligatorie intrarea leandrilor in repaos iarna? Cum i-ati iernat pe cei care au facut acum boboci?
Carmen, avand la dispozitie o pivnita am incercat sa ii iernez acolo la rece si intuneric, insa dupa o experienta de asta am renuntat deoarece i-am scos bolnavi. Se pare ca nu am conditii bune acolo. Ai mei ierneaza in interior la lumina si temperaturi de 10-15 grade. Uneori au avut parte de mai multe grade daca a fost zi insorita. I-am udat cam saptamanal. Cei ce au tija florala sunt leandrii pe care nu i-am tuns anul trecut. Ceilalti au inceput sa dea recent noi lastari. Ma bate gandul sa ii scot mai repede afara...
 

LauraT

Member
Dragilor am si eu o intrebare , am 3 leandri cam de 30 cm intr-un ghiveci si se cam bat pe spatiu si nu stiu ce sa fac , sa-i mut pe toti 3 in alt ghiveci mai mare sau sa-i separ , dar mi-e teama ca le rup radacinile....cum e mai bine pt ei oare ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu rezolvi nimic daca-i pui pe toti intr-un ghiveci mai mare, leandrul are radacini zdravene. Separa-i. Curaj, ca nu patesc nimic ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am scos leandrii afara ....yuhuuuuuuu :-D
Numai cei micuti de tot din ghivecelele mici nu am inca curajul.
Iar azi la pranz le dau sa bea putinica apica ca le-o fi sete dupa o iarna seaca :gandit:>:)
 

oanaiulia

Member
Leandrii se uda in timpul iernii , daca sunt tinuti in beci? Eu i am udat fff putin, cred ca de doua ori... Si mi se par cam uscati acum... Cel putin frunzele... Oare au murit? Încă nu i am scos afara, pt ca la noi e ploaie si destul de frig...
 

belisima

Well-Known Member
eu i-am scos afara. am cateva frunze casante, dar per total e ok, unul care a fost tuns prea tarziu anul trecut e afectat, are lastarii moi , dar cred ca va supravietui
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Eu inca nu indraznesc. Insa nu i-am tinut ca voi in pivnita, la rece. Au iernat la lumina si temperaturi peste 10 grade, asa ca ma gandesc ca daca ii scot afara ii dau de fapt inapoi. Am sa mai astept pana spre finalul lunii.
Dupa tunderea de anul trecut si iernat arata binisor.

Cei netunsi s-au pus pe dat tije florale.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Spor sa ai! Pe aici a revenit frigul si vremea mohorata. Se anunta 0 grade si chiar minus, asa ca ai mei stau linistiti unde sunt. Lumina din plin au, temperatura nu e ridicata sa apara probleme... Astept imbunatatirea vremii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasa-i acolo daca au stat la caldurica.E pacat sa ii dai inapoi.
Eu iarna ii tin la lumina dar racoare bine.Nu ii ud DE LOC de cand ii bag in casa ,noiembrie-decembrie depinde de temperaturile de afara si consider ca apa acumulata din zapada cazuta pe ei e suficienta sa ii pastreze pe toata perioada iernii.
 

Paulyna

Active Member
Azi am vrut sa scot si eu leandrii afara,dar nuuu e un frig afara :mad:
Asa ca mai stau ei frumos in casa,intr-o camera neincalzita.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus