Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

geodezia

Well-Known Member
macar ale tale sunt frumoase da la mine maninca limacsii in draci frunzele la brugmansii de am doar boate in curte
 

popescu gp

Well-Known Member
Si eu am limacsi in curte,desi am cumparat de la Oradea un preparat unguresc care dat in primavara mi-a redus substantial numarul lor cat si a melcilor cu cochilie de dimensiuni mici adusi de la camp cu masina in curte in anii trecuti cand inca mai faceam stuparit pastoral.Nu mai retin denumirea preparatului ,dar a fost mai bun decat optimolul nostru,sau celalalt preparat romanesc.
 
Dupa ce am vazut metoda de prindere de aici : http://www.oleanderhaus.at/oleander-aus-marokko/bewurzelung-blüten/ am incercat-o si eu, nu am pus insa pietris, ci doar apa...am primit niste butasi pe 21-22 august si i-am pus normal, intr-un pahar cu apa...apoi pe la sfarsitul lunii i-am mutat in miniseara....cativa au deja radacini micute, nu-mi vine sa cred, au trecut 2 saptamani de atunci!! Am butasi pusi in apa de cca 2 luni si abia acum au inceput sa scoata niste coltisori...de acum numai metoda asta o voi folosi si v-o recomand cu caldura :hug:
 

liliput

Member
Buna seara.Am citit undeva,nu stiu unde,leandru I,II sau...nu stiu,cine are mai multe soiuri de leandru ofera sau vinde altoaie.Tare mult mi-ar place si mie alte soiuri,n-am decat alb batut,dar sant ATAT DE FRUMOSI..........Va rog,cine are,ma ajuta si pe mine? Platesc in cazul in care cineva asa vrea.Multumesc mult.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Liliput,leandrii nu se inmultesc prin altoire(nu prea) se practica inmultirea prin butasi-lastari,iar acum ca s-a racit vremea e destul de greu de inradacinat,incearca la primavara sa cumperi lastari,acum doar daca iei plante inradacinate ai sanse sa treci iarna cu ei.
:-)
 

liliput

Member
Da,nu m-am exprimat prea bine..la noi butas,lastar sau altoi e acelasi lucru,imi cer scuze.Multumesc ptr raspuns,o sa ''cersesc'' la primavara,daca mai traiesc pana atunci.
 

geodezia

Well-Known Member
fetele o intrebare am niste butasi mici de anul de leandri asta
inainte de ai baga in casa trebuie sa ii mut in vase mai mari ?
acum ii am in niste vase mici cam de juma de kil adica vase de alea negre mici mici
sau sa ii las pina le ies radacinile prin gaurile de la vasele astea si pe, urma prin noiembrie dec mut ?
 

popescu gp

Well-Known Member
Pentru ca avem o toamna mai lunga conform prognozei meteo butasii de leandru pot fi inmultiti si acum daca au caldura si un soare filtrat si nu soare puternic peste sticla cu apa,deci conditii ar fi ,iar apoi sa aiba lumina si caldura peste iarna iar in primavara o vor lua din loc;o spun din experienta.Cu semanatul semintelor de leandru insa se schimba foaia,sau cel putin eu nu am reusit cu ele in aceasta perioada.
 

geodezia

Well-Known Member
m-am gindit sa pun puiuti intr-un vas de ala lung si ii pun pe toti acolo
la mine sunt 4 grade si cica de la noapte incep sa creasca temperaturile asa ca mai las florile afara ca le merge bine am vazut eu
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la noi ,ieri dimineata au fost -1 C, dar leandrii mei inca sunt afara si vor mai ramane :)
daca cumva temp scade pana la -4 -5 C merita sa fie acoperiti sau asezati pe o terasa acoperita ,pana atunci nu sunt probleme .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus