Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

oanaiulia

Member
Da, mi ar place sa i pot forma pomisori, pe tulpinile care sunt acum.
Multumesc pt sfaturi! Am sa le mai rup din frunze, si probabil sa mai scurtez lăstarii, ca ai mei sunt mai lungi decât cei din poze...sau ii pot lasa si mai lungi?
Încă o întrebare tehnica.... Voi ce programe folosiți pt a încarcă poze? Pt ca din câte am înțeles, din sunphoto nu pot oune poze direct, numai linkuri... :nerd:
 
Cu Postimage e cel mai simplu, dupa ce incarci poza trebuie sa copiezi al 3-lea link care iti apare pe pagina si sa il "lipesti" in forum
 
Si eu caut un lastar lung si neramificat, vreau unul de vreo 60-80 cm, ca sa il formez pomisor. Am gasit de cumparat la Baumax, cu 83 lei, pomisori de Alsace gata formati, foarte draguti, cu tulpina groasa si coroana stufoasa, dar parca e prea mult pentru un leandru...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
multumesc pentru aprecieri !
l-am format eu ,dintr-un lastar ,anul asta inca nu a fost tuns ,dar in anii trecuti a fost cam tuns si de doua ori pe an !
acum e scos la vanzare impreuna cu alte cateva mai marisoare ,dar nu am pus pe forum ca nu pot sa-l trimit cu posta :rolleyes:
 
Daca stau sa ma gandesc cati ani are in spate, nu mi se mai pare atat de mult...leandrii de 1 an se vand cu 20-30 lei...dar de ce vrei sa il vinzi? E atat de frumos...n-o sa-ti para rau dupa el?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
il vand pt ca am foarte multi ,incet vine toamna si mi-e groaza de unde o sa-i iernez ,am in jur de 100 de ghivece de leandri ,unii foarte mari ,si am o lista de top unde sunt altii si mai frumosi la care nu renunt chiar de dorm eu afara :D ,Alsace mai am unul mare care a fost tuns in primavara ,plus cativa mici ,asa ca musai sa mai dau din ei,desi mi se rupe inima dupa fiecare :cry:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
hai ca incerc sa scriu un top 10 :wasntme:
1.Papa Gambetta
2 .Rubis
3.Mrs Roeding
4 Dr Attilio Ragioneri
5 Chopin
6.Jannoch
7.Harriet Newding
8 .Claude
9Maria Gambetta
10.Provence
si nu mai spun de Pucci,Calypso ,Louis Pouget ,Luteum P,somon ,alb ,Emil S etc
plus ca mai sunt cativa care nici nu au apucat sa infloreasca la mine ,asa ca top 10 ar trebui sa aiba vreo 30 de pozitii :D

in afara de Papa Gambetta care e mereu pe primul loc ,se mai schimba ordinea in functie de care cum arata ,cate flori are etc :oops:


pt voi care ordinea preferintelor ?:happy:
 
Eu am 11 deocamdata, saptamana asta mai primesc inca 2...abia ii astept.
Singurii infloriti sunt cei cumparati anul asta, ceilalti i-am taiat in primavara si acum lastaresc des si 2 au si boboci. Iata-i aici :


Preferatul meu e Luteum Plenum, desi are doar o floricica.


Cel alb cred ca e Soeur Agnes, il ador, e plin de boboci:


Iar cel roz e o nebunie totala, are o culoare minunata, din pacate nu am reusit sa il identific, pacat...la cat e de frumos merita un nume :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
sunt superb , la cel roz poate faci o poza sa-i vad si frunzele ,si o poza cu floarea sa se vada si mijlocul ,tare mi-e ca e Papa Gambetta :wait: sau seamana foarte bine ...............dar nu sunt sigura inca .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus