Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

laural

Well-Known Member
Eu la inradacinat pun lastarii alesi ( semilemnosi ) neaparat intr-un vas de sticla ( nu plastic) ,
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Superb, Gabiuto! Si ai mei au evoluat excelent dupa tundere. Au abia cam 3 saptamani, dar s-au inverzit substantial...

Geo, si noi tot dupa inflorire i-am tuns, dar dupa prima inflorire. Daca tot vrei sa-i tunzi, mai bine in iulie ca sa aiba inca destula vreme buna sa creasca noi lastari vigurosi pana intra la iernat. In plus butasii obtinuti au mai mult timp sa devina pui de leandru pana in toamna... E bine sa intri in iarna cu plante viguroase.
 

geodezia

Well-Known Member
ma ai mei i-am laut anu trecut niste puisori acum sunt maricei de 1 m cu florescenta in virf si au si cite 3 ramuri biburcate in virf inteleg ca trebuie sa tai tot de jos adica de la cca 10 cm de deasupra pamintului?
adica arata (ca nu am poze ) cum arata pucci la Adina pe 30 iunie
http://adinaioana.sunphoto.ro/leandru_Angiolo_Pucci/97864068
Adina scuze ca am folosit pozele tale da imi e frica sa nu fac vreo prostie sa ramin acum fara ei
 
Ultima editare:

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Geo, poti taia drastic. Am exemplificat Gabiuta si eu prin poze la pagina 6 a topicului. La cei tineri, leandrii obtinuti din butasi in 2012(inalti de vreo 60 cm) am lasat cam doua noduri. Cei maturi, care deja aveau forma de tufa, dar erau destul de inalti (cam 1 m sau peste) am redus mult, dar am lasat 4-5 noduri. Uite aici pe sunphoto cum au aratat plantele anul acesta inainte de tundere, cum i-am tuns si cum au evoluat http://adinaioana.sunphoto.ro/leandru_2014 . Urmeaza poze saptamana viitoare cand au 4 saptamani de la tundere.
 

laural

Well-Known Member
Si eu ma duc maine la Bran sa vad ce fac ai mei.
Din pacate la mine au inflorit tarziu, din cauza frigului.... nu stiu daca au terminat cu florile, dar si eu vreau sa-i frezez.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu l-am tuns pe unul somon in urma cu o saptaman si deja vad cateva cresteri noi.
Alaltaieri am tuns unul rosu si pe cel galben.
Toti butasii i-am pus in borcane de sticla, pe balconul cu umbra mai multa.
 
Noua mea achizitie...l-am cumparat azi si sunt incantata de el.
Va rog sa ma ajutati sa il identific, floarea are 5 cm si nu are parfum, are liniute rosii pe mustati si gatul portocaliu.

 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e foarte frumos Andrea ,sa-ti traiasca ! :roundflower:

nu imi dau seama ce e .......sa-l tii la soare si vezi daca se inchide la culoare in cateva zile , daca de ex a fost tinut in solar ,magazin,umbra etc e posibil sa nu fie asta culoarea reala .
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Si eu ma duc maine la Bran sa vad ce fac ai mei.
Din pacate la mine au inflorit tarziu, din cauza frigului.... nu stiu daca au terminat cu florile, dar si eu vreau sa-i frezez.
Laura, de terminat nu vor termina cu florile pana da gerul. Oricum va trebui sa renunti la tije florale daca ii vrei tunsi.

Un castig al tunderii mai devreme e obtinerea rapida de noi butasi inradacinati. Plantele mele au fost tunse acum cam 3 saptamani. Arata foarte bine, au inverzit foarte frumos, iar lastarii pusi in apa au mustati serioase, indiferent de varietate (si am pus vreo 12 feluri la prins). Iata dovezi:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am unul singur, Annamaria, si e pus deoparte pentru tine. Chiar voiam sa te intreb daca mai ai nevoie.

Va spuneam ca au scapat de tundere 4 lenadrii, unul stufos obtinut din seminte care dupa 4 ani catadicseste intr-un final sa dea prima sa tija florala, Papa Gambetta care e mic si compact si alti doi tinerei obtinuti din butasi care nu inflorisera inca si vreau sa stiu ce sunt. Azi si-a deschis unul din cei doi o prima floare (singura din tija care a rezistat vremii capricioase). O galben triplu. O fi luteum plenum? Uite-o comparativ cu o floare de Alsace .
 

ghia_don

Active Member
Si eu ma felicit pentru ca v-am ascultat sfaturile si i-am taiat .:hug:Acum toti au motisoare muuulte ...:)
Iar lastarii taiati au aproape toti radacini noi!
 
Bravo, sa vezi ce frumos vor arata in curand.
Poti sa lasi doar 3 frunze in varf, taiate la jumatate, in felul asta lastarul se va concentra sa faca radacini, nu sa hraneasca frunzele de pe el.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Fetelor, ma bucur ca ati pus mana pe foafeca din timp. Rezultatele se vad in foarte scurt timp.

Oana, vrei sa ii formezi pomisori? Intreb fiindca ai lasat lunga tulpina.
In ce priveste lastarii uite aici cum sa ii aranjezi (asa cum zicea si Andreea).

Cat timp nu au radacini multimea de frunze e inutila. Si asa cand incep sa apara radacinile se si formeaza noi frunze.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus