Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Eu am leandrii cu tije florale, dar au bobocii uscati. Trebuie sa le rup?
Unde ierneaza cel mai bine leandrii prinsi toamna asta? Cat de des se uda iarna? Pe cei mari ii pot stropi pe frunze cu apa?
E primul an in care am leandrii si nu prea stiu cum sa ii ingrijesc iarna...
 

elenafles

Active Member
Sannamaria,Rubisul e superb.Si eu l-am asteptat toata vara sa infloreasca dar al meu n-a vrut.Am rabdare pana la anul.Sper sa fie culoarea asta.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi fetelor :hug:
Andreea ,
leandrii prinsi toamna asta ,cel mai bine ierneaza in casa pe un pervarz luminos ,udati doar cand pamintul e uscat si controlati regulat pt ca cel mai probabil va aparea paianjenul rosu :roll: e bine ca cei care sunt in casa sa fie pulverizati cu apa ,ca nu le place paianjenilor.
pe cei mari le poti ierna intr-o pivnita ,udati cam de doua trei ori / iarna in functie de cat de cald e pivnita ,sau intr-o camera racoaroasa ,terasa inchisa unde nu scade temp sub 0 grade si nu creste peste 10-13 grade ca sa ramaina in repaus .
nu e bine sa le stropesti pe frunze cat timp sunt in repaos vegetativ pt ca pot face diverse boli fungice , eu intodeauna am grija ca pe cei mari sa le duc la ienat cu frunzele uscate ,pt ca in pivnita nu sunt curenti de aer si pot face ciuperci .
poti rupe bobocii uscati ca sa nu putrezeasca in timpul ierni ,tija eu nu il tai pt ca in primavara va continua sa creasca si va face flori foarte devreme :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
elenafles a spus:
Sannamaria,Rubisul e superb.Si eu l-am asteptat toata vara sa infloreasca dar al meu n-a vrut.Am rabdare pana la anul.Sper sa fie culoarea asta.
mie mi s-a parut ca infloreste foarte greu ,adica si tija florala creste foarte incet ,si boboci se deschid foarte greu ,dar a meritat asteptarea :D
altfel planta in sine e foarte sanatoasa, are tufa frumoasa ,nu are nevoie de tutore .
 

nicolae68daniela

Active Member
sannamaria a spus:
si a inflorit mult astepatatul Rubis ,ca l-am astepatat tot anul :astept: e cam hanicapata floarea dar eeeeeee :dans: ce sa zic e chiar frumos si catifelat ................
[
Frumosi tare, a meritat asteptarea, sa-ti traiasca, la anul o sa fie si mai si!! :hug:
 

popescu gp

Well-Known Member
La mine cei din comanda Ungaria nu au inflorit dar au crescut binisor;sper ca la anul sa aiba flori frumoase, ca cele din comanda sa fie.
 

Camik

Active Member
Am primit si eu un leandru.Este ramificat in partea de sus , avand cam 1m in inaltime si as vrea sa-i fac un marcotaj aerian .
Stie cineva daca se poate face marcotaj in perioada asta?
Sa-l las pana in primavara?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu am incercat niciodata marcotajul la leandru. Asta pentru ca inradacineaza destul de usor in apa. De ce nu amani pana in primarava si sa-l tunzi atunci? Il poti inradacina usor si in plus si planta va avea atunci noi cresteri viguroase.
 

belisima

Well-Known Member
am bagat si eu leandrii,dar am observat ca au niste chestii pe ei,ca niste pete galbui,dar au o ganganie in chestia aia,ca si cum ar fi ou...stau mai mult pe dosul frunzelor
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Belissima ,
nu sunt testosi ? ar trebuii sa stropesti cu ceva ,ca de nu .....se vor inmultii foarte mult :nu-mi_place:

ai mei inca sunt afara ,si o sa mai stea o saptamina ,daca nu se schimba vremea :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca nu ai multi , ia un betisor de ureche si pune spirt si cu el tii apasat cu vata vreo 5 sec , stiu ca are efect :D
 

belisima

Well-Known Member
am nevoie de parerea vostra referitort la schimbarea ghivecelor unor leandrii (vreo 12 :giggle: )as vrea sa pun cate 2 in unele ghivece de diam 40 cm.....in ideea de a mai scutii din spatiul de depozitare,eu as vrea sa ii tin la dimensiuni vde max 1-1,2 m inaltime,dar nu stiu cum se vor comporta radacinile,oare ar avea loc?
 

miki70

Active Member
Eu nu as face asa ceva, mai bine ii pui in ghivece de 10l si in f primavara ajustezi radacinile, eu asa fac. Gandeste-te ca iti va fi f greau sa-i deplasezi.
 

laural

Well-Known Member
Si eu trebuie sa le schimb substratul la al mei in primavara asta :D , am cumparat galeti de mortar de la Hornbach cu 4 lei :p. Taierie e fac mai tarziu nu ?
 

belisima

Well-Known Member
eu pe ai mei nu ii tai acum,le dau forma dupa ce vad florile,ce destul am suferit 2 ani dupa ei :rofl: ii am in niste galeti de la masline,dar am un fix cu ghivecele sa fie si al mine frumos :hipnotizat: am gasit pe tradingplast sau ceva de genul asta ghivece mari la 8-10 lei,e mai omeneste decat in magazin,si mai ales trebuie sa le schimb substratul,ii am pusi in pamant de gradina care e lutos si s-a facut beton,nici nu stiu cum o sa fac,sa scutur putin radacinile?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus