Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mg

Member
Azi am luat cite doi lastari din leandri alb batut si roz batut ... Cum ma sfatuiti sa fac inradacinarea ?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e bine sa folosesti ca recipient o sticla de culoare inchisa ,si poti sa pui o bucatica de carbune in apa ,si sa nu-l tii sticla la soare dar sa aiba lumina ;-)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
in sfarsit a inflorit leandrul din seminte ce i-am dat Gabiutei si ulterior ea mi-a dat lastar inapoi :D

Luteum Plenum

Roeding

alb dublu - tot de la Gabiuta

Papa Gambetta

Rosu ciclam dublu

Doctorul minunat
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Peimul Anushka.Nu stii ca l-am botezat aici pe forum?Ce frunos e....mie anul asta nu mi-a inflorit inca.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce fai e ala din seminte! Toti sunt frumosi, cand ma uit la pozele tale imi trec gandurile de a ma scapa de leandrul meu :rofl: Da' o sa ti-l dau tie, ca tu esti mama lor, le faci tu ceva de toti sunt asa frumosi!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
na fain ,eu am sperat sa te contaminez ,dar tu cand vezi poze cu leandrii iti vine in minte sa scapi de singurul tau leandru :rofl:
dar daca nu-l mai vrei ,il primesc :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Imi sunt tare dragi leandrii si admir harnicia lor. Desi doar unul a scapat de foarfeca anul trecut, acum toti sunt bogati si se intrec in scosul tijelor florale. Albul dublu e pe cat de inverzit pe atat de inflorit, , dar nici ceilalti nu sunt mai prejos cu buchetele lor bogate

Unul singur imi pune greu rabdarea la incercare. Desi ii pot da nota 11 pentru aspectul tufei -raspunzand foarte bine la taieri- nu a inflorit deloc. E un leandru obtinut din seminte si are vreo 3-4 ani. L-am adus din stadiul acesta in stadiul acesta , dar nu am putut admira nicio floare. Ce-i de facut?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Adina ,sunt superbi ,mai ales rosul ala dublu ,dar si cel alb ,si cei roz :D
nu prea ai ce sa-i faci ,doar sa astepti ,si eu am pui din seminte de 3 ani care inca nu au inflorit ,iar fratii lui a inflorit in anul doi ,unul chiar in primul an :nu stiu:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Oricum am pus foarfeca-n cui in ce il priveste. Vreau sa ii vad florile si de-ar fi sa devina crengile prajini. :D

Pentru ceilalti se ascute insa foarfeca... :evil:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus