Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Unii din leandri mei au crescut prea inalti si au crengile moi, nu stau drepti (le-am pus un bat pt sustinere). Cand ma sfatuiti sa-i tund? Au fost tunsi scurt in aug 2011, in 2012 nu au facut flori iar anul asta sunt plini de flori dar sunt prea inalti/blegi :) .
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
dl Popescu ,
este azotat de amoniu fabricat la Azomures ,din asta cumpara socul meu pt culturile de porumb si grau si eu mai fur cate 1 -2 kg din sacul mare :) deja cand vine acasa cu sacul cumparat ,imi zice : hai fato ia azotat cat vrei ca daca nu dupa aia ma bati la cap ca nu ti-am dat :rofl:
dar parca se gaseste si 3-5 kg la magazinele de chimicale .
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cu placere dl Popescu :D

am mai facut cateva poze :D

un leandru obtinut in Ungaria din seminte de Dottore Attilio Ragioneri ,a fost botezat Csodadoki ,tradus ar fi Doctorul minune .
e un leandru foarte frumos cu flori uriase de 7-8 cm ,tufa frumoasa nu are nevoie de tutore si nici tijele florale nu se lasa sub greutate florilor :D

rosu dublu ,roz dublu ,Alsace

Simple salmone ,Jannoch ,Provance,Petit red
 

ghia_don

Active Member
Bogatie de flori ca la leandrii tai n-am mai vazut ! :) Foarte frumosi, iar doctorul e intr-adevar minunat ! :D
 

elenafles

Active Member
:visator: O fi facand azotul acela minuni dar cred ca si priceperea ta conteaza la obtinerea acestor splendori. :marfa: :clap:
 

laural

Well-Known Member
Si eu inclin sa cred ca florile astea asa frumoase sunt dupa sufletul tau. Azotatul de amoniu ajuta mult, dar mai degraba la sanatatea plantei, asigura dezvoltarea si cresterea viguroasa dar pt inflorire ii trebuie mult potasiu, cel putin asa stiu eu :oops: Dar , cu toata teoria, trebuie sa marturisesc ca si eu am adaugat azot la ultima udare :oops:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
na pai eu v-am zis ce le dau ca m-ati intrebat :oops:

dar probabil si solul e bun pt ei si le place ,in rest nici nu stiti de cate ori le car pe terasa cand apare vreun norisor sa nu se stice florile ,ca deja toti din jur ma cred batauta in cap ,ca numai cu leandrii in brate umblu prin curte :tavalit:

ps : Laura ,cam peste 2-3 sapt vei observa diferenta ;-)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Superlativul e prea putin pentru asemenea frumuseti... :clap:

La mine doua varietati sunt mai harnice: si .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus