Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adite

Active Member
:eek: Arata minunat! Cred ca, dupa ultimele ploi trebuie sa apara si mai multe flori. Sper ca n-a batut gheata. :?
 

miki70

Active Member
Ana Maria , Mrs Roeding e cel mai portocaliu leandru? Imi doresc unul portocaliu si nu stiu care este.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi fetelor !
da Roeding e <cel mai portocaliu> daca se poate spune asa .
vara e mult mai deschis ,dar toamna cand e mai putina lumina e cam portocaliu :)
e aceesi chestie ca si cu leandrul rosu ,sunt multe nuante de rosu ,dar rosu ca muscata nu exista :D

ps : pt cei care au cumparat de la mine lastari de Charles Murcott ,cu regret va spun ca nu e :oops: e somon dublu .
problema e ca nici eu nu am stiut ,am ramas masca atunci cand a inflorit ,urmeaza sa-l identific ,sa vad exact ce e :roll:
 

laural

Well-Known Member
Ce frumosi sunt :visator: Si mie imi place mult Mrs Roeding. Maine merg si eu la Bran, dar cu ploile care au fost, slabe sperante sa fie infloriti :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la mine a aparut fenomenul ...........
sunt unii presdispusi sa-si piarda frunzele in perioada asta ,iar altii de la prea multa ploaie ,asta daca a plouat si la tine la fel de mult :roll:
presupun ca e vorba mai ales de frunzele bazale ,nu iti fa griji ,ai sanse ca in locul frunzelor sa para ceva lastari ;-)
 

elenafles

Active Member
Da, a plouat dar fenomenul a aparut acum pe caldurile astea nebune.Ma speriasem ca s-au imbolnavit.Pot sa le aplic un foliar?Eu i-am tuns anul trecut in toamna si au ramificat foarte bine dar inca nu au flori.Ma gandeam sa le aplic un ingrasamant.Tu ce-mi recomanzi?
Ma tot uit la minunatiile tale.Sunt superbi.Ce ingrasamant folosesti?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Frunzele se ingalbenesc si eventual cad din 3 motive

1 . Batrane
2 . Prea multa apa
3 . Prea putina apa

Daca apare o decolorare completa cred ca e batrana sau eventual un al mugure isi face loc la baza frunzei , daca insa decolorarea are paternuri si mai ales forme ciudata are alte cauze
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da acum ca dintr-o data e asa de cald de aia isi pierd frunzele ,dar doar unele soiuri sunt predispusi !
Poti sa aplici foliar ,dar prima data rupe frunzele ingalbenite ,de la foliar o sa apara lastari si mai mul;ti ,daca vor fi prea multi o sa mai tai din ei .....o sa vezi tu ;-)
eu folosesc azotat(stii bilutele aleea ce se folosesc in gradina de legume ) cam odata pe sapt pun in apa ,dar de la mijlocul lui august nu mai folosesc nimic :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Ca in totdeauna Sannamaria frumuseti de lendri;sincere felicitari;eu am pierdut 3 bucati caci vazand ca trunchiul se maroneste i-am scurtat cat am gasit trunchi verde ;din rest vad ca nu a mai dat nimic pana acum;mai astept ceva timp si apoi ii scot din gjhivece.Am pus un ingrasamant folosit si la hibi luat de la Craiova; prima data i-am intrebat daca au pentru interior,mi-au spus ca nu au si imediat mi-au spus ca au si cred ca au pus ingrasamant de gradina mai concentrat in ambalaj de interior si am distrus plantele.-cei 3 lendri ( ceilalti nu au nimic)si 4 hibi( cu aceiasi manifestare),desi la atii nu am vazut aceasta manifestare.Cei 2 lendri din Ungaria sunt aratosi ,dar se dezvolta cam greu nefacand lastari,dar cresc in inaltime
 

elenafles

Active Member
sannamaria a spus:
da acum ca dintr-o data e asa de cald de aia isi pierd frunzele ,dar doar unele soiuri sunt predispusi !
Poti sa aplici foliar ,dar prima data rupe frunzele ingalbenite ,de la foliar o sa apara lastari si mai mul;ti ,daca vor fi prea multi o sa mai tai din ei .....o sa vezi tu ;-)
eu folosesc azotat(stii bilutele aleea ce se folosesc in gradina de legume ) cam odata pe sapt pun in apa ,dar de la mijlocul lui august nu mai folosesc nimic :D
Azotat nu am acum dar am Complex.O sa incep sa le pun.Ce concentratie folosesti la azotat?

Dl Popescu si la mine s-au lungit cei cumparati din Ungaria dar i-am tuns si au ramificat frumos.
 

elenafles

Active Member
danero2004 a spus:
Frunzele se ingalbenesc si eventual cad din 3 motive

1 . Batrane
2 . Prea multa apa
3 . Prea putina apa

Daca apare o decolorare completa cred ca e batrana sau eventual un al mugure isi face loc la baza frunzei , daca insa decolorarea are paternuri si mai ales forme ciudata are alte cauze
Posibil ca nu i-am udat suficient.Cei care au stat in ploaie nu s-au ingalbenit.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus