Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
Da, si e bine la cateva zile sa reiei operatiune, ca sunt foarte pacatosi, scapi greu de ei. Eu udam si pamantul cu solutia de tutun.
 

miki70

Active Member
Am un spray TOTAL in casa cred ca ii dau cu el si incerc sa indepartez manual cat pot de mult.
 

miki70

Active Member
Azi la pranz am dat cu spray, nu mai puteai respira pe Casa Scarii :) . Nefiind in soare nu-i va deranja substanta , am mai folosit pe plante tinute la umbra si nu au patit nimic. Era la indemana si expira, acum am scapat de el :)
 

adrianam

Well-Known Member
Eu i-am scos de vre-o doua saptamani afara in aer liber, dar la noi nu a mai scazut temperatura sub 0 grC de mai bine de o luna. Doar o bruma a mai fost la un moment dat, dar au avut deasupra acoperisul balconului si nu i-a afectat.
Ar trebui sa-i mai tund si eu dar parca nu am niciodata timp!
 

miki70

Active Member
Adriana :eek: i-ai scos? Noaptea a mai scazut temp sub zero.
Eu nu i-as tunde decat dupa primul val de inflorire sau ii tunzi in trepte. Acum o parte din lastari iar dupa ce fac flori tunzi si cealalta parte. Anul trecut nu am fazut flori de la ei pt ca i-am tuns drastic in aug 2011 iar in primvara 2012 le-am schimbat ghivecele cu unele prea mari :nu-mi_place: . Acum nu ma mai ating cu foarfeca de ei ca m-am invatat minte :)
 

miki70

Active Member
Cat de mari sunt? Au mai multe ramuri sau doar una?
Pe aici am auzit ca ii tund dupa ce fac prima tura de flori.
 

belisima

Well-Known Member
nici eu n-am vazut floare de leandru in batatura anul trecut si acum nu stiu cum sa-i bibilesc,le-am pus niste ingrasaminte...sper ca n-am gresit.anul trecut am inceput sa strang leandrii,si pe majoritatea i-am avut in gradina,deaia cred ca au crescut in radacini si n-au facut flori,chiar si unul de la dianadia a venit cu varful tuflit si n-a mai dezvoltat boboci,dar l-am taiat si s-a ramificat :mrgreen: acum astept rabdatoare :astept:
 

popescu gp

Well-Known Member
M-am hotarat ca maine sa scot toti lendrii batrani in aer liber si las inca la interior pe cei doi primiti din Ungaria( din trei comandati) anul trecut care sunt mai mititei,dar sper sa vad si flori de la ei anul acesta.
 

gabrielais

Active Member
leandrii rezista pana pe la -5 grade asa ca daca ii mai prinde un mic inghet pe cei maturi nu li se intampla nimic..si eu i-am scos acum vreo 2 ani parca, pe la inceputul lui martie si au prins si vreo 2 serii de zapada :rofl: temperaturile n-au scazut drastic si nici pe perioade lungi, asa ca au fost ok; ai mei au fost tunsi drastic in toamna si au toti lastari proaspeti asa ca inca ii mai tin la caldura...mai vad cum va fi vremea pe la jumatatea lui martie
 

ghia_don

Active Member
Duminica am sa ma ocup si eu de scos leandrii batrini afara, dar am sa-i duc in solar, sper sa nu-i afecteze diferenta mare de temperatura dintre zi si noapte, ca se face foarte cald acolo cind e soare..
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Ghia ,ai mei sunt de cateva zile bune in solar si sunt ok ,ziua e foarte cald ,in una din zilele trecute erau 33 de grade ,iar ieri noapte a fost -6 afara ,in solar o fi fost -4 ,dar sunt ok :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am schimbat si eu pamantul la leandru...i-am cam ciopartit balotul depamant cu radacini, sper sa nu fi taiat prea mult, sa-l omor :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus