Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
in primavara cand il scoti la aer ,atunci trebuie tuns ....si curaj ca va fi de nerecunoscut in vara ;-) o sa dea lastari de jos si nu o sa mai fie chel :hug:
 

miki70

Active Member
Astazi am observat ca leandrii mei de pe casa scarii au fost udati cu bere :x , niste adolescenti intra pe casa scarii seara si stau de vorba, beau bere/suc si fumeaza. Unei lantana i s-a dat putina cola :x . Sticlele goale au fost lasate langa flori, astfel mi-am dat seama ca au fost servite si ele, pamantul la 2 leandri mirosea a bere.
Cat de grav credeti ca este? Am pus f multa apa azi la ei sa le spal cat de cat radacinile, credeti ca ii pierd? :(
 

miki70

Active Member
Deci le place sa traga cate o dushca :rofl: . Berea stiam ca e buna pt frunze dar nu stiam ce le face radacinilor.
Multumesc ca m-ai linistit :rose:
 

gabriela61

Member
berea cred ca este chiar hranitoare peentru unele plante.La spatifilu iiplace.Eu am pus mai in tinerete o sticla de tuica....asa cam 1/2 litri la un filodendron si sa stiti ca nu s-a suparat.S-a suparat sotul meu ca i-am prapadit tuica si era deranjant mirosul din casa dar planta nu a avut nimic ba chiar parca ii mergea mai bine.Eu am crrzut ca-i apa si pana sa simt mirosulam si turnat-o.
 

lelia

Well-Known Member
Azi dimineata spuneau la radio despre cat este de folositoare berea,pentru plante la radacina si spalat pe frunze ,pentru sters mobila ,pentru scos pete si pebtru numai stiu ce ... pai daca ar fi asa nu am folosi decat bere :rofl: eu insa sunt sceptica .Am sters frunzele unui hibi cu bere si dupa o vreme avea atat de mult praf si bine prins ,ca a trebuit sa-l spal cu apa calda ,asa ca nu prea folosesc din astea ,,naturiste ".
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
in data 2 februarie am inceput operatiunea ''seminte de leandru'' :)
in anii trecuti am pus semintele direct in pamint .
anul acesta am ales o alta metoda ,prima data am pus semintele in apa si cand au inceput sa germineze le-am mutat in pamint si le-am tinut citeva zile acoperite cu o folie pana cand au inceput sa apara primele frunzulite .
dupa trei patru zile au inceput sa germineze :


le-am asezat pe pamint [ cu o penseta]

acum arata asa :
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Mersi Ghia ! la fel iti doresc :hug:
oau 50 de pui ,ala da :clap: la mine anul trecut au germinat foarte prost ,ceva nu a fost bine ,am doar vreo 3 pui din anul trecut !


am uitat sa va arat leandrul de la care am pus semintele un somon cu flori mari superbe........
 

Floria

Active Member
lelia a spus:
Azi dimineata spuneau la radio despre cat este de folositoare berea,pentru plante la radacina si spalat pe frunze ,pentru sters mobila ,pentru scos pete si pebtru numai stiu ce ... pai daca ar fi asa nu am folosi decat bere :rofl: eu insa sunt sceptica .Am sters frunzele unui hibi cu bere si dupa o vreme avea atat de mult praf si bine prins ,ca a trebuit sa-l spal cu apa calda ,asa ca nu prea folosesc din astea ,,naturiste ".
Incearca si cu lapte, acela mic pentru cafea. Toate frunzele lucioase se sterg cu lapte. Eu fac asta de cativa ani si lucesc si mai mult frunzele dupa ce le steg usor cu un servetel de demachiat inmuiat in lapte.
 

miki70

Active Member
Unul din leandrii mei betivani are paduchi testosi :x Ieri am stropit violetele cu nisorun pt ca si ele sunt afectate de ceva vietati si pt ca mi-a ramas solutie preparata am zis sa stropesc si leandrii....... preventiv. Preventivul s-a transformat in urgenta pt ca am vazut ca au testosii. Nisorun e bun pt testosi sau tb sa caut altceva?
 

Floria

Active Member
Mikishor, fierbe o tigara in putina apa timp de 5 min si stropeste Leandrul, sau mai bine lasa solutia sa curga usor pe tulpina de la varf in jos.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus