Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
Eu am bagat la iernat lendrii cu teci cu seminte sper sa stea asa pana la primavara caci si anul trecut mi-au plesnit tecile si s-au imprastiat semintele de nu stiam de la care sunt;mi-e teama ca treaba se repeta.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Dl Popescu ,sigur se vor deschide iarasi pastaile :rolleyes: pe la sfarsitul lui decembrie ,inceputul lunii ianuarie (depinde cat de cald este in incaperea unde ierneaza si cat de coapte sunt pastaile ) incercati sa introduceti pastaile intr-o pungulita sau ceva asemanator si sa-l legati si in felul asta daca se deschide pastaia ,raman semintele in punga ,in caz contrar se vor imprastia iarasi .
nu stiu cat de bine am descris metoda ,dar sper ca m-am facut inteleasa :blush:
 

popescu gp

Well-Known Member
Sannamaria ,eu nu vreau sa ii inmultesc,ci ma gandesc doar la mizeria facuta;ideea ta este buna si sper sa o fac curand.Multumesc de sfat.
 

belisima

Well-Known Member
eu am taiat pur si simplu pastaile, nu am rabdare deocamdata pt inmultirea lor pe acesta cale....face pastai in special un angiolo pucci cumparat din baumax. i-am stropit cu mospilan pt testosi sper sa i tin in frau pana la primavara:heartbreak:
in schimb pe unii mici cumparati in toamna cred ca am paienjeni rosii, sper sa nu i pierd...deja la unul ii cad frunzele
 

belisima

Well-Known Member
leandrii mari sunt atacati de testosi, dar ii tin sub control , vad ca intradevar calypso e bun, ieri am dat si cu mospilan.cel mai rau e cel somon care a facut negreala aceea pe frunze, dar cred ca il tund putin in primavara.
in schimb, am cumparat in toamna 6 pui de la cineva, cred ca au venit infestati altfel nu mi explic, eu nu am mai vazut paianjeni rosii la mine pana acum :(( deci nu stiu ce sa ma fac cu ei, am dat cu acaricide si nimic,ieri le-am taiat frunzele si i-am dus in baie de teama sa nu ia si hibiscusii, nu i-am dat langa leandrii mari pe holul rece...dar au ramas 6 bete amarate, ar fi ideal sa i tin la lumina si caldura dar nu am unde, plus ca nu i-as mai aduce langa alte plante, sper sa am noroc sa nu fi luat hibiscusii....
 

belisima

Well-Known Member
:sweating:i-am dus la baie direct! si eu care speram ca o sa avem o clima mediteraneeana in timp, acum avem una polara:tmi:de cativa ani.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Nici chiar asa. Nu ne putem plange, as zice ca si iarna avem niste tempraturi decente. Asta nu inseamna ca nu mi-ar fi placut si mie sa ne bucuram de o clima mai calda.

Uite peste ce articol am dat de curand: o localitate (locuita!!) unde media temperaturilor iarna este de -50C. Ca sa poata utiliza masinile, trebuie sa aiba mare grija sa le tina in garaje incalzite. Ma intreb cum o fi vara le ei :)
http://www.boredpanda.com/coldest-village-oymyakon-amos-chapple/
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe plantele mele /cred ca am zis-o des/eu nu le ud niciodata pe timp de iarna.Ii bag in casa destul de tarziu cand sunt plini de zapada si se pare ca le ajunge apa aia .Stau in camera "frigorifica" care are in jur de 4 grade si ii scot prin aprilie la inceput.Niciodata nu am avut necazuri cu ei...sa nu zic intr-un ceas rau fereasca Sfantul :whew::angel:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu am udat odata inainte de sarbatori ,dar cred ca zilele urmatoare trebuie sa ud iarasi ,ca am vazut cateva frunze cam uscate :oops:
dar la mine in beci suntintre 12-15 grade ,depinde cat de frig este afara .
 

laural

Well-Known Member
Ieri m-am ocupat si eu de leandrii mei. Cei mari ii am in beci la socrela, dar am si cativa cumparati in toamna pe care ii am in hol la bloc. Din pacate cred ca am primit odata cu leandrii si paianjenii...ieri i-am stopit sa vedem cum ies din ianna. :think:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
incet semintele de leandru vor fi pregatite se seamanat >:)
se incumeta cineva ?
un pui din seminte din 2010 :
are doar vreo 60 cm ,se pare ca e ceva pitic .
 

laural

Well-Known Member
Eu ! Eu !:dans:
Annamaria tu cand pui le germinat ? Eu ma gandeam sa mai astept pana in martie, ca sa aiba lumina sa nu se lungeasca....
Si eu am 4 leandrii din seminte germinate acum 3 ani, sper sa infloreasca anul asta :dans:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mai astept pana la inceputul lui februarie si dupa ma apuc se semanat :)
probabil vor inflorii anul asta .
la mine au inflorit vara trecuta si cativa pui de un an ,e drept ca toti sunt roz ,dar multi am bagat la iernat cu boboci :dans:
 

anknic

Active Member
mi-au crapat si mie pastaile la leandri. am avut mare noroc sa crape ieri cand eram in camera lor sa ii ud. semintele asa sunt cu mult puf? le pun la germinat la suprafata pamantului sau le ingrop?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da sunt cu mult puf .
se pune la germinat pe suprafara pamantului ,acoperit cu folie ,ai grija sa-l aerisesti zilnic ,si sprituit cu apa sa nu se deshidrateze :wink:dupa ce apar primele doua frunze completezi cu pamant .
eu pun semintele in apa si cand incep sa germineze le mut in pamint ,dupa care tot asa acoperit cu folie pana isi dau drumul .
 

geodezia

Well-Known Member
Buna
nu stiu daca va mai aduceti aminte de d-na Sica fie-I tarina usoara
na pe toamna am fost pe la fata si am primit de la d-l Nelu 4 leandri mai avea citiva dar nu am putut baga in Lupo meu cel micut
acum constat ca I-am salvat peste iarna ca nu au dat coltu au dat frunzulite noi si vad ca vor si inflori adica au dat crecile pt flori sunt asa bucuroasa pt ca multe din florile mele s-au dus
daca vor rezista imi voi reorienta placerile pt flori
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce simtiti voi, insa mie una mi-e taaaaare dor de florile si miresmele leandrilor. :visator: Zi de zi ma uit la ai mei si ii vad bine pregatiti de un nou sezon si nerabdatori sa ia avant. S-au indesit frumusel cei tunsi si au crescut nitelus http://adinaioana.sunphoto.ro/leandru_2015 , iar cei netunsi au deja tije florale http://adinaioana.sunphoto.ro/leandru_2015/pagina2 .
Nu-mi iese postarea directa de pe/ spre photobucket, asa ca n-am incotro si folosesc link-urile sunphoto.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus