Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

nicolae68daniela

Active Member
Rovak a spus:
Eu intotdeauna am prins leandrii din butasi nelemnificati in pahar cu apa. Le mai schimbam apa din cand in cand sau ii mai scurtam daca observam ca in loc de radacini partea inferioara se inegrea (nu e bine). Eu pe cel alb si pe cel roz dublu le-am pierdut asta-iarna cand l-am primit pe Gheruta (motanul).
In primavara daca nu gasesti lastari pot sa-ti trimit daca vrei.
Eu nu am reusit, am acum iar 3 lastarei mici, mi i-a dat o doamna, n-am vazut nici-un leandru cu asa floare mare, tot roz este.I-am pus in pastila de turba cu pahar in cap, sa vedem daca am noroc.
 

Rovak

Member
Asa e, Annamaria. Mi-am dat seama prea tarziu; pe balcon avea cutia cu nisip pt pisici pe care il folosea dar din cand in cand vizita si leandrii.
 

Rovak

Member
Multumesc 68daniela ! Deocamdata va fi tare inghesuiala pe balcon la iarna. Poate la primavara - ca tare mi-s dragi! Sa ti se prinda leandrii !
 

nicolae68daniela

Active Member
In primavara, vorbim atunci si iti trimit cu mare drag :hug: .
Multumesc, sa dea domnul, ma uit in fiecare zi la ei ,cand plec la munca, sunt inca bine, nu s-au pleostit, dar....am mai avut sperante si dupa o luna-chiar doua s-au inmuiat :(
 

nicolae68daniela

Active Member
Ai inradacinat in apa, si acolo ai pus atoniK? Eu le am puse in pastile de turba acum, sa picur cateva picaturi, asa cum este solutia sau diluat?
 
La 1 litru apa am pus 1 ml de atonic si in solutia rezultata am pus butasii.
Apa am pus-o intr-un pahar invelit in folie de aluminiu. Butasii i-am "chelit" de frunze aproape total.
Am avut un butas care era foarte pleostit, statea aplecat peste borcan (in perioada aceea nu ii lasam fara frunze, ci le tundeam cam la jumatate). Ma temeam ca il pierd, si tineam f mult sa il prind, fiind un soi pe care l-am gasit greu. Dupa ce l-am tuns de tot si l-am pus in atonic, acum ii crapa tulpina, in curand ii vor iesi radacinile..si nu mai sta aplecat, e drept.
 

nicolae68daniela

Active Member
Diseara merg la mama sa vad daca mai are Atonik, vazusem pe la ea o sticluta in primavara , cand erau rosiile inflorite in solar, daca nu mai are o sa-mi fac comanda. O sa scot din pastila de turba unul si-l pun asa cum ai procedat tu, fara frunzulite doar 2 in varf, acum le are doar taiate . Multumesc mult!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si a inflorit mult astepatatul Rubis ,ca l-am astepatat tot anul :astept: e cam hanicapata floarea dar eeeeeee :dans: ce sa zic e chiar frumos si catifelat ................

si impreuna cu Roeding

Si Roedingul iubit :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus