Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elianna

Well-Known Member
Stau la casa dar in interior nu prea am unde sa-i tin. In casa nu prea e loc iar unde ar fi lumina sunt si calorifere deci multa caldura. Dependintele sunt ocupate cu alte diverse si acolo e cam intuneric. Nu stiu nici cat de mari si grele pot fi ghivecele ca sa-mi dau seama de dificultatile de mutare. Afara protejati nu rezizta? Cam multe necunoscute dar poate ma ajutati :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
in casa in nicun caz nu rezista peste iarna !
locul ideal ar fi in loc luminos si racoros , dar daca nu ai e bine si la intuneric dar sa nu fie cald ,de ex pivnita si eu acolo ii tin cu lumina foarte putina si cunosc persoane care nu au deloc lumina in pivnita si tin leandrii de ani de zile ............... cel mai mult le afecteaza caldura pt ca se inmultesc daunatorii
la mine cele mai mari ghivece sunt de max 20 litri ca pana la infinit nu pot sa ma extind nici eu ...deci nu e greu .
afara nu rezista nici protejati ..........
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc pentru informatii :hug: In beci am cam 3-4 grade iarna, e intuneric si e putina umezeala. Mai studiez problema. Daca gasesc solutii sper ca primavara e un anotimp propice.
 

Rovak

Member
Ai mei au stat in soare direct toata vara - le place. Ploaia insa, le afecteaza florile (se pateaza). Iarna ii mut in balcon unde am calorifer si intradevar stau cu ochii pe ei. Si cu Mospilan! Ma plimb primavara cu ghivecele la gradina si cand se raceste ma plimb cu ele inapoi. Uneori ma intreb oare ce gandesc vecinii :) .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
N-ar trebui sa iti pese :) Sunt ai tai(sa-ti traiasca!) ,ii iubesti si faci ce vrei cu ei :mrgreen:
 

nicolae68daniela

Active Member
Rovak a spus:
Ai mei au stat in soare direct toata vara - le place. Ploaia insa, le afecteaza florile (se pateaza). Iarna ii mut in balcon unde am calorifer si intradevar stau cu ochii pe ei. Si cu Mospilan! Ma plimb primavara cu ghivecele la gradina si cand se raceste ma plimb cu ele inapoi. Uneori ma intreb oare ce gandesc vecinii :) .
:rofl: si eu m-am tot plimbat cu ghivecele, cand la soare, cand la umbrar...si tot asa, vorbesc de leandri mici, cumparati anul asta.Si eu imi fac griji unde am sa-mi bag toate florile ce le-am tot adunat anul asta, pe langa ce aveam si imi era greu sa le trec iarna, acum am si mai multe ,si tot mi-au tot zis ai mei, cumperi dar la iarna ce faci cu ele :cry:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Andreea , daca sunt la caldura cel mai probabil fac painjeni rosii care se comabt cu Nissorun si Omite ,primul omoara ouale al doilea adultii :)
 

laural

Well-Known Member
Am vazut ieri, la cineva in curte in Brasov, un leandru mare.....direct in pamant. Ma gandesc ca la toamna in scoate, nu cred ca rezista acolo...chiar sunt curioasa :?
 

Rovak

Member
Mospilanul e un insecticid. Paianjeni rosii inca nu am avut dar nu se stie niciodata :mrgreen: . Mersi de infomatii ! Si spatiul este si pt mine o problema; am 4 leandrii mari, 1 diplademia si 7 hibiscusi + muscatele pe care va trebui sa le aduc in balcon. Daca pe hibiscusi ii pot tunde fara repercursiuni la leandri risc sa-mi infloreasca tarziu si pierd toata frumusetea. De exemplu, asta-toamna am tuns drastic leandru roz si a inflorit la sfarsitul lui august.
 

nicolae68daniela

Active Member
2 leandri mari am si eu, si inca 5 cumparati anul asta, de fapt 6 ca mai un pui pus direct in pamant tot unul roz batut (sa vad cum il scot ca tare frumusel s-a facut, l-am pus cu sticla ca pe trandafiri , si e singurul pe care am reuisit sa-l prind, asta a fost asa....la misto pus acolo, de ceilalti am avut grija,prin casa nu la soare nici la prea umbra, in ghiveci cu pahar in cap, in pastile de turba....nimic nu am prins :cry: .

Am incercat sa pun poze , dar nu ma descurc deloc :nu-mi_place:

:whew:
 

Rovak

Member
Eu intotdeauna am prins leandrii din butasi nelemnificati in pahar cu apa. Le mai schimbam apa din cand in cand sau ii mai scurtam daca observam ca in loc de radacini partea inferioara se inegrea (nu e bine). Eu pe cel alb si pe cel roz dublu le-am pierdut asta-iarna cand l-am primit pe Gheruta (motanul).
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
probabil Gheruta si-a facut nevoile in ghiveci ? am mai auzit de la cineva din Ungaria ca a pierdut cativa leandrii din aceasta cauza ............
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus