Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
n-are nimic ,cred ca pe blog am poze de anul trecut cand am tuns radacinile ,chiar drastc ,si a fost ok a si inflorit , a dat si multi lastari noi :D
 

belisima

Well-Known Member
dragele mele leandriste, :suparat: ca din cauza voastra m-am apucat si de leandrii,ieri am cumparat 2 leandrii,de la dianadia,unul are bobocei,sa le schimb ghivecele?sunt in ghivece cu clasica turba...n-as vrea sa isi piarda bobocii.
 

miki70

Active Member
Anna Maria tu ce dimensiune maxima ai la ghivece? Unul de 10 l e ok ? Eu am mutat acum 2 ani leandrul copac in unul mult mai mare si as vrea sa-i frezez radacinile sa-l pun din nou in unul de 10 l pt ca mi-e f greu sa-l mut. Pe de alta parte ma gandesc ca nu are echilibrul in unul de 10 l fiind copac dar as vrea sa stiu pt cei care ii am sub forma de tufa dc e ok .
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
majoritatea le am in ghivece de 10 l ,dar am si uniii de 15 l .
e ok ,poti sa tai din radacini si sa completezi cu pamint proaspat , si eu asa fac pt ca nici loc nu mai am pt ghivece mai mari si nici buget :rofl:
la copacei e mai greu ca ,chiar daca sunt in ghivece mari tot se rastoarna :roll:
 

popescu gp

Well-Known Member
Dupa ce acum 2 saptamani am scos lendrii afara, asta seara i-am bagat la adapost caci pentru sambata noapte dupa o vinere de ploi se anunta zapada si -9 grade noaptea la noii in Medgidia.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ar fi fost sa mai car hardabaiele alea in casa cred ca mi-as fi facut harachiri ca pe al meu sot nici nu indrazneam sa il rog :mrgreen: asa ca stau bine la o temperatura agreata si de ei si de mine :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaa....e ok :marfa: .Are doar frunzele pirlite.L-am desfacut cind incepuse sa se mai incalzeasca dar e foarte bine.Cred ca o sa ma apuc sa ii tai frunzele maronii sa las sa se dezvolte cele verzi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
O sa vedem ce va fi pina la anul.sa fim sanatosi :D
O sa incerc ii fac o poza ca sunt martonii frunzele numai intr-o parte.Probabil cum l-a luat gerul :? :?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pe leandrii mei nu am indraznit sa ii scot afara si bine am facut, caci de o saptamana buna ingheata serios in fiecare noapte. In schimb pe cei maturi i-am scos de la iernat si i-am adus la lumina in coridorul neincalzit. S-au dezvoltat bine dupa tunderile drastice de anul trecut, iar acum incep sa apara primele semne de inflorire.

Inca in interior tin puii mai mici si butasii inradacinati vara trecuta. Sunt destul de multumita ca din butasii inradacinati au trecut de iarna cam 85%. Abia astept sa vina vremea mai buna sa ii scot si pe ei mai la lumina.

Mi-ati starnit interesul cu experientele voastre privind reducerea coletului de radacini si transplantarea in sol nou, dar in acelasi vas. Ce as dori sa stiu: cand taiati radacinile nu e necesar sa reduceti si din lastari? Nu sufera frunzisul avand planta mai putine radacini ?

O alta curiozitate: ce amestec de substrat folositi cu cele mai bune rezultate la leandrii vostri?
 

belisima

Well-Known Member
substratul ma intereseaza si pe mine,ai mei sunt pusi in pamant din gradina mea,se face tare ca piatra :nefericit:
am citit la un moment dat in topic ca leandrii inradacineaza numai lastarii care nu au facut flori?!sau doar au procent mai bun de inradacinare?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus