Leandru bolnav - rog ajutor

Angelinna

Member
acest leandru imi este foarte drag.
(inflorit asta toamna)
in primavara cand s-a mai incalzit l-am dat in balcon si a facut paduchi testosi. i-am curatat pe toti si am dat cu un insecticid. din cauza ca acesta a fost prea puternic, sau poate am dat prea mult, i-au cazut toate tijele florale si multe frunze.

o vreme l-am tinut inapoi in casa pana si-a revenit. a facut din nou multe frunze si alte tije cu boboci.
acum trei saptamani am hotarat sa il dau din nou in balcon. L-am scos in alt balcon decat prima data caci acela era cam inchis si nu prea circula aeraul. I-am schimbat ghiveciul cu unul mai mare si i-am schimbat si pamantul.
o saptamana-doua i-a mers bine. apoi paduchii testosi au aparut din nou, puzderie. dar nu asta ma necajeste cel mai rau, caci stiu cum sa lupt cu ei, ci faptul ca frunzele se ingalbenesc si cad in ritm accelerat. nu stiu cum sa stopez acest fenomen caci nu inteleg de unde vine
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Doua ar putea fi problemele:
- dereglare de udare: nu poti estima exact necesarul de apa in functie de noul ghiveci si de temperatura de afara
- blestematii aia de daunatori
 

zamfira

Member
Il uzi suficient ? II place mult apa , chiar sa mai stea cate un pic in farfurioara
Pe caldurile astea trebuie udat zilnic si abundent .
 

Angelinna

Member
oricum, frunzele acelea galbene nu arata ca frunzele care cad de uscaciune, acelea sunt casante si uscate, pe cand astea sunt pline de seva dar sunt galbene si cu punctuletele alea negre in ele....

il ud zilnic si abundent.
motivul pt care i-am schimbat ghiveciul a fost ca pamantul isi pierduse calitatile devenise prafos si se usca foarte repede.

ieri i-am pus Eisendunger de la Substral cu concentratie mare de azot si fier si am lasat apa sa batleasca in farfurioara pana azi de dimineata.
tare-mi e insa ca nu o sa il salvez cum dealtfel nu am salvat nicio planta care s-a ingalbenit subit pana acum. :cry:

pentru testosi in afara de curatare cu mana + mospilan mai stiti vreun leac ? cu insecticidul cu care am dat data trecuta nu mai dau ca aproape mi-a terminat leandrul
 

zamfira

Member
Nu stiu ce sa zic :( .
La testosi asa am procedat si eu .Am pigulit la leandrul cel mare , de mi-a venit rau , dar am scapat de ei pana la urma .
 

zamfira

Member
Mai mult am pigulit decat stropit . Dar operatiunea a durat 2-3 veri la rand
In unele am stropit in altele nu . Greu am scapat de ei !!
 

AngelEyes

Member
Eu am scapat de testosii de pe un lamai in felul urmator : am amestecat sapun lichid cu jumatate litru de apa,apoi cu o carpa inmuiata in solutia ce a rezultat am spalat bine trunchiul,crengile si toate frunzele.Am repetat la 3 zile,apoi au disparut.
 

liviamorar

New Member
si eu am probleme cu leandrii

Nu stiu exact cum sa va explic si nu am nici foto.frunzele leandrilor mei arata in ultimul hal, nu mai sunt verzi stralucitoare, cum erau.au ca o coaja asa pe ele...ceva aspru la atingere.si nu stiu ce sa le fac.asta iarna au rezistat f bine in casa, erau f frumosi si de cand i-am scos pe terasa in primavara, au luat-o razna...mi-e f drag de ei, nu as vrea sa-i pierd, mai ales ca i-am adus din italia si sunt minunate florile.va rog sa ma ajutati cu un sfat.daca e necesar voi atasa si o poza.va lumtumesc
 
Sus