Le-au ciuruit !

danero2004

Well-Known Member
Moderator
oricare din variante , de obicei ei au o "poteca" a lor , adik el tine minte pe unde a fost dar cel mai bine faci asa
cu o sapaliga mica de mana afanezi solul , daca nu dai de nimic faci la loc maruntind si apoi nivelant si apoi presari var , cat cuprinde ...

succes
 

michaela

Active Member
mg a spus:
Va multumesc . Miine , adica azi , vad ce fac , ce cumpar cum incep lupta .
Problema este ca din start sint dezamagit. Am citit pe la straini care recunosc ca indiferent de tratament , rezultatul nu poate fi decit eliminarea in proportie de max 60% ...si asta inseamna o lupta permanenta!
Si inca o intrebare : Cind si cum presar varul si ce inseamna asta , sa " albesc " gradina sau doar o " minjeala " ???
incearca granulele speciale pt melci si limacsi http://www.bayercropscience.ro/produse. ... ubcatIDg=5 .... sarea si varul.... eu stiu... nu poti pune direct pe sol langa plante :(
:rofl: :rofl: ce-mi place cum ai prins infractorii :rofl: :wink: :evil:
 

mg

Member
Am cumparat mesurol si un sac de var . Mai pe seara le aranjez surpriza .
Stau si ma intreb de ce nu exista si o solutie ce poate fi stropita in timpul noptii , solutie care sa-i lichideze ???
Ma mai intreb in cit timp mor de foame !? Daca ei ies numai noaptea pot sa-i distrug psihic . Le aranjez sa NU vina noaptea . Am la servici o baterie de proiectoare ....
 

michaela

Active Member
ai sa vezi ce-i lihideaza mesurol-ul... se usuca pur si simplu :evil:
din cate stiu ei secreta acea substanta si se curata foarte repede, de-asta decimarea lor se face prin.... deshidratarea lor, stropit cu o solutie e prea putin. De foame nu mor usor :cry:
 

mg

Member
Scurt istoric
Absenta mea o perioada de pe forum s-a datorat atit acestei ierni infect de lungi care a fost , iarna care mi-a adus si pierderi , pt mine importante .
Peste asta si sanatatea mi-a jucat feste
Dupa ce am reusit sa aduc la viata mica mea gradina , cind sa ma bucur si eu au aparut invadatorii . Mai sus faceam eu misto de ei dar se pare eu sint ala luat la misto !
Priviti ce-am reusit sa fac .... mesurol , partial var ...ma aflu in pragul infarctului ( si asta nu este gluma , ca inima are ceva ...) deja mi-a crescut tensiunea si ma simt mai infect dect arata si gradina mea ....
Astept rezultatele . In noaptea asta ori ei patesc ceva , ori eu ....
 

alfa

Active Member
Melcilor nu le place berea? Parca pentru melci se punea pahare de plastic cu bere ingrpate pana la gura in pamant. Si dimineata culegi recolta cu paharul. Nu era asa? Sau mi s-au amestecat mie informatiile in cap :?
 

mg

Member
Asera am stat pina aproape de 12 noaptea cind am iesit la vinatoare !
Inarmat cu proiectorul din dotare am inceput sa caut inamicii . primul soc a fost cind am vazut plantele curate " descarnate " :) ...de pe ele lipseau acele mormane de " carne " hidoasa. Am crezut sa vremea calda este vinovata apoi , cautind mai atent ca Poirot , cu ochelarii pe nas si lanterna , i-am descoperit ! :wink:
Toti care i-am vazut erau facuti ghem si reci ...sau , ma rog , morti ! :D Incurajat de descoperire am mai cautat dar toti pe care i-am gasit erau in aceiasi stare ....
Pina aici tratamentul aplicat a fost ok , ramine sa vad cum recuperez aspectul gradinii .
Multam de sfaturi dar si mai mult va multumesc de atentie . Chiar eram disperat .
In lumea asta nebuna din zilele pe care le traim , singura bucurie si satisfactie este gradina .
Scuze pentru devieri de la subiect dar este efectul vremurilor traite ! :x
 

michaela

Active Member
mg, ma bucur ca ei au patit-o :evil: si nu tu :D
pe viitor cred ca poti folosi doar mesurol-ul, varul aplica-l pe borduri sa nu mai umplii solul :( :(
Sa reusesti sa te bucuri in continuare de frumoasa ta gradinuta ! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
varul curat nu face rau gradinii , si oricum se integreaza rapid

ma bucur ca ai scapat de ei si de infarct :oops:
 

Blitz

Active Member
Sanatate si succes in lupta continua cu limacsii... cu nu cred ca trebuie sa-ti faci iluzii- revin bestiile, trebuie sa ramai vigilent :!:

Mama mea a fost azi in piata si a adus la "comanda" mea inca o portie dubla de OPTIMOL, dar si MESUROL praf. Cum nu am lucrat pana acum cu MESUROL- stiti cum se aplica? Rog info!

Apropo: berea atrage limacsii, dar nu este foarte eficienta, deci nu toti sunt "betivani". Cu sare am incercat direct pe bestiile vii, le omoara instantaneu, dar mi-e frica sa "sarez" plantele. Asa incat ramane numai "chimia dura" :wink: :wink: :wink:
 

mg

Member
Multumesc de sprijin si incurajari , Acum sint in stare de alerta caci ma astept sa mai apara ...
 

anette_b

Member
astfel de gauri in frunzele moi fac si pasarile. am o petunie tare frumoasa care era din ce in ce mai drentuita si nu gaseam nicio insecta. pana intr-o zi cand am gasit porumbei cocotati pe ghiveci , ciupind frunzele. cred ca or fi comestibile...pt ei....asa ca am mutat-o la un geam unde nu vin respectivii si acum e ok.
 

Blitz

Active Member
Aproape sigur sunt limacsi! "Meniul" lor favorit, din cate am constatat, este format din: craite, petunii, dahlii, ochiul boului si carciumarese. Nu se ating de hosta si de trandafiri. Incearca cu OPTIMOL!
 

baby_blues

Member
Blitz a spus:
Aproape sigur sunt limacsi! "Meniul" lor favorit, din cate am constatat, este format din: craite, petunii, dahlii, ochiul boului si carciumarese. Nu se ating de hosta si de trandafiri. Incearca cu OPTIMOL!
Am inteles. Maine ma apuc de treaba. :D
 

Blitz

Active Member
Hostele le-au lasat in pace :D Si trandafirii la fel- in schimb acolo se instaleaza periodic purici :x
 
Sus