Le-au ciuruit !

baby_blues

Member
Din pacate n-am scapat de problema si nu stiu ce sa mai fac. :( Probabil si ploile au favorizat aparitia melcilor.
 

baby_blues

Member
Cred ca am ceva in gradina deoarece de cateva zile mi-au fost distruse si petuniile care deja se indesisera si erau foarte mari. :( Se usuca vazand cu ochii!
 

florrentina

Member
Am gasit trandafirasul meu cu frunzele aproape mancate :cry:
Uitandu-ma mai bine am vazut ca niste omizi dar mult mai mici, ceva intre viermi si omizi care mancau cu foc din frunze. Le-am cules de pe frunze cat am putut. Cu ce sa dau impotriva lor? :?
 

baby_blues

Member
In ciuda tratamentului cu Optimol si Mopsilan, trandafirilor mei pitici, dupa o perioada extraordinara de inflorire, au inceput sa le cada frunzele si sa capete o culoare galbena iar unele sunt chiar patate . Nu stiu cu ce sa mai intervin dar va rog sa ma ajutati caci nu stiu ce sa le mai fac. Sa fie oare numai caldura excesiva din ultmiul timp? Cam asa arata :( :








 

victoria222

Active Member
Nu-mi dau seama prea bine din poze dar am depistat o problema sigura- Black spot. Necestita tratament cu fungicid. Uite cum arata: http://www.google.ro/images?client=safa ... 8&bih=1064

Este o problema greu de eliminat odata aparuta. Trebuie sa faci tratamente cu fungicid imediat, dar mai ales iarna si primavara inainte de aparitia noului foliaj, pentru ca sporii acestei ciuperci ierneaza pe planta. Trebuie sa ai grija sa strangi toate frunzele cu aceste puncte negre si sa le arzi, sa strangi toate frunzele cazute(chiar si cele sanatoase) pentru ca sporii se dezvolta si acolo. Cand stropesti, aplica tratamentul si la trandafirii sanatosi, si sa stropesti si pamantul din jurul plantei.
 

anasstasia

Active Member
Poza trandaririlor mei se potriveste perfect cu titlul acestui topic. Sint ciuruiti. Frunzele noi sint devorate de ceva: presupun ca sint omizi de trandafir. Nu am vazut infractorul, insa ceva ii maninca in halul asta. Citisem mai sus de tratament cu insecticid. Orice insecticid? Decis e ok? Am dat in primavara cu el si am eliminat toate afidele si toti puricii. In privinta aceea a fost ok. Merge si pentru asa ceva?

http://anasstasia.sunphoto.ro/trandafir ... a/19380118
 

anasstasia

Active Member
In cazul asta ma potolesc si le las in pace. Imi plac albinele. Nu-mi place ce au facut din trandafirii mei, dar parca mi-e mai mila de ele sa le fac ceva...
 

baby_blues

Member
Imi cer scuze dar frunzele mele sunt " ciuruite" , frunzele sunt galbene si mai sunt si petele acelea. Fabian, n-am stiut care este cauza ingalbenirii si a petelor si de aceea am postat aici , avand frunzele ciuruite. :D
Revin cu niste poze mai clare:








Am sa ma apuc sa tai frunzele care sunt ingalbenite si cele cu puncte dar dati-mi un sfat vis-a-vis de fungicid. Multumesc!

LE: Sa inteleg ca trandafirii mei au: Diplocarpon rosae ?
 

victoria222

Active Member
Da, Baby blues, au mai multe, inclusiv asta. Sa stii ca tot nu-mi dau seama din poze de celelalte probleme. Trebuia sa faci un macro pe frunzele afectate cel mai tare. Dar poti identifica singur, cu ajutorul acestui articol, de ex: http://www.horticultorul.ro/insecte-bol ... dafirilor/.
In ce priveste fungicidul, intri la orice fitofarmacie si ceri fungicid( cumpara plicuri mici de mai multe feluri, si cand stropesti, alternezi fungicidul, odata un fel de fungicid, a doua oara alt fungicid, etc.. Sunt Fungicide sistemice, si de contact. Cele sistemice actioneaza in timp, sunt preventive, iar cele de contact actioneaza direct doar cat timp ciuperca este in contact cu solutia. Prima oara stropeste cu un fungicid de contact (ex. Champion), respecta pauzele intre stropiri. Bafta
 

sicora fabian

Active Member
Da, Baby_blues, acum am vazut si eu "ciuruirea", dar probleme sa-ti faci pentru patare!
Ti le-or fi gaurit niste melci sau omizi, dar nu este atac in masa care sa necesite un tratament special.
Scuze! :D
 

baby_blues

Member
Multumesc pentru sfaturi iar Fabian chiar n-ai de ce sa-ti ceri scuze, deoarece am inteles ca problema cu "ciuruirea" este de la melci iar cea cu "patarea" de la boala de mai sus. :)
 

baby_blues

Member
Azi i-am stropit cu Champion si sper sa vad si efectele curand. Cam care ar fi primele semne de insanatosire? Mi-au inflorit vreo trei trandafiri pitici si florile sunt putine si jalnic de urate. Parca sau nascut ofilite. :(
 
Sus