Le-au ciuruit !

mg

Member
Cineva sau ceva isi face de cap printre florile mele si le ciuruieste . Am cautat sa vad inamicul si n-am descoperit nimic , probabil lucreaza noaptea .
Curios este ca acum o saptamina am facut un tratament cu Mospilan ( in doza soc ) , pentru gindacei si puricei ! dar ACEST inamic a supravietuit !
CINE este si cum pot scapa de el ?
O concluzie ar fi ca animalul nu este foarte mobil deoarece nu si-a extins aria in toata gradina si prefera frunzele moi ...de trandafiri nu s-a apropiat
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
confidor oil sau emerit oil , isi face treaba

la mine apar pe fasole si ridichi

succes
 

Floria

Active Member
Eu am stat la panda si am gasit niste goange cam de 5mm lungime de culoare rosie. Ele mi-au ros capsulele cu seminte ale unui Hibiscus Syriacus variegat.
 

ghia_don

Active Member
Si eu am multe plante gaurite asa, nu stiu de la ce ca n-am vazut nimic. :( ..in afara de multi melci :cry: ..
 

michaela

Active Member
Floria a spus:
Eu am stat la panda si am gasit niste goange cam de 5mm lungime de culoare rosie. Ele mi-au ros capsulele cu seminte ale unui Hibiscus Syriacus variegat.
Si eu am gasit ceva asemanator niste viermi rosii :eek: pe frittilaria ,au halit la ea... pana i-am descoperit :evil:
cred ca sunt larve de ceva.... dar nu stiu de ce; seamana cu cele de gandac colorado ,dar nu sunt. am stropit cu confidor intr-o zi insorita si praf le-am facut :rofl:
insa melcii :roll: mai ales in ultima perioada si magnoliile le toaca... adun zilnic la ei, caci granulele alea mi-e teama sa pun acum :( - copil mic-
mg- fabian are dreptate.... limacsii cam asa halesc, urmareste seara sau dimineata devreme -sa nu fie soare- caci se ascund ziua, sub borduri,frunze... :x
 

michaela

Active Member
bleah! eu adun sa zdrobesc :x nu sa-i halesc :rofl:
insa de halit am inteles ca se tin 10 zile la intuneric sa elimine tot :) dupa... opariti si.... delicatesa :rofl:
 

mg

Member
Offff ! la noapte voi face de pinda . Mi-am pus la incarcat proiectorul si astept .
Parerea mea se indreapta tot spre melci !
A folosit cineva ceva eficient ?
 

michaela

Active Member
Sunt bune granulele acelea speciale, practic actioneaza ca un deshidratant... melcii "saliveaza" pana mor :evil: dar daca sunt copii prin preajma... :( in cazul meu nu am pus... seamana cu bombonele ,sunt albastre... copil mic, foarte tentat :cry:
 

mg

Member
:arrow:
...mai este ceva de zis ?
Astia sint si acum ma gindesc cu groaza daca pot scapa de ei !
 

Edelweiss

Active Member
Stai ca ma uit acum sa vad daca e vreun remediu :D
Asa fac de regula carabusii astia, musca din flori. Se fac pupe, ies din pamant, umbla noaptea ca talharii...
Daca ii surprinzi se intorc pe spate si se prefac morti :rofl: Daca te duci noaptea cu lanterna cred ca vei avea surprize :)
Sa vad ce gasesc drept remediu. Altfel ii vei distruge manual.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sarea ramane si poate fi nociva daca e multa, de aia si zic ca varul e mai bun .....varul stins e praf asa ca se poate pune lejer pe suprafata afectata , este si un antiseptic super natural

il gasesti ca var hidratat ptr constructii
 

mg

Member
Va multumesc . Miine , adica azi , vad ce fac , ce cumpar cum incep lupta .
Problema este ca din start sint dezamagit. Am citit pe la straini care recunosc ca indiferent de tratament , rezultatul nu poate fi decit eliminarea in proportie de max 60% ...si asta inseamna o lupta permanenta!
Si inca o intrebare : Cind si cum presar varul si ce inseamna asta , sa " albesc " gradina sau doar o " minjeala " ???
 
Sus