Lavatera

cornelia

Fondator
Membru staff
Cereus
Trimis: Vin Oct 07, 2005
Denumire comună: nalbă pitică (Rose Mallow)
Denumire ştiinţifică: Lavatera trimestris
Origine: mediteraneană (din Grecia până în Portugalia)
Însămânţare: în ghivece în luna aprilie, sau direct în grădină în luna mai.
Germinare: 7-12 zile, 15-21°C.
Culori: alb, roz, roşu, argintiu
Floarea: axilară, în formă de potir, cu pedunculul lung.
Înălţimea : 50-90 cm.
Planta atrage albine, fluturi şi/sau păsări
Probabil cea mai cultivată dintre lavatere este specia anuală L. trimestris. Culorile variază de la alb imaculat 'Mont Blanc', la roz delicat 'Pink Beauty', şi de la roşu intens 'Silver Cup' la roşu strălucitor 'Ruby Regis'.
Această specie atinge înălţimea de 52 - 90 cm, cu ramuri între 30-45 cm. Datorită înfloririi abundente, aceste plante anuale, care înfloresc din iulie până în toamnă, adaugă pete de culoare între plantele perene, într-un moment când multe plante perene au trecut de apogeul înfloririi. Deşi au flori delicate, ca flori tăiate durează mult în buchete.
Cum se creşte? Această plantă poate fi crescută de grădinarii din toate zonele, deşi plantele preferă veri răcoroase şi umede. Seminţele se seamănă direct în grădină, cu una sau două săptămâni înainte de ultimul ger. Alegeţi un loc însorit, cu sol fertil şi bine drenat. Seminţele pot germina în numai 7 zile la temperatura optimă a solului de 21°C, dar e nevoie de obicei de 15-20 zile primăvara devreme.
Răriţi răsadurile la distanţă de 30-45 cm. În regiunile cu vara scurtă semănaţi în casă şi transplantaţi în grădină după ce a trecut gerul. Lavatera e sensibilă dacă îi sunt deranjate rădăcinile. Puneţi trei seminţe într-un ghiveci şi după germinare lăsaţi o singură plantă în ghiveci, pe cea mai viguroasă. Când răsadul atinge înălţimea de 10 cm plantaţi-l în grădină. Unii o plantează cu tot cu ghiveci. Plantele au nevoie de umiditate şi dacă este prea cald le cad bobocii.
Pentru buchete, tăiaţi ramura cu două flori înflorite. După tăiere se mai deschid câţiva boboci. O floare tăiată durează 7-12 zile.
Este o plantă cu flori viu colorate, care dă multă satisfacţie cultivatorului, datorită germinării uşoare şi a înfloririi abundente.

lili
Trimis: Joi Nov 10, 2005
Seminte se gasesc si la noi. In special primavara, la magazinele fito-sanitare, florarii, Praktiker.

pepe
Trimis: Mie Feb 01, 2006
Seminte de Lavatera si multe alte plante de gradina se gasesc la Cora din Militari. Eu m-am aprovizionat ieri.

Cereus
Trimis: Joi Sep 07, 2006
O Lavatera din grădina mea:
http://i15.photobucket.com/albums/a357/ ... 3635fd.jpg
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe ea ati neglijat-o complet :( .Este asa de frumusica :D .Intotdeauna mi-a placut si mai ales creste compact .Nu se ......labarteaza :mrgreen:
 

mihai63

Member
Se gasesc seminte in aceasta perioada pe undeva?
Pare o planta tare interesanta si cred ca merita sa o ai in gradina.
Totusi pana acum nu am vazut la nimeni in gradina.......sau poate ca nu i-am dat importanta.
 

albela

Active Member
Eu am avut anul trecut. dar nu s-a autoinsamantat, si nici eu nu am strns seminte asa ca anul asta pauza :oops:
 

elipopa

Active Member
am semanat si eu un plic de seminte, intr-o saptamana au germinat, cred ca toate ca sunt multe, multe!!
sper sa reziste la transplantare!!
abia astept sa creasca si sa le vad inflorite, sunt superbe!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus si eu seminte anul asta,adica am facut rasad fiindca planta este foarte decorativa si imi place .O tufa plina de flori care insa din pacate se trece destul de repede si de vreo doi ani am observat ca semintele cazute dupa inflorire nu mai germineaza.Pana de curand nu mai scapam de ea si acum trebuie sa culeg semintele cu grija ca sa am si anul urmator.Se pot pune direct in gradina fara a se face rasad in prealabil.
 
Sus