Larve roz transparente - Ajutor!

vigaruviany

Member
Hello! De ceva timp incerc sa prind si eu cativa lastari de Schlumbergera si Rhypsalidopsis. I-am pus in pamant de cactusi si i-am udat cand se usca pamantul. Azi am observat nu doar ca nu le-au dat radacini deloc dupa aproape o luna ci si ca niste larve minuscule roz au ros frunzele bagate in pamant prin interiorul frunzei lasand doar foite transparente in loc de frunze. Am observat ca printre plante misuna si ceva gaze negre mici. Am dat cu un spray special si am scapat de musculite. Am schimbat si pamantul ca sa scap de larve dar ce ma fac daca apar din nou? Doar nu o sa schimb pamantul la nesfarsit. Ingrijorarea mea e cu atat mai mare cu cat trebuie sa primesc o gramada de lastari fara radacina de Schlumbergera comandati din Olanda si chiar tin sa le prind, ca doar au costat o gramada de bani :cry:
 

ghia_don

Active Member
Inainte de a planta lastarii, lasa-i doua zile sa -si cicatrizeze ranile, nu-i planta imediat in pamint, si mai ales nu-i uda . Poti sa-i lasi neudati prima saptamina de la plantare si abia apoi incepi udarile, dar foarte putin la inceput.
Se prind mult mai bine daca "uiti" putin de ei :wink: ....
 

vigaruviany

Member
Larve

Dureaza mai mult sa le prind in apa. Am un lastar de Rhypsalidopsis care sadit in pamant in aproape o luna nu numai ca s-a prins, dar i-au si dat vreo 6 frunze noi.
 

haplea82

Member
Re: Larve

vigaruviany a spus:
Cu ce sa il tratez? :?
poti ,de ex ,sa folosesti metoda bain marin!adica pui substratul,intr-o cantitate corespunzatoare ,intr-o oala metalica pe care o introduci intr-o alta oala cu apa!pui ultima oala pe foc si ai grija sa mesteci in substrat din cind in cind pina in momentul in care ajunge tot la aceasi temperatura si din substrat incep sa se ridice aburi!trebuie sa-l lasi asa citeva minute,pe foc!daca detii si un termometru care poate sa-ti indice temperatura substratului,ar fi excelent !in mod normal sint necesare circa 5-10 minute cu substratul la 60-80c!prin acest procedeu poti sa sterilizezi substratul ,dar vei pierde din calitatile lui nutritive,dar vei putea compensa ,dupa ce se vor prinde lastarii,udind cu o solutie de apa si ingrasamint!
poti sa incerci sa introduci direct substratul la cuptor,mestecind din cind in cind pt a uniformiza temperatura si-al expune in intregime la o temperatura suficient de inalta incit sa distruga daunatorii
 

vigaruviany

Member
larve

Merci, am inteles, dar la plantele deja puse in pamant ce fac? Astazi am pierdut o planta suculenta mica, i-au mancat viermisorii radacina si au inceput sa manance si din ea, nu mai am ce salva. Planta era pusa de luni de zile si ii mergea bine. Iar pamantul era mai tot timpul uscat, deci nu e de la umezeala. :cry: :cry: :cry:
 

Fleur

Active Member
Fa o solutie de insecticid si toarna pe pamant. Vezi ce gasesti la fitosanitare potrivit pt asta, probabil e bun si Mospilanul dar vanzatoarea ar trebui sa stie mai bine.
 

haplea82

Member
Re: larve

vigaruviany a spus:
Nu exista o substanta ceva pe care sa o torn in pamant sa distruga lighioanele astea mai putin florile?
cauta informatii cu privire la "nematozi"!exista si substante care-i combat dar cele eficiente ,care distrug si ouale acestora ,fac parte din grupa 1 de toxicitate si in mod sigur nu ai de unde sa procuri!
insecticidul pus in apa si udat cu el poate eventual sa distruga larvele dar nu si ouale care sint protejate de un chist si mai sigur poate sa distruga planta
 
Sus