Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

radu

Member
La achizitionarea acestui Lamai mi s-a spus ca este altoit. Dar as vrea sa stiu parerea vostra, fiindca am mai mare incredere in voi:




I-am pus ingrasamant granulat special pentru citrice, e pus in soare in geam,cu umiditate in parametrii normali( +pet cu apa) dar as vrea sa stiu daca imi puteti spune : credeti ca va mai inflori anul acesta ! Si ce ar mai tb. sa fac ?
 

radu

Member


As avea nevoie de un sfat: cele 5 fructe credeti ca ar tb. culese daca sunt coapte pentru a le da un ajutor lamailor celor mici sa creasca ? Din magazin mi s-a spus ca nuanta galbuie a frunzelor se datoreaza faptului ca are lamai ?Sau e vb. doar de o lipsa de fier sau un atac al daunatorilor ? Credeti ca daca le culeg o sa-si revina frunzele ?
 

radu

Member
As vrea eu sa-l pun afara dar n-am posibilitatea asta inca, deorece inca stau la bloc si pe langa asta am si balconul inchis !
 

radu

Member
Va rog dati-mi si mie un sfat : daca lamaile par coapte, sa le rup sau sa le las sa cada singure ? Cum e mai bine in privinta "sanatatii " lamaiului ?
 

radu

Member
cum adica ? Sa inteleg ca daca le culeg pe toate odata se inverzesc , desi acum par coapte ? Asta tb. sa inteleg ? Si daca da. c-am la ce interval de timp ?
 
daca raman in pom , fructele lamaiului se inverzesc din nou , incep din nou ciclul de cresstere si coacere ,poti lasa una de proba

interesul la lamai in casa pe langa frumusete ,ocupatie ,arome,e sa ai fructe proaspete la indemana.

parerea mea
 

radu

Member
Am cumparat de ceva vreme un lamai, care inca nu are fructe ca de-abia am ajuns cu el ra ramura de ordin 3. Sti cumva ce varietate de lamai este ca are frunzele de 15-16 cm lungime fata de alti lamai care-i am si care au frunzele de maxim 7 cm ?

Multumesc !
 

radu

Member
Citrus Latifoli

Are cineva Citrus Latifolia ( Persian Lime ) sa-mi spuna daca merita cumparat pentru interior ? L-am gasit la Baumax si are 30 cm la pret de 129 ron . Si mai ma intereseaza daca se creste mai greu decat Citrus Lemon !?

Multumesc !!!
 

radu

Member
Pe 2-3 frunze am gasit ceva vietati verzi in colonii , cred Afide (paianjeni de frunze ). I-am indepartat pe toti , stergandu-i cu o carpa si apoi am stropit lamaiul cu un insecticid marca Substral. Daca reapar cu ce substanta sa-l stropesc ? Mospilan e bun, si daca da, ce concentratie recomandati ? Apropo, pe langa frunzele cu pricina, erau altele fara Afide dar prezentau unele "basicute" - unflaturi. Se datoreaza tot afidelor , sau nu ?
 

Cornel

Member
blueheart_d a spus:
lamaiul meu are spor de nebun pe timp de vara, iar iarna stagneaza. practic in vara asta s-a facut dublu, dar nu da semne de flori. l-am obtinut din butasi de la un lamai pe fruct, asa ca ma gandesc ca nu e necesara altoirea. in schimb nu la-m tuns niiciodata si are aproape 2 ani. sa fie oare asta cauza?
Are lumina suficienta? Sa folosesti pamant bogat in potasiu nu in azot. Azotul favorizeaza cresterea iar potasiul inflorirea. Lumina este esentiala.
 

simali

Member
Am un mic mandarin cumparat de la Metro. Din acela cu fructe mici, cam de marimea unei monede de 50 de bani. Oare sunt comestibile?
 

radu

Member
Nu fosforul influenteaza inflorirea ? Potasiul stiu ca ajuta fructele formate ! Desi chiar nu mai stiu ce sa cred, si intrebarea ar fi : trebuie sa folosesc pentru citrice ingrasaminte cu fosfor mult sau potasiu ?
Exista de la firma Ferticare ingrasamant cu:FERTICARE 15-30-15 (fosfor mult) sau : FERTICARE 14-11-25 . Care e cel mai indicat pentru citrice ?

Multumesc !!!
 

Cornel

Member
radu a spus:
Nu fosforul influenteaza inflorirea ? Potasiul stiu ca ajuta fructele formate ! Desi chiar nu mai stiu ce sa cred, si intrebarea ar fi : trebuie sa folosesc pentru citrice ingrasaminte cu fosfor mult sau potasiu ?
Exista de la firma Ferticare ingrasamant cu:FERTICARE 15-30-15 (fosfor mult) sau : FERTICARE 14-11-25 . Care e cel mai indicat pentru citrice ?

Multumesc !!!
Asa e..am gresit..viteza ...fosforul ajuta inflorirea iar potasiul influenteaza formarea fructelor si calitatea lor.
Cat despre ingrasamant uite ce am gasit aici:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/ ... 39722.html
--un ingrasamant special pentru citrice "Vitaflora" luat se pare din metro si care a avut rezultate
http://www.cauti.ro/casa_si_gradina/pla ... vicit.html
Aici e si o poza
 

radu

Member
Stie cineva care ar fi cauza pentru care la lamai li se inegresc si apoi usuca unele crengi (ramuri ) sau portiuni ? Chiar daca se taie partea uscata, ea progreseaza si nu o pot stopa. E vorba cumva de o ciuperca care produce moartea unor ramuri, sau credeti ca e alta cauza ?
Moartea crengilor poate aparea si daca in aceasta perioada a anului (si nu in primavara) se ciupeste varful ramurii sau se taie o portiune de 2-3 cm pentru ramificare ? Poate fi si asta o cauza , sau nu ?

Multumesc !!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus