Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lelia

Well-Known Member
Dca ii pun ingrasamant in substrat ,nu mai dau pe frunze si invers.....
Daca nu-i pun deloc ,oare va avea putere ,vor lega cat mai multe flori?
Vreau sa fiu sigura ca n-o dau in bara ca anul trecut ,cand din sute de flori au ramas doar 5 lamai.
Pana acum nu i-am pus nici un fel de ingrasamant ,din toamna .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fii fara grija e un comportament normal ...lamaii produc mai multe flori decat normal dar tin atatea cate pot ...fertilizarea regulata preivine carenta elementelor necesare
Succe
 

victoria

Active Member
vreau si eu altoi pentru lamaiul meu,ca daca nu il vand.M-am saturat sa astept pana se gandeste el sa produca ceva :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Te duci la un market cu lamai si ceri o crenguta rotunda nu plata si dai si ei acolo un suc , si alegi dupa mugurele 3-4 pana la raspenultimul mugure viabil si altoiesti cu el :wink:
 

victoria

Active Member
8) cand o sa mai ajung la Bucuresti.Dar treaba mai rea e ca nu pot sa caut market cu lamai in geam cu copiii dupa mine.
Vad eu cum fac.Cred ca il vand :) :evil:
 

sicamin

Member
Si eu am fost suparata pe lamaiul meu ,ca are 7 ani si a fost altoit ,dar nu a facut nici o lamaie .L-am scos prin aprilie (la inceputul lunii) afara si i-au cazut toate frunzele aproape. Am crezut ca incepe sa se usuce ,dar acum vad ca i-au dat o multime de lastari noi. Oare va si inflori ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca altoiul.este inca pe copacel si e viabil.in sensul ca nu e vreun "altoi" de alta varsta as recomanda scoaterea si ducerea cat ma dvreme/tarziu posibil, stimularea ramurilor purtatoare de fructe...etc
 

aza

Member
Azi, cand imi mai faceam de lucru prin gradina, am observat ca doi lamai erau plini de furnici. La unul chiar ii mancasera cateva flori ( erau pline de furnici si au cazut cand le-am atins).

Stiti vreo rezolvare pentru asta? :?:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus