Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sorina

Active Member
s

Deja l-am stropit de 2-3 ori cu spray total . Sa-i schimb si ghiveciul si sa-l coafez ????
 

victoria

Active Member
Am si eu un lamai,cred ca are vreo 5-6 ani.Este din seminte.Are cam 50 cm.Saracutul aproape s-a uscat acum vreo 2 ani cand am fost plecati in concediu 2 saptamani.Era vara.Pacat ca nu am stiut atunci de metoda cu sticla infipta in pamant.Insa acum arata binisor.I-au cazut jumatate din frunze,dar cele ramase sunt frumoase.Abia astept sa vina caldura sa il scot afara.
 

ana500

Member
Va rog frumos sa imi spuneti si mie cum se face altoirea la lamai.
Ce fel de ramurica se pune pe port altoi, cat de mare , cum ar trebui sa arate, in ce fel trebuie crestata jos, unde se "baga" (pune) pe port altoi, cum se face crestatura pe port altoi , lucruri de genul acesta.
Merci pt intelegere.
M-ar ajuta si niste poze de la cine are.
 

sorina

Active Member
a

Am coafat Lamaiul , si am pus butasi la inradacinat ( este altoit ) daca fac radacini va anunt , ii donez , poate sunt doritori . :wink:
 

numauita

Member
Sorina, poti sa faci o poza cu lamaiul coafat? Eu am un lamai de aproximativ un metru si nu stiu cum sa il tund.
 

isabella

Active Member
Am primit de curand doi lamai nealtoiti , un lamai are circa 1,5 metri iar celalalt cam 35 cm . Ii mai pot altoi? Stie cineva cum se face altoirea ?
NU CUNOSC LB.ENGLEZA PREA BINE asa ca nu ma ajuta ce am gasit mai sus !!!
 

IulianGradinarul

New Member
Samburi de lamai

Este foarte usor sa pui samburi de lamai in pamant, mai ales alaturi de o alta planta, aflata de obicei intr-un vas mare. Scopul?! Sa creasca un lamai din care sa mananci fructe.
1. Cat dureaza pana poti culege prima lamaie? (1.a nealtoit; 1.b altoit) :D
Cred ca mai importanta devine ingrijirea puiului. O prima etapa zic eu ca ar fi transplantarea in vas individual. Despre cand si cum ar fi bine sa se faca acest lucru a explicat Cornel in pagina 11. Tot acolo sunt recomandarile pt incoltire si substratul pt primii doi ani.
2. Ce recomandari ar fi in cazul in care au fost puse mai multe seminte si ai un lastaris de 15 plante intr-un diametru de 9 cm? Cum si cand sa-i desparti?
3. Dar daca ai 2 pui de 30-35 cm intr-un vas mic? Cum sa-i mai desparti? Sau e mai bine sa ii lasi impreuna?! ...

4. Dupa 2 ani ce substrat se recomanda? Am cumparat de la Mr.B. substrat pentru citrice (20l - 15 lei). Pun nisip pe fundul vasului? Fac doar o gaura ghiveciului (32 cm diametrul)?
Multumesc.
 

scd

Member
Re: Samburi de lamai

IulianGradinarul a spus:
3. Dar daca ai 2 pui de 30-35 cm intr-un vas mic? Cum sa-i mai desparti? Sau e mai bine sa ii lasi impreuna?! ...
este mai bine sa ii desparti
se vor dezvolta mai repede.
 

cataliny

Member
Re: Samburi de lamai

IulianGradinarul a spus:
3. Dar daca ai 2 pui de 30-35 cm intr-un vas mic? Cum sa-i mai desparti? Sau e mai bine sa ii lasi impreuna?! ...

4. Dupa 2 ani ce substrat se recomanda? Am cumparat de la Mr.B. substrat pentru citrice (20l - 15 lei). Pun nisip pe fundul vasului? Fac doar o gaura ghiveciului (32 cm diametrul)?
Multumesc.
Tai cu un cutit in jumatate tot pamantul fara a fi deranjat prea tare si il pui in vase separate completand cu pamant.
 

YAN

Member
Dupa defolierea lamaiului si dupa multe asteptari (din martie pana in mai ) am reusit sa adaug :) la lamai doua ramuri . Doar atat . Putea avea mai multe dar le-a pierdut pe traseu . S-ar parea ca efortul a fost foarte mare pentru copacel . Acum arata cam asa dupa ce a fost si atacat de paianjeni rosii .
Atentie la neatentie dupa cum spunea cineva cu Alba Neagra :rofl: .

15.06.2009
 

IulianGradinarul

New Member
Raspunsuri la intrebari

In cartea "Plante citrice pentru sere si terase" de Peter Klock (Editura M.A.S.T.) am gasit raspunsuri la intrebarile mele.
Atentie ca raspunsurile nu se refera strict la lamai - ci la citrice in general.
1.a. Poti astepta si peste zece ani ca unele plante obtinute din seminte sa infloreasca.
1.b. Dupa doi ani se pot altoi plantele obtinute din seminte. In cazul folosirii portocalei cu trei frunze se pot obtine flori dupa numai doi ani.
2. Cand planta are 10 cm se replanteaza in ghiveci separat.
3. Multumesc scd si cataliny. Am executat separarea.
4. Am facut mai multe gauri pe fundul vasului, am pus un strat de 2 cm pietris margaritar si apoi pamant de citrice din comert.

Ce n-am inteles in carte este partea cu originea generativa si vegetativa a puietilor obtinuti din seminte de citrice.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus