Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

isabella

Active Member
Multumesc frumos, claudia , eu in Arad nu cunosc pe nimeni chit ca am copilarit langa , in satul Fiscut ,dar poate ne vedem la vreo intalnire :D :hug:
 

elenafles

Active Member
Luna mai este luna potrivita pentru plantarea butasului.Butasul trebuie recoltat de pe un lamai care este in plin rod.(adica are si flori si fructe).Asa am citit intr-o carte. :D Succes Isabella :D
 

cataliny

Member
Salutare, vreau si eu ca mai toata lumea sa aiba un lamai si nu numai , ca inteleg ca toate citricele au cam aceleasi pretentii, in concluzie am pus la incoltit seminte de: lamai, portocal, mandarin etc. Ceea ce nu inteleg este ca daca florile si fructele apar pe ramificatii de ordin IV-V , de ce la butasii din pomi altoiti fructele apar mai devreme , sa inteleg ca se ramifica si cresc mai repede ? Care este numarul minim de frunze pe o cracuta care poate fi taiata pentru ramificare la cei din seminte? Si care este inaltimea minima a puiului care poate fi ciupit ? Cand incep cu ingarasamantul si care e mai bun (foliar , lichid sau granule)? Hai ca v-am asasinat cu atatea intrebari :oops:

Multumesc.
 

georgy_gr

New Member
Salutare , Am si eu o probelma , am un lamai nealtoit de vreo 7-8 ani si in fiecare an la inceperea primaverii ii cad frunzele masiv (aproape toate frunzele) nu stiu ce sa fac, as dorii sa infloreasca dar vara se umple de frunze noi si flori nu face (mentionez ca nu a inflorit niciodata)
A crescut cam urat dar ii vine la primavara randu la tuns

 

cataliny

Member
Bine ai venit in clubul nostru georgy_gr.
Nu-s expert dar ai putea sa- l altoiesti pe cracutele mai subtirele si restul sa-l tai si sa-l pui la prins ( ca experiment ) dupa care sa re-altoiesti din nou . Toretic pare sa aiba ff multi ani (seamana cu Hibiscusul lu' Tata din 1986 , ce vremuri :cry:) si ar fi trebuit sa-l fi tuns deja pana la cracute de ordin IV-V la care apar florile si fructele. Expertii ne pot confirma sau nu acest lucru :D.
 

elenafles

Active Member
Am citit ca lamaii nealtoiti infloresc dupa 9 - 10 ani.Al tau pare mai tanar.Asa ca trebuie sa ai rabdare.Te sfatuiesc sa-l tunzi .Nu lasa mladitele mai lungi de 10 - 15 cm.Scurteaza-le dar tine cont ca prima frunza ce ramane pe mladita sa fie orientata spre exterior.Nu lasa ramuri care se vor dezvolta spre interiorul coroanei. :D Frunzele ii cad din lipsa de lumina.Si al meu a ramas intr-o iarna fara frunze dar cand l-am scos afara i-au crescut repede altele si a inflorit. :D
 

cataliny

Member
A , am uitat sa va spun ca am gasit la Cora Pantelimon , Citrus Limon si Citrus Clamondin la 35 RON, sunt micuti si nu se distinge bine altoiul si am avut mari semne de intrebare dar si de unde alege ,si am vazut niste mici bobite care par a fi viitoare flori (sper :D ), ceea ce ma face sa cred totusi ca sunt altoiti.
 

YAN

Member
Sunt curios daca a incercat cineva fedolierea totala a unui pui de lamai pentru a forta ramificarea . Am un pui de lamai de vreo 25 de cm . Nu vreau sa creasca prea mare . Am dat frunzele jos sambata si am pus intrebarea de mai sus de curiozitate si ca sa stiu la ce sa ma astept .
 

cataliny

Member
Eu centrez , eu dau cu capu' , cred ca m-am prins , e vorba despre defoliere. Pai se zice ca nu trebuie sa privezi citricele de frunzele in care isi tin mare parte din resurse, de obicei se ciupesc. Daca ai facut-o deja sa ne ti la curent.
 

YAN

Member
Era vorba despre defoliere , nu am vazut greseala si nu mai modific daca tot s-s postat . Multumesc de raspuns ! Cu ciupitul nu a fost suficient . Acum sa vedem ce va mai fi ! Bineinteles ca va tin la curent ! :D
 

cataliny

Member
Daca nu e altoit pune-te pe treaba , la 25 cm merge altoit, in cercetarile mele despre altoit citricele am vazut ca se altoiesc si dupa 6 luni fara probleme.
 

sorina

Active Member
SFAT

Am un lamii luat dintr-o sera , l-am luat asta vara , a crescut foarte mult dar nici o floare nici un fruct . Este altoit . L-am bagat in casa si i-au cazut o gramada de frunze a ramas aproape chel . Are 1,80 cm . Vad ca ii dau noi ramurele . Frunzele care mai atirna arata asa :



Sigur sufera de ceva . De ce anume ?????????
 

radu

Member
Sufera de cloroza, si apoi caderea frunzelor cred ca e datorata caldurii din camera si a aerului uscat. Pentru iernare, lamaiul are nevoie de o temperatura de 5-10 grade, sau macar 10-12 grade.
Tot ce poti face acum e sa uzi sau sa stopesti lamaiul cu fier, sau cu un ingrasamant care sa aiba mult fier, se gasea la Metro ceva ingrasamant cu adaos de fier: marca Substral = Vital Aktiv .
 

lelia

Well-Known Member
Sorina,desprinde frunzele bolnave si stropeste cu acaricide.Lamaiul tau este atacat de paianjenii aceea, aproape invizibili dar foarte incapatanati.Intr-una din fotografii se observa lucratura lor.La mine au atacat un ficus benji,gardenia si sthefanotisul ,frunzele aratau la fel cu lamaiul tau.Eu am folosit perfect plant sprey fiindca au fost f agresivi.
 

radu

Member
Da. asa este. Lelia are dreptate. Se poate observa prezenta panzei de paianjen, deci daca imagine astee corecta , sigur lamaiul e atacat si de paianjenii rosii.
Dar cel mai sigur, rupi o frunza si o duci la un laborator fitosanitar, iar acolo o sa-ti puna sigur ce porbleme are.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus