Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Cornel

Member
cel mai bine le scoti din lamaie si le plantezi pe la sfarsitul lui feb- inceputul lui martie
Le poti planta si acum dar e mai indicat atunci. Plantutele vor creste mai viguroase. Acum e lumina putina iar lamaiul e pretentios la lumina.
 

floare mica

Member
Roxana, poti sa incerci si acum, n-ai nimic de pierdut, lamii se gasesc tot timpul anului asa ca ai mereu la indemina simburi.
Fa-ti un ceai cu lamiie, torni ceaiul fierbinte peste felia de lamiie care contine simburi, poti sa-ti indulcesti ceaiul cu zahar sau miere,n-are importanta, dupa ce ti-ai baut ceaiul aduni simburii nevatamati de cutit si-i plantezi. Ii tii in casa la caldura si lumina. Succes! :D
 

Roxana

Active Member
floare mica, pai asa am adunat eu samburii de lamai.
cred ca ar fi mai bine la primavara sa-i plantez, ca acum nici nu mai am loc.
 

isabella

Active Member
Eu am plantat in 12 Noiembrie 10 samburi de lamai si acum cateva zile au inceput sa scoata capusorul din pamant :D :D :D
Deja au iesit 3 si nu dau semne ca s-ar opri :D
 

IULIA

Active Member
Lelia, spune-mi si mie cit dureaza intregul ciclu al unei lamii? de la stadiul de floare, cu noroc lamii si pina la coacere?
am sparlit una mareeeee de la romstal, e super la gust........ :wink:
 

scd

Member
aveti lamaii altoiti sau sunt direct din seminte? eu a avut 2 din seminte vre-o 5 ani si nici macar sa fi dat vre-un semn de flori....din pacate s-au uscat.. :( :(
 

lelia

Well-Known Member
Eu l-am cumparat acum 4 ani de la cineva din sat ,care il avea de 18 ani si nu -l mai putea tine pe timp de iarna.
Cei din seminte trebuie altoiti ,dar am inteles de pe acest topic ,ca cei prinsi din butasi taiati dintr-un lamai pe rod ,vor face flori dupa 3-4 ani :D
 

claudia_s

Member
Isabella, lelia are dreptate. Daca prinzi un butas dintr-un lamai care rodeste atunci lamaiul tau nu trebuie altoit. Iti spun di proprie experienta. Lamaiul meu rodeste, chiar acum e plin de lamaii si e prins dintr-un butas taiat de la un lamai care a fost altoit.
 

isabella

Active Member
Multumesc claudia pentru informatie , o sa incerc sa procur un butas altoit ca nu am... Sa -ti traiasca lamaiul si sa fie sanatos !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus