Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ghia_don

Active Member
Ramura scurta o tai fara sa-i lasi ciot dar fara sa ranesti tulpina. Daca n-a fructificat la fel ca cealalta creanga e clar ca e crescuta din portaltoi si n-are de ce sa-ti para rau dupa ea.
In ceea ce priveste tutorarea, incearca sa aduci creanga in pozitie cit mai verticala ( nu mi se pare prea groasa si rigida) si leag-o bine de un bat infipt in pamint.
Un truc : daca ramura nu se lasa trasa la pozitie, schimba-i vasul cu unul putin mai mare. Scoate lamiiul cu tot cu balot si aseaza-l in celalalt vas in asa fel incit ramura sa fie verticala....ajustezi balotul de pamint numai in partea care ramine mai inalta decit marginea vasului, cu grija la radacini, si mai ales sa nu-l ingropi mai mult decit a fost in celalalt vas. Ii pui un bat , dar nu foarte aproape de radacini, legi tulpina ca sa nu "fuga" pina se obisnuieste cu pozitia , completezi cu pamint si gata.
 

carmenn

Member
eu n-am curajul sa mananc lamaia din recolta personala - caci de atatea ori a fost bolnav si l-am tratat cu tot felul de chestii, ca nu-mi mai vine sa mananc.
 

Floria

Active Member
De obicei se scrie ca daca au trecut 14 zile de la tratament sau aplicarea altui stimulent, nu mai prezinta toxicitate.
 

ste

Member
Au o aroma deosebita. Oricum, si cele din comert au o gramada de tratamente pentru daunatori in cultura si ca sa reziste cat mai mult in magazin...
 

Leanna

Member
:D Eu am un lamai,la fel prins din seminte,e mare deja. Primavara asta as vrea sa-l altoiesc. Avea saracu niste insecte presupun...lipite de frunze. L-am deparazitat :whew: Sper ca e inafara pericolului.
 

radu

Member
Lamai cu tepi ?

Am fost la Gradina botanica din Cluj si am cerut un lamai. Mi-au dat unul la 30 cm care are si 4-5 spini. E posibil sa fie lamai ? (desi frunzele au acea aroma de lamai)
 

ste

Member
Radu, lamaii altoiti nu mai au spini, e posibil ca al tau sa fie nealtoit sau spinii sa fie din zona portaltoiului
 
D

dyayzh

Guest
Si lamiiul meu din seminte are spini. Eu am incercat de trei ori sa-l altoiesc dar am esuat total :oops:
 

radu

Member
Pai chir mi-au spus ca e altoit si ca peste 2 ani ar tb. aiba fructe. E posibil sa fie altoit daca are spini ?
 
D

dyayzh

Guest
Foarte frumos Doina...peste 3 ani iti cer ramurica pentru altoit al meu :lol
 

ste

Member
M-am mai uitat odata pe lamaii mei - nu au niciun spin, poate ai vostrii sunt alt soi :?
 

attila

Member
Sunt mai multe soiuri da lamai
Eu am cam 4 feluri nu numai tepi sunt diferiti ci si lamaiul fructul este foarte diferit :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus