Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ai microscop , asta e bine .

apa si sapun fara chimicale de putere , daca e in flori fara spirt daca nu e in flori cu spirt , elimina si manual cati poti si lasa lamaiul in repaus fara udare intensa
 

vuk

Member
eu folosesc o solutie de ulei vegetal cu cateva picaturi de detergent de vase ca sa se dizolve uleiul in apa
 

vuk

Member
danero2004 a spus:
dezvolta ideea :wink: ... desi ulei horticol e mai bun dar nu vreau sa sufoc planta ...
stomatele se gasesc majoritar pe partea inferioara a frunzei si acolo oricum nu ajunge mult ulei horticol :wink:
 

vuk

Member
dupa ochi :rofl:

eu am un pulverizator de 1l la care adaug una sau doua linguri de ulei vegetal si 3-4 picaturi detergent de vase lichid si restul apa

am vazut idea intrun episod din Gardeners world de pe BBC , pe net se gasesc tone de episoade ( de ex pe thebox.bz )
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Oil Based Safe Soap Recipe
•Mix 1 tablespoon of liquid soap with 1 cup of vegetable oil in a jar. Replace the lid and shake vigorously until the two are well combined. Take 2 teaspoons of the mixture and mix with 1 cup of water in a spray bottle and spray the infested houseplants. Store the soap and oil mixture in the jar and shake well before each use

Bad News : zice ca e bun la paduchi testosi si altii asemenea
God news : bun ca mai e ceva nou , desi nu stiu cum sa sterg uleiul de pe mobilier
 

GeorgeB

Member
Am probleme cu lamaiul :cry:

Cand si cum ar trebui sa-l tund ( https://picasaweb.google.com/george.chitiala/Lamai# ) ? De mai bine de o luna se chinuie sa infloreasca (tot ii cadeau bobocii) si in sfarsit a reusit. "Problema" e ca a inceput sa creasca si sa se dezvolte inestetic pe de o parte, dar pe de alta parte ma bucura faptul ca nu ii mai cad frunzele.
.... si inca ceva:
1) pot sai schimb pamantul acum, chiar daca e inflorit? pt ca vara trecuta l-am dus la tara, iar in toamna am observat ca avea multe furnici (atat pe pamant cat si in pamant intrucat am realizat ca sub ghiveci erau galerii de furnici si cred ca s-au mutat in ghiveci - pt ca in fiecare zi gasesc cate 10);
2) pot sa-i aplic ingrasamant?
3) unde as putea gasi in Iasi Acid giberelic?
4) cum as putea sa-l inmultesc prin marcotaj (cred ca asa se zice) si care ar fi perioada cea mai optima pt asa ceva?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
George , dar te ai suparat rau pe el :rofl: destul de multe frunze cazute , raportul e de 10 frunze la un fruct pentru o dezvoltare normala iar pe perioada infloririi se trece bariera de udare inspre umed-ud pentru a tine florile si se poate stropi 1 data pe saptamana maxim daca e prea uscat.

1.inca nu e vremea , dar poti scapa de furnici destul de usor prin inundarea solului apoi uscarea lui.

2.Poti aplica nonstop ingrasamant la lamai doar ca pe iarna doza e pe jumatate sau un sfert dupa marime

3Nu prea gasesti decat la laboratoare genetice , iar daca te gandesti sa aplici mare atentie la dozaj , aplicarea se face prin tamponare caci altfel copacul o ia razna.

Succes
 

GeorgeB

Member
danero2004 a spus:
3..... iar daca te gandesti sa aplici mare atentie la dozaj , aplicarea se face prin tamponare caci altfel copacul o ia razna.
Voi fi atent cu A.G., m-ati atentionat si data trecuta cand mi-ati spus despre el, doar ca nu va intrebasem unde as putea gasi.
Multumesc pentru sfaturi!!! :hug:
redshadow a spus:
4) cum as putea sa-l inmultesc prin marcotaj (cred ca asa se zice) si care ar fi perioada cea mai optima pt asa ceva?
... ma gandeam la "crenguta" asta (cea insemnata cu pamblica albastra) cam pe acolo ma gandeam ca ar urma sa fie taiata dupa ce va face radacini https://picasaweb.google.com/george.chi ... 4649073346 .... are o floare in varf si inca un boboc mai pe la mijoc, creanga are 3 ani (asa cred) inca nu e lemnificata si a mai avut o lamaie.... sunt 9 frunze pe creanga :rofl:

Teoretic stiu, aproximativ cam ce ar presupune marcotajul...
 

GeorgeB

Member
danero2004 a spus:
George , dar te ai suparat rau pe el :) destul de multe frunze cazute
Nu doar frunze cazute, dar unele dintre ele au fost mancate partial de omizi... :cry:
danero2004 a spus:
3..... iar daca te gandesti sa aplici mare atentie la dozaj , aplicarea se face prin tamponare caci altfel copacul o ia razna.
Voi fi atent cu A.G., m-ati atentionat si data trecuta cand mi-ati spus despre el, doar ca nu va intrebasem unde as putea gasi.
Multumesc pentru sfaturi!!! :hug:
redshadow a spus:
4) cum as putea sa-l inmultesc prin marcotaj (cred ca asa se zice) si care ar fi perioada cea mai optima pt asa ceva?
... ma gandeam la "crenguta" asta (cea insemnata cu pamblica albastra) cam pe acolo ma gandeam ca ar urma sa fie taiata dupa ce va face radacini https://picasaweb.google.com/george.chi ... 4649073346 .... are o floare in varf si inca un boboc mai pe la mijoc, creanga are 3 ani (asa cred) inca nu e lemnificata si a mai avut o lamaie.... sunt 9 frunze pe creanga :rofl:

Teoretic stiu, aproximativ cam ce ar presupune marcotajul...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca e riscant acum cu Ga3 sa dai usor peste cap un copacel , ca tratamanetul sa mearga eu recomand sa folosesti aceasta solutie doar cand pomul e in "flush-ul" de primavara si nu luna asta .

Parerea mea .

Poti sa mai incerci si la laboratorele de botanica de pe la agronomie , cred :|
 

GeorgeB

Member
Ok. Am inteles si multumesc pt sfaturi.... si imi cer scuze ca sunt atat de insistent, :oops: dar nu mi-ai raspuns la ultima intrebare, cea referitoare la marcotaj. As dori un sfat... daca ma poti ajuta, bineinteles :rugaciune:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus