Lamaiul are viermi in pământ - ce pot sa fac?

MRaf

New Member
Buna ziua!
Sunt noua pe acest forum, sper ca cer ajutorul unde trebuie.
Am doua probleme cu doi lamai cumpărați de sotul din comert, unul verde si unul galben.
Prima, cea mai grava, este a lamaiului verde, a fost foarte frumos la început :un verde viu, frunze bogate si fructe. Ei, dupa cam aproape 2 saptamani au început sa ii cada treptat frunzele si am observat viermisori in pamant. A pus sotul scrum de tigara si au murit, nu am mai văzut o perioada. Menționez ca nu am udat des, o data la 3-5 zile si am pulverizat frunzele mai mult cu apa de la robinet (tinuta in sticla fara capac 24 de ore, cel puțin, fiindca am citit ca apa de la robinet ar fi mai dura). A inceput sa dea si frunze noi pe doua ramuri, ma gandeam ca se obișnuiește .. Ghiveciul sta pe o farfurie si are loc de aerisire cat de cat. Atasez si poze pentru a vedea exact cum arata si cum arata acum. In ultima săptămână este tot mai rau, ii cad frunzele si am observat ca sunt doua tipuri de viermi: unii maro, care par sarmosi ai albi mai mici (poate din ăștia se fac cei maro, mai mari putin). Frunzele nu par sa aiba pete, sunt verzi. Cred ca problema e de la viermi.. Sa ii schimb pamantul?
Problema cu lamaiul galben este ca încep si acestuia sa ii cada frunzele si florile, sa fie de la stres?
Scuzați romanul, nu știu altcumva cum sa explic ce se întâmplă si cum sa cer ajutor. Tare as vrea sa ii salvez.
Mulțumesc anticipat pentru înțelegere și răspunsuri. IMG-20210205-WA0006.jpgIMG_20210409_091559.jpgIMG_20210409_091446.jpgIMG_20210409_091442.jpgIMG_20210409_091406.jpgIMG_20210409_091418.jpgIMG_20210409_091415.jpgIMG-20210205-WA0006.jpg
 

gomez99

Well-Known Member
e limpede ca acolo e o problema. schimbat urgent pamintul, desinfectat bine ghiveciul cu apa si detergent sau alcool, (clatit bine) dupa care ar trebui abordata problema caderii frunzelor. Din ce se vede in foto nu pare a fi un atac fungic, as da vina pe niste paianjeni rosii. La vreo 10-12 zile dupa schimbarea pamintului o prima stropela cu mospilan + nissorun, apoi la o saptamina cu voliam targo. stropiti si ghiveciul si tot ce mai e prin jur, daunatorii pot migra usor. la citeva zile dupa, bionat sau trainer sau cropmax pentru revigorare. lamiile aflate acum in pom nu le mai recomand pentru consum, ba chiar ar fi bine sa le culegeti ca planta sa se refaca mai usor.
 

MRaf

New Member
e limpede ca acolo e o problema. schimbat urgent pamintul, desinfectat bine ghiveciul cu apa si detergent sau alcool, (clatit bine) dupa care ar trebui abordata problema caderii frunzelor. Din ce se vede in foto nu pare a fi un atac fungic, as da vina pe niste paianjeni rosii. La vreo 10-12 zile dupa schimbarea pamintului o prima stropela cu mospilan + nissorun, apoi la o saptamina cu voliam targo. stropiti si ghiveciul si tot ce mai e prin jur, daunatorii pot migra usor. la citeva zile dupa, bionat sau trainer sau cropmax pentru revigorare. lamiile aflate acum in pom nu le mai recomand pentru consum, ba chiar ar fi bine sa le culegeti ca planta sa se refaca mai usor.
#3
Buna seara! Mulțumesc frumos pentru răspuns. Ne apucam de treaba cat mai repede si revin pe parcurs privind evoluția.
O saptamana reușita!
 

veretregn

Active Member
Dupa parerea mea motivul pentru care ei viermi prolifereaza este similar cu motivul pentru care pomisorul este in declin. Prea multa apa, prea putina lumina.

Prea multa apa, prea putina lumina. Dar poate fi si o combinatie cu Poate fi cauzata si de o supra-fertilizare cu un fertilizator organic. Aer inchis. fum de tigara sau gaze de bucatarie. Zat de cafea.
Pomul este super stresat. Cel mai probabil pentru ca a primit prea multa apa. Lasa apa de la robinet sa fie statuta. Mutat la lumina mai puternica; fara calorifer dedesubt, aer proaspat. taiat tot ce este uscat. Scos din ghiveci, controlate radacinile de jos in sus, nu de sus in jos. Nu scormoniti in ghiveci. Inlocuit pamantul afectat fara a compromite radacile. Tinut un pic mai uscat pe un pervaz insorit. Ii place lumina puternica si caldura.

Luati fructele, faceti un mojito sau un guacamole sau radeti coaja si puneti sucul pe zahar la macerat pentru prajituri dar scapati pomisorul de povara in perioada aceasta dificila.
 
Ultima editare:
Sus