Lamai vs Clamodin

construct

New Member
PT MAE

Cred ca nu ai un portocal ci un CLAMODIN adica un lamii care face fructe mici ce seamana cu niste miniportocale.
De aici si eroarea.
Eu am o plata cum este a dtale numai ca este ceva mai mare si are mult mai multe flori care miros a...lamiita.
Are doi ani si l-am cumparat pui de la Metro unde scria ca este portocal dar pe cutie pt cine cunoaste scria clar ca este clamodin
Din nefericire nu pot face si poze cu el.
 

attila

Member
Ok construct
Dar de data asta cred ca tu gresesti :wink:
Eu nu am cumparat acest copacel ci eu am altoit-o .
Are cam peste 2 metri si sunt trei tipuri de citrice altoite intrun copacel apropo crengutele eu am adus din grecia acum catva ani.
Si acum 2 ani am mai adus si trei copacei care acum sunt mari de tot .
Mandarina ,potocala dar alt soi si kumquat :wink:

calamondin nu am inca dar voi primi una :rofl:
 

radu

Member
o rugaminte si o intrebare : exista vre-o diferenta intre Calamondin si Citrus Mitis ? Sau e una si acelasi lucru ? Si daca da imi puteti spune cu ce difera una de alta ?!
 

Cornel

Member
radu a spus:
o rugaminte si o intrebare : exista vre-o diferenta intre Calamondin si Citrus Mitis ? Sau e una si acelasi lucru ? Si daca da imi puteti spune cu ce difera una de alta ?!
Am fost curios si am cercetat putin pe internet. Rezultatul:

Stiintific:
Calamondinul(× Citrofortunella microcarpa):
este rezultatul unei incrucisari intre Citrus reticulata (Tangerine or Mandarin orange) si Fortunella margarita (Kumquat).
Citrus mitis(Citrus x paradisi (C. Linnaeus) J. Macfadyen.)
este rezultatul unei incrucisari intre Citrus maxima and Citrus sinensis.

Din cate am vazut eu fructele arata cam la fel si in multe locuri pe internet plantele sunt prezentate ca sinonime. Asa ca ..daca mai aflu ceva te anunt :) . Dar de ce te intereseaza?
 

ghia_don

Active Member
Am si eu un citric inca neidentificat, cumparat ca lamii(cel putin asa scria pe cutie si avea si poza)...a inflorit frumos si acum are si fructe, dar ce-o fi???
Are fructele prea rotunde si netede la coaja ca sa fie lamii, si nici la miros nu seamana


Sau astept sa se coaca si atunci voi sti :wink: ...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Am si eu un citric inca neidentificat, cumparat ca lamii(cel putin asa scria pe cutie si avea si poza)...a inflorit frumos si acum are si fructe, dar ce-o fi???
Are fructele prea rotunde si netede la coaja ca sa fie lamii, si nici la miros nu seamana


Sau astept sa se coaca si atunci voi sti :wink: ...
Tu ai un Limequat sau Limonella cum ii mai zice popular
 
Sus