Lamai II

helisananca

Member
Am scos lamaiul din pamant ,radacinile sunt galbene si mai putine la numar decat atunci cand i-am schimbat pamantul si mult mai scurte,ce am observat ca in partea de jos a ghiveciului intradevar pamantul era cam umed .E posibil sa imi Retina apa doar in zona radacinilor si la suprafata sa se usuce de tot ?Deocamdata un Substrat nou nu am ,azi fiind inchis peste tot la mine :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
helisananca a spus:
Am scos lamaiul din pamant ,radacinile sunt galbene si mai putine la numar decat atunci cand i-am schimbat pamantul si mult mai scurte,ce am observat ca in partea de jos a ghiveciului intradevar pamantul era cam umed .E posibil sa imi Retina apa doar in zona radacinilor si la suprafata sa se usuce de tot ?Deocamdata un Substrat nou nu am ,azi fiind inchis peste tot la mine :(

deci apa e de vina si cum am mai zis , tavita la lamai contraindicata atunci cand nu uzi , poti sa o pui la udare , dupa 10 min o indepartezi cu orice exces

Fiind ca specie un copacel are tendinta de a trimite radacini cat mai jos deci cele principale ( si mai ales cand spatiul umed se deplaseaza si el in jos) vor fi la baza ghiveciului

Radacinile nu arata bine daca sunt galben mustar , dar o poza era interesanta :D
 

helisananca

Member
Nu am facut poza :( am avut aparatul langa mine insa am uitat complet cand am vazut cum arata :( ce este de facut acum? il las neudat si ii elimin tavita?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu e dramatic dar dupa semne radacinile au fost mult mai multe pentru ca multe din ele sunt grosute si nu e asa in mod normal

As alege un vas cat e dimensiunea balotului si nu mai mare si umple spatiile goale cu sol de citrice curat si partial umed

Dupa culoare am o intrebare , e sol de gradina sau de cultura ?
 

helisananca

Member
abia l-am schimbat pamantul in toamna deorece in vechiul ghiveci statea cam ingramadit,sa il pun oare la loc? imi este teama :nu stiu: dar il voi muta daca asa il fac bine .
Multumesc de sfaturi :hug: :hug: :rose:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mutarrea nu e buna deloc , de replantat acum nici vorba , doar de redus volumul vasului si corectat golurile

Daca era sol de gradina nu era prea indicat la citrice , nu trebuie confundat solul de gradina in care cresc pomii cu solul de gradin pus in ghivece

As recomanda sa fie in acelasi loc , nu as creste temperatura in aer dar as incalzi vasul

varianta 1 --- heat matt , o platforma calda
varianta 2 --- un bec spot de 15-25W care sa bata pe ghiveci , pe aceasi latura pusa un termostat care sa opreasca becul daca depasesete 28C
 

helisananca

Member
dupa ce i-am verificat radacinile si l-am replantat nu mai are nici un stres :rofl: eu am o alta varianta atunci cand i-am schimbat pamantul am indesat si batatorit pamantul prea tare si apa numai circula cum trebuie pt ca atunci cand i-am verificat radacinile i-am luat din pamant si l-am aerisit :D
 

helisananca

Member
Ohoo te-ai miscat repede ....eu cred ca mai stau barem pana la sf lunii...imi e putin teama mai ales ca vremea e tare ciudata...cald 20 de grade insa un vant groaznic....
 

ghia_don

Active Member
Si eu i-am dat afara aseara, intr-un loc mai ferit nu chiar in bataia vintului. Dupa ce se obisnuiesc bine cu temperaturile, ii mut in aer liber :D .
 

titaniq

New Member
Buna ziua,

Am primit cadou un lamai, butas in ghiveci, are o eticheta pe care scrie plantemania. E la mine cam de 3 saptamani. In ghidul de ingrijire cu carea venit zice sa-l las in ghiveciul si pamantul cu care a venit cel putin 6 luni. L-am udat cum scrie in ghid, dar pamantul, desi dreneaza foarte bine apa, totodata este mai mereu fff umed. Lamaiul il tin intr-o camera spre S-SV. Fertilizator i-am dat o singura data, de la Agro, pentru citrice. Mi se pare ca nu-i merge bine pomisorului., frunzele s-au inchis la culoare, nu am vazut pureci sau paduchi.
Pun si niste poze. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?

https://www.flickr.com/photos/titaniq/sets/72157644961595014/
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Arunca "chestia" aia de sol cu care vine , cumpara un sacusor pentru citrice de la Agro sau ceva mai bun si schimba imediat daca tii la el.
Cum la varsta lui nu e complet dezvoltat ca si butas as zice sa stergi frunzele mai la 4-5 zile cu o solutie foliara pentru plante verzi bogata in N
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
salut .

eu efectiv spal radacinile dar nu cred ca toti cunosc metoda . Nu am nascocito eu dar mi-a prins bine la cate ineptii de "sol" am gasit la cei cumparati din colectia mea

in cel mai rau caz , incearca sa ramana minim pe el, riscul la mine e minim asa ca nu pot sa iti recomand ceva ce poate nu ai mai facut

In mod natural si scos afara merge si stropit , lamaiul e undeva la mijloc daca ii place sau nu sa fie ud pe frunze un timp mai lung stiindu-se faptul ca e oarecum fitos

Solul ala nu ma da pe spate , recomanda in continuare un mix italian sau cel de la Agro . Am folosit ingrasamint de la Focus si mi s-a parut foarte slab la pretul dat , la fel si la sac , exagerat pentru doar 2 litri de sol

Incearca sa gasesti un mix relaxat , drenaj incredibil de bun , zona 10 sec maxim si cu umiditate persistenta medie
 
Sus