Lamai II

lelia

Well-Known Member
Ramona ,multumesc ! :hug:

Dane ,de ce crezi ca o sa-l dau afara :? pentru ce s-a inventat foarfeca ?
In primavara am taiat un sfert din coroana ,din cauza asta are mai putine lamai ...in inaltime ciupesc lastarii cand au cativa cm. si il tin sub control. :D
 

bebe Iris

Active Member
Daca am scos lamaiul si mandarinul afara, din casa scarilor (unde au iernat la rece), e bai?
La ce temperatura trebuie sa-i bag inapoi? Acum am 7 grade noaptea si vreo 10 ziua.
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc! :D
Au prins ei pe scari si temperaturi mult mai mici, asa ca sper sa le placa mai mult afara ;-)
Exista posibilitatea sa-i mai duci inapoi, la adapost? Cat de frig trebuie sa fie?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu mai sunt pericole acum , dupa 1 Aprilie nu mai sunt temperaturi rele , apa din sol e de urmarit dar umiditatea din aer le va prii :D
 

bebe Iris

Active Member
:hug: Multumeeesc!
Inca o intrebare :oops: : lime-ul tinut in casa la 24 de grade, cand pot sa-l scot afara?
L-as fi scos si pe el acum, dar m-am gandit ca mai bine intreb. Are cateva lime mici-minuscule si multe flori.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tot acum . citricele cu fructe acre au cea mai mare rezistenta si al tau cred ca e si altoit pe poncirus un rezistiv si mai bun :D
 

lexa

Member
Buna ziua, am un lamai de 3 ani, cumparat cu lamai verzi in el pe care le-a copt atunci fara probleme. Problema e ca de atunci, desi infloreste bogat de 2 ori pe an(primavara f devreme si la sfarsitul verii), nu a facut niciun fruct, florile s-au trecut si atat. Este plantat in pamant ptr citrice si fertilizat cam o data la 2 saptamani cu ingrasamant ptr citrice, care credeti ca ar putea fi problema?
 

ghia_don

Active Member
Polenizatorul???
Daca e in casa trebuie sa faci tu pe albinuta pe la floricele ca sa poata lega fructele... :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
lexa a spus:
Buna ziua, am un lamai de 3 ani, cumparat cu lamai verzi in el pe care le-a copt atunci fara probleme. Problema e ca de atunci, desi infloreste bogat de 2 ori pe an(primavara f devreme si la sfarsitul verii), nu a facut niciun fruct, florile s-au trecut si atat. Este plantat in pamant ptr citrice si fertilizat cam o data la 2 saptamani cu ingrasamant ptr citrice, care credeti ca ar putea fi problema?

Pai sa zicem in ordine alfabetica.

1, Apa

2 temperatura

3 ingrasamintele

1 . apa ....mai ales cea in exces face mult rau , mugurii se imbata si cad de suprasaturare. Apa in exces nu formeaza o floare corecta si autopolenizarea nu are loc corect

Apoi umezeala in aer e primordiala la un citric , zona mediteraneana e bogata in vapori de apa de pe malul marii , nu acelasi lucru putem spune de Baragan


2 . Un factor destul de important , chiar daca pe locul 2 poate creea probleme. Temperatura admisa la coroana nu trebuie sa fie mai mare de 35 C iar cea din sol sa nu fie mai mare de 28C , de multe ori solul se infierbanta mai ales daca este expus solul la radiatii solare ..

Florile avorteaza daca nu sunt alimentate corect cu apa si daca temperatura din aer depaseste 35C si aici intervin radacinile care dupa 28C incetinesc ritmul de alimentare cu apa ajungand ca la 32 sa fie la fel de inerte ca si in cazul unei iernari la 10C

3 , Ingrasamintele se aplica doar prior infloririi si se stopeaza sau se diminueaza pe parcursul infloririi pentru a nu aparea malformatii in bobocii florali , malformatiii care duc la caderea bobocilor chiar inainte de deschidere. Nu trebuie uitat ca trebuie folosit un fertilizant adecvat perioadei de inflorire

Astea sun reguli simple dar se adauga la mai multe necunoscute din ecuatie : starea pomului , varsta , sanatatea frunzelor , sanatatea radacinilor , programul de ingrijire , daunatori in sol sau foliari , lumina , umiditate.

Succes
 

lexa

Member
Multumesc frumos pentru raspunsuri si informatii, este primul meu lamai si inca invat despre ingrijire.

De udat nu-l ud decat atunci cand se usuca solul, dar de pulverizat il pulverizez zilnic. Apa folosita o las la decantat de pe-o zi pe alta. De temperaturi atat de mari, mai ales in perioada in care infloreste nu poate fi vorba, la noi in casa sunt cam 20si ceva, pana in 25 de grade. In ceea ce priveste ingrasamantul, acolo s-ar putea sa fie problema. Eu i-am pus ingrasamant si in perioada de inflorire, desi florile s-au deschis normal, au parfumat casa si apoi au cazut. Imi puteti recomanda, va rog, un tip de ingrasamant potrivit pentru perioada de inflorire?

Vara asta l-am scos afara, poate-i merge mai bine. Vad ca ii prieste, are frunze frumoase si-i tot dau, poate am noroc si face si ceva fructe. Sa vad, poate-l fotografiez astazi ca sa va faceti o idee despre starea generala.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu ar fi rau sa fie si o poza , la ingrasamant treaba e mai complexa , pentru ca nu exista nimic ..."Universal" ci se ataca diverse zone dar unul cu care se comporta bine e 23-6-10
 

alfa

Active Member
Ajutor!

Lamaiul socrelei e bolnav. Frunzele sunt destul de palide, iar unele se maronesc pe dos si ingalbenesc pe fata. Pomul e imens si desi primeste ingrasaminte, cred totusi ca ceva nu ii ajunge. Idei?
 
Sus