Lamai II

daisy111

Active Member
Ohoo ce de ani! :eek: Oare ce mai asteapta? :rusine: Oricum,mi s-a parut f interesant,nestiimd de existenta lui. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Apoi ca sa fie corect e un portocal si nu lamai :marfa: , am rabdare , frigul de iarna trecuta a cam creat probleme la 2 din ei prin lipsa zapezii , dar e ok :D
 

aza

Member
salutare,

pare-se anul asta am inregistrat o prezenta f scazuta aici.

in alta ordine de idei nici lamailor mei nu le-a mers prea bine.
(daca anul trecut i-am bagat in casa cu minim 20 de lamai fiecare, anul asta am un pom fara nicio lamaie, 5 pomi cu cate 2-3 lamai si al 6-lea cu vreo 20-25)

iarna trecuta le-au cazut frunzele tuturor, cu exceptia celui care acum are lamai multe, caruia i-au ramas cateva.
in primavara le-au crescut frunze noi, au aratat bine toata vara, dar fara fructe..

cum se apropie perioada de iernat as avea nevoie de cateva sfaturi.

ma gandeam sa-i bag pe rand in casa (cate 2-3) si sa le tin ghivecele imbracate in furtun luminos pentru a incalzi pamantul cateva zile. cred ca asta a fost cauza anul trecut.

daca aveti voi si alte sfaturi ar fi binevenite.

bafta!
 

aza

Member
facem si niste poze maine..
sunt frunzele un pic ingalbenite pe ici pe colo, dar ok.
i-am mutat mai langa casa, la adapost pe cei mai mici. Cei doi mari sunt in gradina.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu as incepe de la sol , asa am "salvat" unul in primavara si pentru ca era deja "infipt" in pamantul ala greu de gradina nu am reusit sa l mut fara sa i fi produs vreo paguba.

Dintre toti insa e cel care are frunzele nu de un verde corect ca suratii lui ci mai deschise , desi aceleasi doze de ingrasamant au fost aplicate.

Iar asta duce la metabolism incetinit si formare muguri florali slabi sau deloc.

Nu ne am mai vazut pentru butasi :la telefon:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doar poza din mijloc e ok , in sensul ca pomul arata binisor pentru el , dar ciudat ca la cum arata sa nu produca flori , fie K a fost putin , fie ramurile au fost imature sau au suferit asta iarna , trebuie sa diferentiezi la varsta asta lastarii lacomi sunt mai periculosi decat la varsta mai mica

Restul nu vad decat banalul si inutilul sol de care ti am zis , sol care impiedica radacina sa absoarva nutrienti , e ca o carapace pe radacini

Nu confunda solul din gradina ca fiind bun si pentru ghivece , in sol e un intreg ansamblu de factori care echilibreaza pe nivele nutrientii ....in ghiveci nimic nu face asta....dupa o perioada e doar .."lut"

Se vede lipsa magneziului care ajuta N sa ajunga la coroana , solul probabil e alcalin caci vad si lipsa de fier ...

Frunzele se comporta normal deci copacul nu e stresat , dar e ..subnutrit sever.... asa pomi pot suferi iarna din cauza ca lipsa magneziului scade rezistenta la frig iar fierul stabilizeaza frunzele in coroana

O sa fie o cadere masiva de frunze , problema nu e ca vor cadea ci ca vor creste altele in viitorul apropiat , bineinteles daca vor avea ce trebuie

In principal lumina si aer curat

Succes , te mai bat la cap cu ceva lastari ? :gandit:
 

bebe Iris

Active Member
:( Nu stiu ce are lime-ul meu, ca nu ma tare pricep la citrice :oops: ...face muuuulte flori dar nu raman, cad. Unele stau mai mult pe crengute, au si fructul minuscul format, apoi cad. Nu ii place cat il ud? Il deranjeaza curentii de aer? Sta in casa, la fereastra, temperatura de 22-24 grade Celsius.
 

aza

Member
Cand ai drum prin b suna-ma. Iti dau cu cea mai mare placere.

Am bagat 3 din ei in casa luni si le-am pus furtun. Pana acum se prezinta f bine - nicio frunza cazuta.
Pe ceilalti 3 i-am lasat afara, dar mutati langa casa, la adapost si noaptea pun folie pe ei. Noptile astea o sa fie cam 0 gr, chiar cu minus ceva.

Sambata ii bag si pe ei si mut furtunu' de la ceilalti pe astia.
Sper ca anu' asta sa se acomodeze mai bine.

In primvara o sa-l mut pe cel batran intr-un ghiveci nou, deci as avea nevoie de o reteta de sol ca lumea.
Si tot la anu' cred ca o sa ma despart de unul din cei mari pt ca n-o sa mai am unde sa tin atatia peste iarna viitoare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am sa rog un amic , dar sa i las numarul de telefon.

Ma bucur ca ai reusit si tu , eu ii am de ieri in casa , la 0C nu au avut nimic dar la -1(-2C) nu risc , muncesti prea mult cu ei sa sufere repede

Da , o reteta in afara de solul de la market poate fi , dar depinde cat de deschis esti la noile solutii

La ala mare eu l-as intineri masiv , o tundere drastica gen vita de vie ...2-3 noduri de la inaltimea dorita atunci cand e momentul



bebe Iris a spus:
:( Nu stiu ce are lime-ul meu, ca nu ma tare pricep la citrice :oops: ...face muuuulte flori dar nu raman, cad. Unele stau mai mult pe crengute, au si fructul minuscul format, apoi cad. Nu ii place cat il ud? Il deranjeaza curentii de aer? Sta in casa, la fereastra, temperatura de 22-24 grade Celsius.
Ai certifact de garantie , il ducem la service :p

Nu are nimic , dar la flori e un pic cam cald 24 C , foarte cald as zice , lamaiul poate inflori pana la 4 ori pe an , dar in medie doar de doua ori si asta in lunile cu temperatura moderata care ajuta formarea mugurilor de flori. Tot atunci si umezeala (primavara - toamna) e adecvata stabilizarii fructului

Lamaiul poate inflori in nestire , dar va tine doar cat poate el duce , poti sa ai dezamagirea desi e un lucru natural la el sa ai doar o 10 flori si toate se ramana sau in cazul tau , o multime de flori si doar 1-2 fructe ramase

El compenseaza prin frunze prezenta fructelor ...asa ca o crenguta cu 4-5 frunze poate duce corect doar un fruct si nu 20 cam cate flori vor fi

O stabilizare fortata dar totusi naturala ar fi umeazala mai mare in aer si sa nu mai fie in bataia curentilor calzi de la calorifer care usuca florile.

sper ca e conforma cu dorinta ta.. :incapatanat:
 

bebe Iris

Active Member
:hug: Multumesc! Bine ca este sanatos si este normal ce patesc cu florile, nu-i problema daca nu raman fructele :D Oricum este o frumusete, asa plin de flori si miroase asa de frumos!!! :visator: :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
de obicei florile de toamna nu prea scot rod in casa decat daca e format deja peste stadiul de cireasa
 

GabyHila

Member
Imi fac curaj si scriu si eu aici.
Am cumparat din Ungaria un lamai cu 1 lamaie anul trecut. A stat iarna in casa, vara in curte in soare.

A primit doze de magneziu si fier cam de 2 ori anul asta.

De cand e in casa a facut 1 lamaie si acum are vreo 20 de flori. A crescut mare in casa si ma cam mananca foarfercile. Ca sa nu o gafez cu taiatul acuma, cer sfaturi.

Poze aici:
https://www.facebook.com/media/set/?set ... =3&theater

https://www.facebook.com/media/set/?set ... =3&theater

https://www.facebook.com/media/set/?set ... =3&theater

https://www.facebook.com/media/set/?set ... =3&theater

https://www.facebook.com/media/set/?set ... =3&theater

1. Ce sol are nevoie? Daca exista sol special de cumparat, va rog link sau reteta de cum sa pregatesc solul.
2. La ce temperatura poate fi scos din casa si la ce temperatura trebuie sa revina in casa?
3. Cand il pot taia si cum?
4. De ce face cate 1 lamaie:((( si cum il pot stimula sa faca mai multe fructe?
5. Cata trebuie sa stea lamaia in copac pana o pot consuma?

In curte trebuie sa stea la soare sau la umbra?

Multumesc mult pentru raspunsuri!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
GabyHila a spus:
Imi fac curaj si scriu si eu aici.
Am cumparat din Ungaria un lamai cu 1 lamaie anul trecut. A stat iarna in casa, vara in curte in soare.
ghiveciul e bine sa nu fie batut de soare

A primit doze de magneziu si fier cam de 2 ori anul asta.
Ai facut bine dar doza de magneziu in lipsa N poate deveni usor problematica caci se agata de calcarul din apa atunci cand nu e folosita de planta , deci un program de fertilizare ar ajuta mai mult

De cand e in casa a facut 1 lamaie si acum are vreo 20 de flori. A crescut mare in casa si ma cam mananca foarfercile. Ca sa nu o gafez cu taiatul acuma, cer sfaturi.

Poze aici:
https://www.facebook.com/media/set/?set ... =3&theater

https://www.facebook.com/media/set/?set ... =3&theater

https://www.facebook.com/media/set/?set ... =3&theater

https://www.facebook.com/media/set/?set ... =3&theater

https://www.facebook.com/media/set/?set ... =3&theater

1. Ce sol are nevoie? Daca exista sol special de cumparat, va rog link sau reteta de cum sa pregatesc solul.
Poti vedea conform cu modul tau de crestere ce sol iti convine din cele prezente special pentru citrice dar mai ales sa fie unul superdrenabil
2. La ce temperatura poate fi scos din casa si la ce temperatura trebuie sa revina in casa?
Poate fi scos de la +1 dar atentie la soc , trebuie acomodat ... iar de dus depinde de modul de tinere , daca vine in casa atunci se aduca cand inca in casa temperatura e mentinuta de anotimp si nu de incalzire
3. Cand il pot taia si cum?
E mai complicat decat pare caci ramurile au rol si de hrana si de fructificare , in primul rand trebuie sa elimini lastarii neproductivi si apoi sa formezi coroana incat aceasta sa nu depaseasca 3 x marimea ghiveciului , dar cateodata tunerile pot amana inflorirea , pomul incercand sa refaca ce e pierdut initial
taierile se fac progresiv si nu ca la un bonsai altfel risti o invazie de lastari lacomi neproductivi

4. De ce face cate 1 lamaie:((( si cum il pot stimula sa faca mai multe fructe?
Pentru ca nu se imita modul de crestere , in general poate inflori si pana la 4 ori pe an dar cam toti fac camm 2 ture , in toamna si in primavara si ambele timpuri sunt umede in aer , au umezeala destula in sol si mai ales din cauza ploilor si hrana necesara
Din ce vad frunze ar avea destule pentru a tine mai mult de atat , incearca si o polinazare manuala sa vezi daca se imbunatateste problema , daca nu K destul si umezeala fina in jurul coroanei ajuta florile la setat fructe

5. Cata trebuie sa stea lamaia in copac pana o pot consuma?
Reactia de ingalbenire si de portocaliu a fructelor e data de intrarea in toamna si in repaus rece al plantei , Tarroco si Sanguinello au nevoie de tratament termic altfel nu se inrosesc in interior si lamai se poate consuma de la 8 luni pe pom pana la caderea ei , o sa vezi o schimbare in sensul ca marimea nu mai creste si incepe sa se maturizeze

In curte trebuie sa stea la soare sau la umbra?
Aici sunt pareri impartite , eu tind sa cred in baza a ceea ce am studiat ca o duce mai bine la semiumbra , in fond nu are nevoie decat de 4-5 ore de soare pe zi , restul ii pot chiar dauna in afara ca sunt inutile , la umbra insa cantitatea creste dar si pomul se simte mai bine , cel putin un umbrar la amiaza in orele toride de vara

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Cu mare placere
 

GabyHila

Member
wow! super raspuns si rapid!


Cand m-as putea apuca de taiat progresiv? :incapatanat:

De unde stiu care sunt lastarii lacomi si neproductivi?

Cand pot muta copaciul? in primavara sau nu conteaza anotimpul?


Danero oare de la tine am luat magneziul asa-i?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
wow! super raspuns si rapid!
linia fierbinte

Cand m-as putea apuca de taiat progresiv? :incapatanat:
stiu persoane a caror pomi nu se "odihnesc" si sunt tunsi mereu dar recomandat e in luna in care ies afara chiar in acea saptamana si asta mai ales daca vrei o corectie de coroana si nu doar formare
De unde stiu care sunt lastarii lacomi si neproductivi?
Lastarii lacomi sunt erecti si au rata de crestere de pana la 3x viteza normala iar cei productivi cresc mai multe spre orizontala
Cand pot muta copaciul? in primavara sau nu conteaza anotimpul?
Pai ar fi bine primavara daca te incurca in casa , daca nu ...cand vrei tu

Danero oare de la tine am luat magneziul asa-i?
sanse mari :fluierat:
 
Sus