Lamai II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e un start bun, am vazut si mai rele de la ei ...ai grija de el si te va rasplati , din pacate al lor mai repede de 3 ani nu cred ca vezi fruct .

Nu stiu metoda lor de inmultire dar eu reusesc sa am rod chiar din luna intai de la prindere , probabil ca nu sunt maturi butasii cand ii inmultesc
 

marq

Member
Crezi ca toti sunt meseriasi ca tine Dane :) si in plus tu o faci din pasiune la scara mica pe cand pentru ei e o afacere.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
E . nu e vorba de asta , dar la mine chiar s-au gasit acum cativa ani sa vanda mure padurarului , auzi la ei , planta e matura si e...altoit pe radacina ?

Binenteles am scos "pamantul" si nu era nimic , m-a luat cu "sa vedeti ca de fapt e un butas ....."
 

rosebud

New Member
Altoire

Buna seara
Am un lamaii sălbatic . Ma poate ajuta cineva din Timișoara cu altoirea lui ?
 

titaniq

New Member
danero2004 a spus:
salut .

eu efectiv spal radacinile dar nu cred ca toti cunosc metoda . Nu am nascocito eu dar mi-a prins bine la cate ineptii de "sol" am gasit la cei cumparati din colectia mea

in cel mai rau caz , incearca sa ramana minim pe el, riscul la mine e minim asa ca nu pot sa iti recomand ceva ce poate nu ai mai facut

In mod natural si scos afara merge si stropit , lamaiul e undeva la mijloc daca ii place sau nu sa fie ud pe frunze un timp mai lung stiindu-se faptul ca e oarecum fitos

Solul ala nu ma da pe spate , recomanda in continuare un mix italian sau cel de la Agro . Am folosit ingrasamint de la Focus si mi s-a parut foarte slab la pretul dat , la fel si la sac , exagerat pentru doar 2 litri de sol

Incearca sa gasesti un mix relaxat , drenaj incredibil de bun , zona 10 sec maxim si cu umiditate persistenta medie
Salut danero2004,

poti impartasi metoda ta de spalare a radacinilor?
 

titaniq

New Member
Am gasit info asta intr-o cartea The Insider Secrets to Growing Great Citrus, by NOLA GRIFFIN:


"Radical Root Preparation Method
The following root preparation method may seem radical and different to the conventional technique, but it has been used by the big commercial growers over many years. Existing growth on your tree may wilt for a day or so after planting but it will recover rapidly.
Place the tree in its container into a large bucket or bin. Fill with water and soak for 10 minutes. Next, slip off the container, making sure you do not damage the roots. Gently pump the tree up and down in the water to loosen and remove the potting mix, especially around the edges and bottom. Using your fingers, loosen and extend the roots.
Pump water in again until all the potting mix is removed. Loosen the roots on the bottom of the root ball and trim them if f they are too knotted, spiraling or growing at right angles. Keep the tree in the water while preparing the planting hole, but not more than a couple of hours.
This root preparation method will allow new roots to grow directly into the soil, thus avoiding the sudden change from the potting mix."
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Salut , am uitat de mesaj , l-am citit pe mobil la munca dar nu am reusit sa raspund.

Da asta e metoda de schimbare sol , anul asta incerc ceva mai neo pentru un lamai , pana acum in teste merge foarte bine.
 

titaniq

New Member
aseara am transplantat lamaiul din pamantul de la plantemania. am pus lamaiul cu ghiveciul vechi intr-o galetusa cu apa calduta pentru 10 minute, apoi am scos lamaiul cu pamant si l-am balacit putin in apa. nu avea prea multe radacini, cea mai mare avea vreo 5cm lungime, restul erau micute. nu am curatat tot pamantul vechi, am lasat un pic in partea centrala a radacinilor, si am mai pus putin pamant vechi si in pamantul nou. ghiveciul nou este din ceramica, un pic mai mare decit cel vechi. pina acum lamaiul nu a dat semne de stres, frunzele nu s-au ingalbenit. Ii dadusera niste frunzulite noi, nici ele nu si-au schimbat culoarea. sper sa nu am probleme.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
acomodarea dureaza pana la o sapt , daca nu se intampla nimic atunci putin probabil ca ceva a mers gresit.

ceramica e foarte buna la lamai ...vara ...iarna tine foarte mult rece la radacini , se poate compensa prin evaporarea mai rapida a excesului de apa dar tot ramane mai rece decat un PP Pot
 

marq

Member
Oare aceasta transplantare fara pamant ar fi utila la cativa ani pentru revitalizarea pomilor si inoirea substratului sau doar in cazuri extreme?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu e vreo smecherie , doar un mod de a adapta pomii la cultura ta , in maxim 2 ani vezi ce le place si ce nu si in felul asta adaptezi ce ai la ce conditii poti oferi , altii ii tin la caldura altii la rece , nu poti avea acelasi sol la ambii
 

ghia_don

Active Member
Mi-a adus cineva sa-i resuscitez un lamii care cica, a fost altoit la GB...Inclin sa cred ca e asa ! Dubios e faptul ca i l-au dat ciuntit asa cum e in poza, dupa un an cit a stat la ei. Ca sfaturi de ingrijire i-au spus sa-l ude odata la doua zile, ceea ce femeia a si facut cu constiinciozitate. Ce nu i-au spus , e faptul ca au pus in ghiveci un pamint luat de pe deal cred, atit de compact si humos, ca apa aceea atit de multa a sufocat radacinile si intr-o luna l-a terminat. Nu mai spun ca era plin cu rime..Ghiveciul avea 9 kg..l-am cintarit de curiozitate , pentru ca era nefiresc de greu pentru un ghiveci de dimensiunea aceea.
I-am taiat jumatate din radacini pentru ca erau putrede, si am taiat ramurile acelea pina am dat de un fel de verde...Nu stiu daca mai invie, dar nu vreau sa spun ca n-am incercat...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ca sa ai sanse de revenire trebuie sa tai la curat si sa pui pudra topsin pe taieturi , apoi la radacini tai pana dai de culoarea fildes si lasi 20 min in aer liber dar nu in soare , 25-30C e ok , desi e de preferat sub 25

Dupa cum arata are sanse 10% , daca e altoit posibil sa dea trifoliata din el dar altoiul clar nu va merge
 

SineNomine

New Member
Va salut pe toti!

De o saptamana am si eu un lamai adus din Grecia. Pe eticheta scrie ca este Citrus Limon, variety Poikilia Zampetakh.
Cand l-am luat avea lastari crescuti destul de mult. L-am tuns si i-am schimbat ghiveciul.

Am amestecat 4 parti pamant de padure cu 3 parti pamant de citrusi de la Floraself si 2 parti nisip grosier (1-2 mm).

Am observat ca unele frunze sunt ingalbenite la varf iar altele arata ca si cum ar fi mancate de omizi sau altceva. O frunza are pete ruginii pe ea. Sunt semne de boala sau altceva?

Mie mi se pare ca per total arata destul de bine. Voi ce parere aveti?

http://sinenomine.sunphoto.ro/Citrus_Limon-septembrie_2014
 
Ultima editare:
Sus