1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lamai II

Discuție în 'Arbori si arbusti exotici si indigeni' creată de andrei2186, 16 Mai 2012.

1. andrei2186

andrei2186 New Member

Pot scoate lamaiul acum afara? Pe timpul asta ploios? sau mai trbuie sa-l tin in casa

2. danero2004

danero2004 Well-Known Member Moderator

Localizare:
    In gradina!
    da , dar cu atentie la vant si ridicat pe suport pentru a nu balti apa :wink:

3. Ups,si eu am uitat sa il ridic din farfurie,desi m-am tot gandit de vreo 2 ori.Maine dimineata ma duc sa il ridic,ca e in gradina.Noroc ca l-am pus sub un par mare si nu ploua prea mult pe el

4. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    :rofl:

5. andrei2186

andrei2186 New Member

I-a dat vreo 4 frunze, au crescut dar acum au inceput sa se increteasca. Care sa fie motivul?

6. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    Da-i pace , stie el ce vrea , nu l mai stresa cu atentia :rofl: :rofl:

7. instructor

instructor Member

Localizare:
    radauti
    Dane ,ca ingarsamant pui la citrice? :oops:

8. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    Re:

Poti sa incerci si Vitaflora citrice , e f bun la foliar :wink:

9. instructor

instructor Member

Localizare:
    radauti
    Multumesc mult ,am luat la sfatul tau ingrasamant Peters-de care mi-ai spus, de la Claudia si deja kumkoatul e plin de floricele :D :D :D
    spune-mi te rog lamaiul eureka cum este?cum se comporta e pretentios?ca mi-as lua unul :oops:
    urmand sfaturile tale am obtinut rezultate :D si am prins curaj.
    Multumesc din suflet pentru tot :oops: :D

10. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    Dezvoltarea mugurilor florali are doi stimuli si nu are legatura directa cu ingrasamantul

Ingrasamantul e pus sa fie acolo la unul din cele doua momente

1. stimul de frig , perioada de odihna iarna care la temperaturi corecte produce schimbarea mugurilor vegetativi in florali
    Nestimularea prin frig duce la o intarziere pana la a nu inflori deloc in acel an

2 stimul de stres , se usuca solul pana la "lesin" :ros_unghii: :giggle: neudanduse radacina produce chitokinina prn varfuri si o transmite la planta in forma de stimul floral
    Nu functioneaza intotdeauna dar fermierii italieni o folosesc deseori pentru restimulare.

Da , ingramsantul e bun , e recomandat de mine pe forum si ma bucur ca a ales acel ingrasamant.

Eureka e un soi de market , un soi care nu exceleaza prin nimic , e un lamai insa destul de "lastaricios" si multi il prefera pentru ca ofera o coroana bogata gata sa umple ochiul cumparatorului

Meyer e o lamaie mai placuta , desi adaug si parerea mea ca e putin mai dificil de crescut in camera

Nu e pretentios , dar altoit pe poncirus apar dificultati pe perioada de iarna , de multe ori lamaiul nu colaboreaza cu portul si apar probleme

Lamaiul nu e dormant si ca atare nu ii place sa "doarma" si doar i se induce o stare de "pauza hibernala" insa altoit pe poncirus care e o specie dormanta apar nereguli in circularea sevei care mentine corona in actiune

Nu stiu daca e mai confuz acum sa nu , dar la un lamai de serie as prefera un Lunario in favoarea Eureka

Alegerea ta.

succes
    Dan

11. instructor

instructor Member

Localizare:
    radauti
    Multumesc :D

12. danero2004

Localizare:
    In gradina!

cu placere oricand :D

13. ionascus

ionascus Active Member

Localizare:
    Costisa-Neamt
    Doi dintre lamaii mei au frunzele intepate (ca varful de ac) de paianjen rosu(probabil).....Am doua brogmansii pe acelasi balcon cu aceeasi problema...cu ce sa ii stropesc....
    S-au dus naibii lamaile mele eco....

14. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    intr-o lume in care e greu sa mentii ceva "eco" eu nu m-as chinui prea mult cu asta :D faptul ca multa lume foloseste insecticide "dupa ureche" fara sa respecte retetarul nu face decat sa produca specimene cu rezistenta la diverse chimicale facand in acest fel un rau celor care inca mai folosesc vechile retete

acum sa duc trenul la loc ca deviasem :nu-i nimic: , la o invazie mica , separa plantele intre ele in carantina si incearca solutia simpla , apa si spirt cu sapun , urmata de o stergere a frunzelor cu apa si otet

se revine la tratamament in fiecare zi pana la diminuarea lor , eventual chiar extinctia lor , se inlocuieste primul cm din sol

daca nu si nu poti trece apoi la un vertimec urmat de demitan , vertimec e mai usor si mai putin intens, doar ca nu e ovocid dar aici ma bazez pe spirt si sapun

succes

15. ionascus

ionascus Active Member

Localizare:
    Costisa-Neamt
    Merci...Dane!!!!!

16. Mar1vs

Mar1vs Member

Localizare:
    Iasi
    Szervus!

Am pus prin iunie-iulie niste seminte de la doua lamai diferite, din care au iesit mai multi copacei.
    I-am selectat pe cativa mai vigurosi pentru a-i forma ca bonsai. Se dezvolta fain, deocamdata, si cresc vazand cu ochii.

"Problema" ar fi, totusi, ca frunzele lor difera putin. Par a fi varietati diferite de lamai (din cate stiu, plantele citrice din seminte sunt identice PORTALTOIULUI plantei). Atasez aici o imagine cu 3 proiecte:
    http://i847.photobucket.com/albums/ab34 ... /lamai.jpg

"Lamaiul 1" are frunzele diferite de ale "lamailor 2", dar sunt toti plantati din seminte de lamaie (lamai diferite, repet). Intrebarea mea ar fi: stie cineva carei varietate apartine "1" si careia apartin tipul "2"??
    Raman recunoscator pentru un raspuns.

Toate cele bune!
    Mar1vs

17. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    Nu sunt identice portaltoiului ci doar poate impruta caracteristici

Un lamai altoit pe poncirus , in 99.99% din cazuri nu face frunza trifoliata

Legat de specie e cam precoce sa stabilesti , inca nu are frunze formate ca si patern al speciei

Succes

18. daisy111

daisy111 Active Member

Localizare:
    Pitesti
    Nu stiu daca postez bine aici,dar este vorba de un lamai.Am fost acum o saptamana in trecere prin Bucuresti si m-am oprit la gradina botanica.Am vazut acolo un lamai de exterior imens cu f multe fructe,micute comparativ cu un fruct de lime,tot verzi.Imi zicea un domn inginer ca este de exterior si ca il are de cativa ani.Ca si pom era plin,dar plin de tepi mari verzi de nu puteai rupe fructul din el.Aveti asa ceva prin curti?ca tare as vrea si eu unul pus in curte. :oops:

19. danero2004

Localizare:
    In gradina!
    Da eu am 3 "teposi" din aia maturi si 3 pui mici :D

20. daisy111

daisy111 Active Member

Localizare:
    Pitesti
    Super!!! :marfa: Si cum se prinde?nu merge din semintele fructului?

Distribuie pagina asta