Lamai bolnav ?

mihaiyrd

New Member
Buna ziua !

Acum 2 ani am achizitionat un lamai de la un crescator , avea foarte multe frunze , dar niciun fruct . In tot acest timp lamaiului nu i-a mers deloc bine , ba s-a umplut de insecte , ba i s-au patat frunzele si a facut doar un fruxt care a cazut cand avea aproximativ 3 cm in diametru . Acum un an un prieten care are un lamai superb mi a spus sa ii schimbam ghiveciul deoarece este i se parea prea mic . Din ce imi aduc aminte a mai adaugat pamant de padure , balegar si inca ceva . Iarna aceasta lamaiul a stat intr-o camera cu o temperatura de 12 grade , iar acum 4 zile l-am scos pe o terasa inchisa unde are foarte multa lumina , nu stiu daca sa il scot in curte . Mentionez ca frunzele lamaiului (cate mai sunt ) par foarte bolnave sunt deformate si creponate daca as putea spune . Pentru acest lucru am fost la o fitofarmacie in hala Obor , la un domn mai in varsta cu 2 frunze , acesta mi a spus ca e de la pamant si mi a dat o solutie pe care sa o pulverizez o data la 5 zile timp de 5 sapatamni , dar mai multe detalii nu am primit nu era o persoana prea prietenoasa . Ah! si inca ceva acum 2 zile am acut surpriza ca un membru al familiei sa il tunda ca pe un trandafir :(( .






Dupa taiere :( :







Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi !
Ce trebuie sa fac ?
Multumesc !!!
 
Sus